התלמידים ערכו אזכרה לחייל הבודד

הורי החייל יואן יעקב זרביב שנפל במלחמת לבנון השניה לא יכלו להגיע מצרפת לפקוד את קברו באשדוד. תלמידי בי"ס אמי"ת ערכו את האזכרה.

ערוץ 7 , ג' באייר תש"פ

אזכרה לחייל יואן יעקב זרביב
אזכרה לחייל יואן יעקב זרביב
צילום: שמעון ביטון

יואן יעקב זרביב עלה לארץ בגיל 19 מצרפת והתגייס כחייל בודד לגדוד שחם 931 של חטיבת הנחל. בקיץ 2006, יומיים לפני תום קרבות מלחמת לבנון השניה והפסקת האש הוא נפל בקרב.

מאז מגיעים בני משפחתו של יואן מצרפת במיוחד פעם בשנה, ביום הזיכרון, כדי להתייחד עם זכרו בבית העלמין הצבאי באשדוד. השנה, בשל הקורונה, הם לא יכלו להגיע, וצערם היה רב.

קבוצת תלמידים מעולי צרפת הלומדים בבית ספר אמי"ת י באשדוד שמעה והחליטה לעשות מעשה.

התלמידים יצרו קשר עם המשפחה, ואתמול (ראשון) עלו לקברו של יואן יעקב יחד עם המורה שמעון ביטון, שם קיימו טקס לזכרו בשיתוף המשפחה שנכחה בשיחת וידאו, אמרו תהילים לעילוי נשמתו, התפללו עליו והדליקו נרות נשמה.

ראש העיר אשדוד מר יחיאל לסרי ששמע על כך הגיע בעצמו לטקס, התרגש לשוחח עם המשפחה והניח פרח על קבר החייל.

בדבריו למשפחת זרביב אמר לסרי כי כולנו מצדיעים ליואן יעקב שעזב את צרפת ועלה לארץ להלחם להגנתה: "בנכם הוא סמל לכך שכל ישראל ערבים זה לזה, סמל לאחדות ישראל, הנחמה והכח שלנו ושל המשפחות השכולות הוא להמשיך וליצור, להמשיך ולבנות את המדינה הזו והחברה בישראל"

אברהם זרביב, אביו של יואן, היה נרגש מאוד בשיחה ואמר לתלמידים "תודה שעשיתם יחד איתנו את האזכרה. הכח של עם ישראל הוא בנתינה אחד לשני, קרובים ורחוקים, כולנו אחים"

יוסף ביסמוט תלמיד כיתה י"א אמר, "המעמד היה מרגש מאוד, חשבתי על כך שמשפחתו של החייל נמצאת בצרפת ואנו כאן מבצעים שליחות מדהימה עבור חייל שמסר נפש על מדינת ישראל. בסופו של דבר כולנו חבים את היכולת לחיות כאן לחיילים שנלחמו ונפלו למען המדינה"

מוטי ארבל מנהל בית הספר אמי"ת אמר כי הוא מצדיע לתלמידים ולארגון לאורו נלך שהיה שותף ליוזמה. "מרגש לראות תלמידים שעלו בשנים האחרונות לארץ ביוזמה כל כך מיוחדת. זהו שיעור אמיתי בחינוך לציונות. ארבל הוסיף כי "פעילות חסד זו היא חלק ממערך שלם של חסד ונתינה שאנו מובילים בבית החינוך. במקביל לעליה לבית העלמין חילקו תלמידים נוספים עשרות ארגזי מזון למשפחות מעוטות יכולת, ומנייני תלמידים התארגנו לקדיש אצל משפחות שכולות שלא נמצא להן מניין".