גפני: שופטי בג"ץ חצופים גדולים

זעם במפלגות הדתיות והחרדיות על פסיקת בג"ץ האוסרת למנוע הכנסת חמץ בפסח לבתי החולים. גפני: "אני מציע שיהיו פריימריז לשופטי בג"ץ".

ערוץ 7 , ו' באייר תש"פ

ח"כ משה גפני
ח"כ משה גפני
צילום: שריה דיאמנט

במפלגות הדתיות והחרדיות מגיבים בחריפות לפסיקת שופטי בג"ץ לפיה בתי החולים אינם יכולים לאסור הכנסת חמץ לשטחם במהלך ימי חג הפסח.

יו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני מסר בתגובה לפסק הדין, "אני מציע שיהיה פריימריז לשופטי בג"ץ ולקבוע שבדברים שנוגעים לחקיקה של הכנסת שהנושא יעבור את תהליך החקיקה כמו בכנסת".

"השופטים חצופים גדולים. את מה שאנחנו המחוקקים עושים באינספור דיוני ועדות וארבע קריאות במליאה, הם מבטלים במחי החלטה שאין בה שום הגיון, ופוסקים על פי השקפת עולמם ככל העולה על רוחם. אם חפצי חיים דמוקרטים ויהודים אנחנו - יש לעשות סוף לתהליך הזה", הוסיף גפני.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הגיב גם הוא בחריפות לפסק הדין, "בג"ץ ממשיך לחרב את עקרונות המדינה היהודית ולהשליט עליה עקרונות פרוגרסיביים מטורללים בצורה לא דמוקרטית ובחוסר סמכות. ובכלל, נראה שבג"ץ מנהל כאן את המדינה ומקבל החלטות בעוד ועוד נושאים בצורה שמייתרת את המערכת הדמוקרטית ואת העם. השאלה מתי העם יתעורר ויפסיק לחשוב שזה גשם".

ח"כ אורי מקלב הצטרף למתקפה על שופטי בג"ץ, "בית המשפט בהחלטתו פוגע ומכשיל את החולים השומרים ומקפידים על החמץ הפסח כרוב אזרחי ישראל, שופטי בית המשפט אינם מכבדים את בית החולים כמקום ציבורי שצריך להתחשב ברגשות כל המגזרים, לאחרונה הבג"ץ בסדרת פסיקות ידועות מראש דוהר ומוביל לפיצוץ בין חלקי העם ועושה הכל כדי להחליף את השלטון בכוח".

ח"כ יעקב אשר מסר, "החלטת בג"צ לאפשר בפסח הכנסת חמץ לבתי חולים היא 'פיסקת ההתנתקות' של שופטי בית המשפט העליון מהציבור בישראל שרובו מעריך ומכבד את המסורת היהודית ושומר את מנהגי חג הפסח. מול המדרון החלקלק בו ערכי היהדות נדרסים ברגל גסה מוטלת על נבחרי הציבור האחריות למחות ולפעול בכל הכלים החוקיים לשמירת צביונה היהודי של המדינה".

ח״כ אופיר סופר תקף את פסק הדין, "'ישראל היא מדינה יהודית, אך אין ביהדותה זו כדי לשלול את אופיה כמדינת כל אזרחיה' - כך אמר בעבר השופט בדימוס אהרון ברק וברוח זו פסקו שופטי בג"ץ אשר שמו להם למטרה למחוק את זהותה היהודית של מדינה ישראל ועל הדרך להזכיר לכולם מי כאן הריבון. צריך לשים לפארסה הזאת סוף לפני שיהיה מאוחר מידי".

עו"ד פרופסור אביעד הכהן, אשר ייצג את הרבנות הראשית בדיון בבג"ץ הביע צער על ההחלטה, "לצערי בית המשפט קיבל החלטה שתביא לכך שהמקום האחרון בישראל שבו שהו יחדיו בצוותא - חולים אנשי צוות ומבקרים - יהודים וערבים, חרדים חילוניים ודתיים יהפוך למוקד של מחלוקת. לפסק הדין תהיינה השלכות רחבות היקף על כל הכשרות ברשות הרבים במדינת ישראל החורגות בהרבה משאלת החמץ בבתי החולים בפסח".

מנגד, ח"כ תמר זנדברג, מיוזמות העתירה לבג"ץ, בירכה על הפסיקה, "בגץ עשה היום צדק נגד הכפייה הדתית ועצר נוהג מחפיר בבתי החולים. למשטרת חמץ אין מקום לא בבתי חולים ולא בשום מקום אחר. השלה הבא יהיה ביטול חוק החמץ".

מישראל חופשית ומתנועת נאמני תורה ועבודה, ידידי בית המשפט, נמסר, "בג"ץ קבע באופן חד משמעי כי אין לבתי החולים סמכות לאסור הכנסת מזון על ידי אנשים פרטיים לשטח בית החולים בפסח. יש כאן אמירה ברורה של בג''ץ - הפתרון אינו יכול לבוא בכפיה, אלא בהסדרה ובהידברות, תוך הגעה להסכמות.

אנו קוראים לבתי החולים לאמץ את המתווה שהצענו אשר הוזכר לחיוב בפסק הדין על ידי השופטים כפתרון אפשרי, אשר יש לו גב הלכתי רחב, במסגרתו הציבור יתבקש שלא לצרוך מזון פרטי בכלי האוכל של בית החולים ומי שירצה לקבל את מזונו בבתי החולים בכלים חד פעמיים במהלך החג, יוכל לעשות זאת. צר לנו על שנושא כזה הוביל את כולנו לשנתיים של דיונים, והציב שוב זרקור על תסכול הציבור וניתוק הרבנות ממנו, כמו גם לכלות את זמנם של שופטי בג״צ. בג''צ, כמו מרבית הציבור בישראל, אמר את דברו".