נדחתה עתירת המשפחות השכולות

שופטי בג"ץ קבעו כי סגירת בתי העלמין הצבאיים ביום הזיכרון עומדת במבחן החוקתי למרות הפגיעה בזכויותיהם של בני המשפחות השכולות.

ערוץ 7 , ג' באייר תש"פ

הר הרצל. ארכיון
הר הרצל. ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שופטי בג"ץ דחו אחר הצהריים (שני) את העתירה שהגישו בני משחות שכולות נגד התקנות לשעת חירום האוסרות כניסה לבתי העלמין הצבאיים במהלך יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה.

בפסק הדין ציין השופט יצחק עמית כי בימי הזיכרון בתי העלמין הצבאיים "עולים על גדותיהם" ולא ניתן למנוע מצב שבו עלולה להתרחש הדבקה המונית בקורונה בבתי העלמין.

השופט הוסיף כי בדיון עלו הצעות כדוגמת הגבלת הכניסה לבתי העלמין רק לבני המשפחה הגרעינית או לנציג אחד מכל משפחה, אולם, "קשה לראות כיצד ניתן לאכוף את צד האיסור תוך שמירה על כבוד המקום ועל רגשות בני המשפחות".

"מי שוטר או חייל עם לב של אבן, שביום זה יעמוד בפתח בית העלמין ויסנן את הנכנסים בשאלה כואבת ונוקבת: מי אתה ומה קרבתך לחלל הטמון בבית עלמין זה? שלא לדבר על בדיקה ואימות של התשובה שיקבל", הוסיף.

לקראת סיום הדגיש השופט עמית, "ההסדר שנקבע בהוראת השעה, גובש תוך התייעצות של גורמי המקצוע באגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון עם המועצה הציבורית להנצחת החייל (שחבריה הם בני משפחות שכולות), וגם ארגון משפחות נפגעי פעולות האיבה לא הביע הסתייגות ביחס להסדר".

לדבריו, "היוועצות זו היא בעלת חשיבות, ויש בה כדי לתמוך במסקנה כי ההסדר שנקבע הוא מידתי ומאזן בצורה סבירה בין הפגיעה הכואבת בזכויות המשפחות השכולות וברגשותיהן, לבין הצורך להגן על בריאותן ועל בריאות הציבור".