מותו של הרב ישעיהו הבר ז"ל
"תמהיל של איש מעשה ואיש אמונה"

רב בית החולים הדסה, מושתל כליה בעצמו, נפרד מהרב ישעיהו הבר "שכל מה שעמד מולו היה להחיות, להיטיב ולסייע לאנשים ברגעיהם הקשים".

שמעון כהן - ערוץ 7 , ב' באייר תש"פ

הרב ישעיהו הבר זצ"ל
הרב ישעיהו הבר זצ"ל
צילום: ערוץ 7

הרב משה קליין, רב המרכזים הרפואיים הדסה, מספר בראיון לערוץ 7 על הקשר המיוחד שלו עם הרב ישעיהו הבר ז"ל, מייסד ויו"ר עמותת 'מתנת חיים' שהלך לעולמו בשבוע שעבר, בין השאר כמי שבעצמו הוא מושתל כליה.

"בפעם הראשונה פגשתי אותו כאשר הוא הגיע לפני 7 שנים כדי לחשוב יחד על פתיחת אפיק השתלות בהדסה. סיירתי אתו עם צוות הרופאים באתרים בבית החולים כדי לראות איזה אתר יתאים להיות מיועד להשתלות ולבדיקות. ראיתי אדם שקשה לא להתפעל כבר במפגש הראשון ממה מטריד אותו, מה מעניין אותו ומה מנחה אותו בכל הנושא", מספר הרב קליין ומציין כי באותם ימים "עניין ההשתלות לא היה חלק מהווייתי וראיתי מולי איש גדול, שכל מה שמולו זה להחיות, להיטיב ולסייע לאנשים ברגעים הקשים של החיבור לדיאליזות".

הרב קליין מציין כי כיום מיזם ההשתלות הוא אחד המרכזיים בבית החולים והוא כולל גם השתלות כליה וגם השתלות כבד, "היינו קשורים בביקורים אצל התורמים והנתרמים לפני ואחרי הניתוח, הגענו לחדרם כדי להודות לחזק ולסייע, לתת תשומת לב לנתרמים ולתורמים".

כאמור, לימים הפך גם הרב קליין עצמו למושתל כליה, ועל כך הוא מספר: "לא ידעתי באותם ימים שביום מן הימים גם אני אהיה מהנצרכים לתרומה. כשהודיעו לי שכליותי מאותתות, הדבר הראשות שעשיתי היה לנסוע למשרדו של הרב הבר ולשפוך את ליבי. הוא הרגיע אותי, אמר לי שזה לא סוף העולם, בוא נכניס אותך לרשימה, ולאט לאט התקדמתי ברשימה. מעט אחרי שהתחלתי עם הדיאליזה זכיתי להשתלה פרי מתנת חיים מיהודי תלמיד חכם תרם לי את כלייתו המלווה אותי עד היום. כך נוצר קשר אחר בינינו כאשר פעמים רבות בלחצים, בכאבים, באי ידיעה וכו' אני עומד אתו בקשר והוא מחזק ומעודד, נותן יד אמונה וטפיחה על הכתף ובעיקר נותן את החוסן להמשיך הלאה למרות שיש לפעמים גם נסיגות קטנות ונדרשים כוחות".

"במקביל המשכנו במלאכת הקודש שלו במפעל הנהדר של מתנת חיים בביקורים אצל התורמים וגם אצל המושתלים, עד שלצערי יום אחד קיבלתי הודעה מבית החולים – בימים אלה אני לא יוצא מהבית כי אני מושתל כליה ורמת הנוגדנים בגופי נמוכה – שהרב הבר מאושפז בגלל קורונה. התקשרתי אליו. אחות ענתה ואמרה שהוא בטיפול. כמה דקות אחרי שהטיפול הסתיים דיברתי עם הרב הבר. הוא היה עם מסכת חמצן והתקשה לדבר. דיברנו רגעים כאשר הפעם אני המעודד אותו. אחרי כמה רגעים נפרדתי ולא האמנתי שזו שיחתי האחרונה אתו".

"עוד באותו לילה הוא הורדם והונשם עד שאחרי מעקב יומיומי ביום חמישי האחרון עדכנו אותי שהוא כבר עשרים דקות בהחייאה. לא האמנתי למשמע אוזניי כי בימים האחרונות מצבו השתפר, הנשימות היו טובות יותר, הכליה שלו הייתה טובה יותר, אבל אירע הדבר הנורא מכל של קריסת מערכות ודום לב, וכך הוא עלה בסערה השמימה".

ממשיך הרב קליין ומוסיף: "מדובר היה באיש מיוחד, תמהיל מיוחד של איש מעשה, איש אמונה שיכול לנסוך חוזק וכוח לא רק במטופלים אלא גם ברופאים ובצוותים, אשם שיודע לתכלל מהלכים. שני משפטים שאנחנו משתמשים בהם תדיר 'אבד חסיד מן הארץ' ו'אוי מי ייתן לנו תמורתו' כל כך נכונים לגביו... אני מקווה שמשפחתו יאמצו את מפעל הקודש לחיקם ימשיכו הלאה ולא ייבש האילן, כחי רבים כל כך זקוקים לכך".

על ייחודיותו של הרב הבר כמי שמסוגל במילותיו להרחיב את מעגלי התורמים תרומת חיים לאדם שאינו מוכר להם, אומר הרב קליין "היה בו שילוב של אמת מוחלטת, פשטות ושידור של חיזוק. כשרואים אדם שלא גבה לבו ולא רמו עיניו למרות העוצמות הרבות שהיו בידו, האיש המיוחד הזה דיבר מהלב, וכשיש אמת מול העיניים אנשים נכנסים לעניין ומוכנים ורוצים לתת ואין דבר נפלא מזה".

מוסיף הרב קליין ומציין כי "מתן כליה היא סיכון קטנטן ומיד אחרי התרומה התורם חוזר לשגרת חיים נורמטיבית, ובהשתלה הוא יכול לשנות חיים שלמים של הנתרם. התורמים הפוטנציאליים צריכים לשים את ליבם לעניין הצלת החיים שבדבר, כפשוטו ולמעשה".