קרע ביהדות התורה

סגן השר פרוש שיגר מכתב חריף ליריב לוין בו קבל על היעדר עוגנים שיבטיחו את הסדרת סוגית חוק הגיוס. חברי הסיעה התנערו מהמכתב

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ג' באייר תש"פ

קרע ביהדות התורה -ערוץ 7
מאיר פרוש
צילום: חזקי ברוך

לקראת כינון המשא ומתן הקואליציוני מול השותפות בגוש הימין מתברר כי ישנן סוגיות בלתי פתורות גם בתוככי סיעת יהדות התורה.

בהסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד לכחול-לבן נאמר כי בכל הנוגע לחוק הגיוס 'מתווה אטיאס' יאומץ וכי יעדי הגיוס יימסרו בסופו של יום להחלטת ממשלה ולא לחקיקה ראשית.

מי שפעל מול חבר צוות המו"מ של הליכוד השר יריב לוין היה השר לשעבר אריאל אטיאס.

לטענת סגן השר מאיר פרוש, המתווה אינו מקובל על מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל שכן היא נעדרת עוגנים משפטיים והיא אינה צפויה לעמוד במבחן בג"ץ.

פרוש דרש מלוין לשלב בהסכמים הקואליציוניים עוגנים משפטיים. בדבריו ציין כי אמנם כחול-לבן מתנגדת להחלת פסקת התגברות אולם כשם שנתניהו עיגן את כהונתו בכך שבמידה ובג"ץ יבטל את הסכם - הכנסת תפוזר ולא יועמד מועמד חלופי תחתיו - כך היה צריך להסדיר את מתווה חוק הגיוס.

לוין השיב מבחינתו תשובה עם העתקים לראשי יהדות התורה שבו הבהיר כי המתווה גובש עם אטיאס - שלטענתו היה מוסכם על כלל ראשי המפלגות החרדיות.

בתגובה למכתבו שיגרו כלל חברי יהדות התורה מכתב המתנער ממכתבו האישי של פרוש ובו הם מבהירים כי המכתב לא נכתב על דעתם.

בתגובה פורסם הבוקר בעיתון 'המבשר' עמדתו של סגן השר פרוש הטוען כי בכל הנוגע למעמד בני הישיבות "העיקר חסר מן הספר", כלשונו.

"כאחד שבמשך שבע שנים עוסק בנושא, ואני מודע לחרדתם של מרנן חברי מועצת גדולי התורה בנושא הגיוס, ברור אצלי ואני מבין שיש לומר לליכוד שאגודת ישראל אינה יכולה להסכים עם נוסח כזה בנושא הגיוס, כאשר לא ברור איך הדבר הזה מעוגן ומבוטח בפני בג"ץ כאשר יבוא לדון בכך, והעיקר חסר מן הספר. איני אומר מה לעשות וכיצד לפעול, אבל אי אפשר להשלים עם זה, כשהנושא החשוב הזה מחורר ואין בו תשובה".

עוד הוסיף פרוש: "ברור לי שמועצת גדולי התורה לא נשאלה האם אישיות מש"ס תייצג את אגודת ישראל בנושא הגיוס, לכן אעשה הכל כדי שיתברר כיצד הדבר הזה קרה, וכאשר חברי סיעת יהדות התורה יקראו היטב את המכתבים ששיגרתי לשר לוין, יבינו עד כמה חשוב היה לכתוב את הדברים, ולעמוד בשער למען דרכה ועמדתה של אגודת ישראל".