נדחתה העתירה נגד הענקת פרס ישראל לרב יעקב אריאל

שופטי בג"ץ קבעו כי לא ניתן ואין זה ראוי להגביל את מתן פרס ישראל לאלה המחזיקים בדעות הנטועות בלב הקונצנזוס הציבורי.

ערוץ 7 , ב' באייר תש"פ

שופטי בית המשפט העליון, הנשיאה אסתר חיות והשופטים ענת ברון ועופר גרוסקופף דחו היום (ראשון) את עתירת האגודה למען הלהט"ב נגד הענקת פרס ישראל לרב העיר רמת גן לשעבר, הרב יעקב אריאל.

בעקבות דחיית העתירה צפוי הרב אריאל לקבל את הפרס השבוע בטקס הענקת פרסי ישראל המתקיים כמדי שנה במוצאי יום העצמאות.

בעתירה ביקשה האגודה להורות על החזרת הדיון בעניינו של הרב אריאל לוועדת השופטים שמונתה לבחינת המועמדים לפרס, וזאת מאחר שלטענת העותרים, בעת שגיבשה הוועדה את המלצתה לא עמדו לפניה התבטאויות שונות של הרב אריאל בגנות קהילת הלהט"ב.

השופטת ברון ציינה בפסק הדין, "לא ניתן ואין זה ראוי אפוא להגביל את חלוקתו של פרס ישראל לאלה המחזיקים בדעות הנטועות בלב הקונצנזוס הציבורי, אלא שיש למדוד את המועמדים לפרס בהתאם להישגיהם המקצועיים ולתרומתם בתחום פועלם".

בנוגע לרב אריאל ציינה השופטת, "התבטאויותיו של הרב אריאל ביחס לקהילת הלהט"ב הן צורמות, בוטות ועולבות בציבור שלם – אך אינן נוגעות במישרין לעשייה המקצועית שבגינה הוחלט להעניק לו את הפרס, ומשכך ובהיותן מוגנות על ידי חופש הביטוי אינן רלוונטיות להמלצת ועדת הפרס בעניינו".

ברון הוסיפה, "בין אם נרצה בכך ובין אם לאו, נכון לעת הזו השיח בדבר עצם הלגיטימיות של קהילת הלהט"ב עודנו קיים ונוכח בחברה הישראלית; ויש מי שסבורים עדיין, חרף כברת הדרך שנעשתה בנושא, כי ההלכה היהודית אינה מאפשרת הכרה בזכותם של חברי הקהילה לכבוד ולשוויון. ואולם בחברה דמוקרטית לא ניתן להכריע את המאבק על שוויון זכויות בדרך של השתקה ושל 'סתימת פיות' המתנגדים לכך".

יו"ר איגוד רבני קהילות, הרב עמיחי אליהו, הגיב להחלטת בג"ץ. "אני שמח כי בג"ץ לא נתן יד לניסיון ההשתקה ורמיסת ערך היהדות ותורתו הגדולה של הרב יעקב אריאל. הניסיון של גופים אנטי יהודיים להכפיש את התרבות היהודית ואת מנהיגיה רק בשל העובדה כי תפישת עולמם איננה כשלהם, הוא בזוי. גופים אלו תומכים בחופש הביטוי אך ורק כשאשר זה מתאים להם ומנסים לקבור את הקולות האחרים בתביעות ובביורוקרטיה".

"האור הגדול של תורת ישראל בכלל ותורתו של הרב אריאל בפרט, מאיר על כולנו. בסוף האור תמיד מנצח את החושך. אין ראוי מהרב אריאל לקבלת פרס ישראל. למרות כל זאת, בג"ץ טרח לכתוב כי הרב אריאל איננו נמצא בקונצנזוס, למרבה הצער, שופטי בג"ץ שכחו כי מזמן הם בעצמם אינם נמצאים בקונצנזוס הציבורי", דברי הרב עמיחי אליהו.