אלמנתו של עמנואל מורנו:
ידעתי שאני חיה עם אדם גדול

"כשהם פרצו לחדר של דיראני ואשתו התחילה לצרוח, הם היו צריכים לשמור על שקט וצריך היה להשתיק אותה. עמנואל כיסה אותה בשמיכה''.

ערוץ 7 , ד' באייר תש"פ

ידעתי שאני חיה עם אדם גדול-ערוץ 7
האנדרטה לזכרו של עמנואל בגוש עציון
צילום: אלירן אהרון

סגן אלוף עמנואל מורנו היה קצין בסיירת מטכ"ל כשנהרג בסוף מלחמת לבנון השנייה. הוא היה חלל צה"ל היחיד שתמונתו לא הותרה מעולם לפרסום, בשל רגישות התפקיד שמילא בצבא.

אלמנתו מאיה מורנו סיפרה בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב: "היופי בעמנואל הוא שהוא היה אדם מאד פשוט, איש שיחה, אדם אמיתי. הייתי שותפה לדברים שהוא עשה וידעתי שאני חיה עם אדם גדול. התחתנו בגיל יחסית מאוחר ושנינו עברנו דברים, ידעתי שעומד מולי אדם נפלא".

"אחרי כמה זמן הבנתי ממנו שהוא בינוני בתחומו, הוא לא עשה מספיק ולא התקדם מספיק", תיארה. "ככה הוא ראה את עצמו. הבנתי שהמדד שלו היה ביחס למה שהוא ציפה מעצמו ולא ביחס לאחרים".

"אלה היו חיינו, פשוטים, כי זה היה האדם" המשיכה מאיה. "תמיד האחר יותר טוב ומצליח ונכון יותר ממה שהוא עושה. לא ממקום של חוסר ביטחון אלא מהמקום של הפשטות".

מורנו סיפרה על מעט מהפעולות של בעלה שניתן היה לחשוף: "כשהם פרצו לחדר של דיראני ואשתו התחילה לצרוח, הם היו צריכים לשמור על שקט וצריך היה להשתיק אותה. הוא כיסה אותה בשמיכה. לי זה נשמע הגיוני כשאני שומעת את זה, אבל בלהט הקרב והאדרנלין, יותר הגיוני שתעשה משהו אחר כדי להשתיק. אבל הוא עשה אחרת. כששמעתי מאחרים את הסיפור, רק אז הבנתי כמה בסיטואציה זה היה מעשה מיוחד ואנושי. בעיניים אחרות זה בכלל לא פשוט".