חשופים בכיתה?
חשופים בכיתה? צילום: ISTOCK

זעם בקרב מורים מרחבי הארץ על המתווה המתגבש במשרד החינוך לחזרה ללימודים בכיתות הנמוכות בתחילת השבוע הבא.

לידי ערוץ 7 הגיעו טענות קשות של מורים המרגישים כי "נשלחו עירומים לחזית", כלשונם, ויצטרכו ללמד כשהם חשופים להידבק מנגיף קורונה.

"אנחנו יוצאות ביום ראשון לא מוגנות בכלל, ממש עירומות לשדה קרב", אמרה מורה ששוחחה עם ערוץ 7.

"אנחנו ניחשף כל יום להרבה ילדים ואנשי צוות כשאנחנו כלל לא מוגנות. בתי הספר לא עברו חיטוי, הילדים לא חייבים לשים מסיכות. אנחנו לא יכולות", הוסיפה.

מורה אחרת אמרה: "אנחנו יוצאות מהבית כשלחלקנו יש מחלות רקע קשות שיכולות להכשיל אותנו בהתמודדות מול מחלת קרונה, כשהמצב הוא שזה רק עניין של זמן עד שנידבק במחלה. חלקנו גם בעלות משפחות שבהם יש אנשים שחולים במחלות כאלה ואחרות".

טענה נוספת שעולה בקרב מורים בשעות האחרונות היא שרופאי משפחה קיבלו הוראה מגבוה שלא לציין על גבי הטופס הרפואי, גם במקרה צורך, כי המורה נמצא בסכנת חיים.

"פנינו חלקינו, מורות שיש להן מחלות רקע, לרופאים וקיבלנו תשובות הזויות. שמענו מרופאים הוראה מאוד בעייתית שהם קיבלו. הם קיבלו הוראה לא לציין אפילו במידת הצורך את המשפט המגדיר מורה נמצא בסכנת חיים. הם קיבלו הוראה רק לתת את הדיאגנוזה, לפרט מה יש לו אבל לא לכתוב שהוא נמצא בסכנת חיים. הם יודעים שכשפונים למשרד החינוך עם המסמך הזה, משרד החינוך מבקש את המשפט הזה ולכן הרופאים קיבלו הוראה לא לתת אותו", כך טענו המורות ששוחחו עם ערוץ 7.

"אין כאן אף אחת שמתחמקת מעבודה", חשוב להן להדגיש. "כולנו מוכנות לעבוד 24/7 ולתת מעצמינו מעל ומעבר. הלוואי והשר שלנו היה מבין בעשירית לפחות את מה שאנחנו עושות אבל הוא לא מבין ומסרב לשמוע. אנחנו נותנות מעצמינו ומוכנות לתת אבל את הבריאות שלנו ושל בני המשפחה שלנו אנחנו לא ניתן. עד כן".

"אני לא פוחדת מדבר", אמרה אחת המורות. "אבל זאת הפעם הראשונה בחיים שלי שאני מפחדת. את אבא שלי לא ראיתי חודשיים ועכשיו אני חוזרת לעבודה ואין סיכוי שאני אראה אותו בשנה הקרובה. זה האדם היחיד שיש לי".

"פנינו לארגון המורים שמייצג אותנו, פנינו ליפה בן דוד (מזכ"לית הסתדרות המורים, י"ג) באופן ישיר וכל התשובות שלהם או מתעלמות או תשובות של 'תמתינו הכל יהיה בסדר' ותמתינו ותמתינו. כשבפועל הזמן הולך ומתקצר".

לטענתם, התשובות שניתנו להם מוועד העובדים המייצג אותם היו תשובות מתחמקות. הם פנו לבן דוד והציגו את בעיותיהם וזו ענתה היום כך: "משרד הבריאות הוא הגורם שמאשר את החזרה והממשלה היא הגורם המחליט. הממשלה החליטה לאשר את המתווה והסמיכה את רוה"מ להחליט עם ועדת שרים מצומצמת לעכב את ההחלטה ביום שידי בהתאם ותהיה עלייה במספר הנדבקים".

"משום קדושת היום, יום חמישי נוציא הנחיות מסודרות לאחר שנתאם עם משה"ח וניתן פתרונות לבעיות שהועלו ויעלו תוך כדי. כשם שנתנו פתרונות לחנ"מ. הכל יהיה ברור גם למנהלים וגם לעו"ה", כך בן דוד.

המורים והמורות יצטרכו, בחלקם, להכריע בין 2 אופציות בלתי אפשריות. "אני לא יכולה להרשות לעצמי לא להגיע לעבודה. יש פה אמהות חד הוריות, אנשים זקוקים לכסף הזה. אבל אף אחד מאיתנו לא יכול לשים את עצמו בחזית כשאין לו הגנה".