שגרת קורונה
פרטים חדשים על פתיחת הישיבות

סוכם המתווה שיביא לפתיחת הישיבות על פי הנחיות משרד הבריאות. מנהל ישיבה לערוץ 7: "תלמידים יענדו על ידם צמיד עם צבע הקבוצה".

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ד' באייר תש"פ

פרטים חדשים על פתיחת הישיבות-ערוץ 7
ישיבת בית אל. ארכיון
צילום: ישיבת בית אל

בתום ישיבה לילית בת למעלה משלוש שעות במועצה לביטחון לאומי, סיכמו נציגי הישיבות ונציגי משרד החינוך ומשרד הבריאות על המתווה שיוצג היום (שלישי) בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו ויביא לפתיחת הישיבות.

המתווה כולל חזרה לשגרת לימוד בשיטת הקפסולות, כך שתלמידי הישיבה לא יבואו במגע עם העולם החיצון בתקופת שהותם בישיבה. המתווה יהיה צמוד להקלות ההדרגתיות הנוקטת מערכת החינוך.

על פי הסיכום, המל"ל יערוך סיור בכל מוסד לימודים על מנת לבחון את היערכותו לשגרת קורונה ויקבע האם המוסד עומד בדרישות המחמירות של משרד הבריאות.

קמפוסי הישיבות יחולקו למתחמים נפרדים לחלוטין לכל קפסולת תלמידים, באופן המאפשר אי מגע מוחלט בין קבוצת תלמידים אחת לשניה.

בשלב הראשון, הלימוד יתאפשר רק במוסדות שיבחרו, בעלי קמפוס סגור המאפשר את שהיית התלמידים בו ללא יציאה החוצה. שלב זה צפוי להימשך כשלושה שבועות.

הפיקוח על הלימוד בשגרת קורונה בישיבות יהיה מחמ"ל משותף של גורמי המקצוע הממשלתיים ומשרדי הממשלה בשולחן עגול עם איגודי הישיבות. כחלק מהפיקוח תבוצע בקרה פיזית במוסדות.

משה גוטמן, מנכ"ל איגוד הישיבות הגבוהות מסר לערוץ 7: "מדובר באתגר לא פשוט. בראש ובראשונה זה חיי אדם. שנית, מדובר באתגר ארגוני מורכב, שידרוש מהמוסדות לאמץ כל שריר ניהולי בכדי להצליח בו. אנחנו מוכנים לזה. קיימנו עבודת הכנה ארוכה, בתיאום מול כל משרדי הממשלה והרשויות הרלוונטיות".

עוד הוסיף, "גם מהתלמידים יידרש מאמץ כדי לבוא וללמוד תורה. לא פשוט לומר לאנשים לא לצאת כלל מהמוסד ולשנות הרגלי חיים. אבל איך שאנחנו מכירים את הציבור שלנו, הביקוש יהיה הרבה מעל מה שנוכל לפתוח. כבר עכשיו אנחנו מוצפים בבקשות של מוסדות להיות הראשונים בתור. ברוך ה', זו הפגנת אהבה גדולה לתורה".

מנהל אחת הישיבות ששוחחנו איתו אמר: "אצלנו, אם יהיו כמה קבוצות במוסד, הם יסומנו בשילוט ברור, לפי צבעים. תלמידים יענדו על ידם צמיד עם צבע הקבוצה. מי שלא יתחייב לעמוד בכל ההנחיות, פשוט לא יאושר. מכיוון שאין כרגע מקום לכולם, מבחינתנו זה הולכת להיות סיירת מובחרת עם מיוני כניסה".