מנציחים ומחדשים התיישבות בבקעה

בבקעת הירדן ניטעה חורשת הגיבורים באזור המיועד לישובים חדשים. אל"מ במיל' פלד: זהו החיבור הנכון והראוי בין זיכרון להתיישבות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ד' באייר תש"פ

משה פלד
משה פלד
צילום: אלירן אהרון

אל"מ במיל' משה (מוסא) פלד, יליד בית השיטה, היה לוחם ומפקד בצנחנים בטרם הוסב לחיל השריון עד שהיה למח"ט 'מרכבות הפלדה'. שוחחנו אתו בעיצומו של אירוע מיוחד בו הוא משתתף היום, יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל.

"אני באירוע מאוד מרגש ומשמעותי, באום-זוקה בבקעת הירדן במחנה הצבאי. סמוך למחנה אנחנו נוטעים את 'חורשת הגיבורים' לזכרם של חללי בקעת הירדן שנפלו לאורך מלחמת התשה ארוכת שנים בין 67' ולא הסתיימה עד היום הזה".

מוסיף פלד ומציין כי הנטיעות מתקיימות בתצפית אום-זוקא לכיוון מזרח. "האירוע משמעותי כי הוא גם מתחבר ליום הזיכרון כחורשה לזכר נופלי הבקעה, וגם ליום העצמאות כתחילת מהלך התיישבות חדש בבקעת הירדן עם החלת הריבונות בבקעת הירדן".

"אנחנו מקווים שהאירוע הזה הוא סיפתח ראוי גם לנופלים וגם להתיישבות היהודית בארץ ישראל, שהיא אבן הראשה של המפעל הציוני בארץ ישראל", אומר פלד ומספר: "נטעתי שני עצים לזכרם של מוישה פלס, סטמפל, שהיה סמג"ד שלי בשירות הסדיר ובמלחמת ששת הימים הוא היה סמח"ט שלנו בקרב לשחרור ירושלים, ולזכר דורון מנור שהיה מ"פ שלי בשירות הסדיר. הייתי הסמ"פ שלו".

"הם נפלו בקרב בואדי שובש, ערב ראש השנה תשכ"ט. יום לפני הקרב הייתה חדירה של מחבלים והצנחנים החלו מרדף. המג"ד והסמג"ד הובילו את המרדף. היה יום חמסין נורא, 46 מעלות. הם נכנסו לנחל בזק, הוא ואדי שובש, ושם המחבלים שלטו מבחינת השטח. הם לא ידעו איפה המחבלים, רדפו אחרי העקבות, והמחבלים שישבו גבוה מהם התקילו אותם והפילו שישה לוחמים, המג"ד הסמג"ד ועוד ארבעה לוחמים. זה היה קרב קשה ומכה קשה לצנחנים ולגדוד שפעל שם"

"בקיץ הזה אנחנו מקימים אנדרטה במקום שצופה על גבעת הקרב. זה על גדר ההפרדה. קיבלנו מקום מראש מנהלת גדר ההפרדה ושם נעמיד את האנדרטה אחרי שעד היום לא היה שם כלום, שום אבן שאפשר לעמוד לידה ולקבל הסבר", אומר פלד שאין לו הסבר לכך שעד היום לא הוצבה כל אנדרטה במקום, ועם זאת הוא מוסיף: "לגדוד סדיר קשה להתעכב ולעסוק בהנצחה וזיכרון. אם אין חבורה של מילואימניקים ששירתו בגדוד ולוקחת את הסיפור וממשיכה זה לא קורה, ולכן אנחנו החבר'ה הזקנים ששירתו בגדוד הזה החלטנו לפני שנה שאנחנו מעמידים את האנדרטה. רצינו להספיק ולעשות זאת בחורף אבל זה לא הסתדר בגלל החורף הברוך ולכן נעשה זאת בימי הקיץ הקרובים ואני מקווה שהמשפחות יבואו כדי לראות מה קרה ואיך".

בדבריו מביע פלד תקווה שאכן בראשית חודש יולי יעבור חזון הריבונות מדיבורים למעשים ואכן תוחל ריבונות ישראל על בקעת הירדן. "אוטוטו יש לנו ריבונות כך אני מקווה. בעוד חודשיים מתחילים לעסוק בריבונות ויש כבר משפחות שמחכות ומתכוננות לעלות להתיישבות".