אילוסטרציה
אילוסטרציהiStock

דריה שלייפר, סטודנטית באוניברסיטת תל אביב ופובליציסטית, יזמה חרם צרכנים נגד הרשתות הגדולות שהודיעו כי יחזירו את העובדים מחל"ת רק אם יקבלו פיצוי מיוחד מהמדינה בגובה שישה מיליארד ש''ח.

בשיחה עם ערוץ 7 סיפרה שלייפר כי המטרה של החרם היא "להוכיח לאזרחים שיש להם יכולת להשפיע על גורמים שונים שמשפיעים על הקופה הציבורית שאליה הם משלמים באמצעות הכרעה צרכנית פשוטה, ולא רק באמצעות בחירות".

"אם זה יתפשט, מהלכי סחיטה ייראו כבלתי לגיטימיים, דבר שידרבן גם את הממשלה וגם את השחקנים הפרטיים להימנע מדרישות מהסוג הזה", הוסיפה.

בפוסט בפייסבוק היא פירטה את הסיבות לחרם. "איך אפשר להמשיך לרכוש אצל הרשתות שסחטו מהמדינה את הכסף שנועד לעצמאים, מובטלים ונזקקים? הרשתות הגדולות רוצות כסף בשביל לחזור לעבוד, הגנים הפרטיים רוצים כסף בשביל לחזור לעבוד, אפילו אביב גפן אמר שהוא רוצה כסף לפני שהוא חוזר לעשות את מה שהוא עושה בדרך כלל. כולם רוצים כסף, כי עכשיו קצת קשה ואף אחד לא רוצה שיהיה לו קשה", כתבה.

לדבריה, "מדינת הרווחה היא אחד הדברים הגדולים שהגיע אליו המערב. המחשבה כי המדינה תהיה שם בשבילי ובשביל אחרים אם ייקרה הגרוע מכל - היא הישג קיומי, לא פחות. ובכל זאת, ההישג הקיומי הזה התדרדר לסחטנות, בכיינות וחרדת נטישה. ככה, שוב, אלו שבאמת זקוקים לזה ואין להם לובי או מנוף חזקים מדי, כמו עצמאים בעת קורונה הם אלו שמשלמים. גם כי הצ'ק אף פעם לא מגיע אליהם, וגם כי שגרת חייהם הזעירה היא זו שמממנת את הסחטנות של קבוצות הלחץ".