ההזדמנות שבאחדות

בכנסת הנוכחית ישנם פחות חברים תושבי יו"ש מהכנסות בשנים האחרונות, ודווקא במסגרתה מוקמת ממשלה שבקווי היסוד שלה ריבונות על יו"ש

עודד רביבי , ו' באייר תש"פ | עודכן: 14:43

ההזדמנות שבאחדות-ערוץ 7
עודד רביבי בכנס ה Jerusalem Post
צילום: ערוץ 7

חלק מחבריי להנהגת ההתיישבות חוששים שממשלת האחדות תמסמס את האפשרות להחיל סוף סוף את החוק הישראלי ביהודה ושומרון. אני נוטה להאמין כי דווקא ממשלת האחדות היא זו שתממש ריבונות.

יש שילוב אינטרסים של הממשל בארה"ב והממשלה בישראל להוציא את התוכנית אל הפועל עוד לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב. ממשלת האחדות מפחיתה את האיבה והקיטוב בחברה הישראלית, ולא פחות חשוב מכך, הכנסת הנוכחית, שבה רק "מתנחל" אידיאולוגי אחד, ח"כ סמוטריץ', נעה בשיח שבין גושי ההתיישבות לבין החלת החוק הישראלי.

בכנסת השלוש־עשרה, שבה התקבלה ההצבעה על הסכמי אוסלו, היו חברים ארבעה חברי כנסת שהתגוררו מעבר לקו הירוק. בכנסת השש־עשרה, זו שהצביעה בעד ההתנתקות מחבל עזה, היו חברים תשעה שהתגוררו מעבר לקו הירוק. במרץ 2015, כשהושבעה הכנסת ה־20, נכתב בניתוח של המכון הישראלי לדמוקרטיה: "בניגוד לעיירות הפיתוח ולקיבוצים, היישובים מעבר לקו הירוק זכו לייצוג נכבד וחסר תקדים בכנסת היוצאת. בעוד שבשנת 1984 היה חבר כנסת בודד שהתגורר מעבר לקו הירוק, בכנסת היוצאת כיהנו לא פחות מ־12 חברי כנסת שגרו בהתנחלויות. מתוכם 6 השתייכו לרשימה המשותפת של הליכוד וישראל ביתנו (3 מכל מפלגה) ו־5 השתייכו לסיעת הבית היהודי. מספר תושבי יהודה ושומרון יצטמצם בכנסת הקרובה ל־10".

חלק מהשיח באותה מערכת בחירות בהובלת ה"וי 15" היה סימן השאלה על עתיד מפעל ההתיישבות. עברו חמש שנים בדיוק, והנה לפנינו פיחות משמעותי בחברי הכנסת המתגוררים מעבר לקו הירוק: האחד ח"כ בצלאל סמוטריץ', והשני ח"כ אביגדור ליברמן, שאינו מונה את עצמו עם הציבור ה"מתנחל". אלא שלצד הירידה בכמות ה"מתנחלים", נדמה שהקונצנזוס סביב ההתיישבות הולך וגדל. לצד גוש הימין הצטרפו עתה, תחת קווי יסוד שקוראים להחלת הריבונות, כחול לבן ונציגי מפלגת העבודה. יו"ר האופוזיציה לפיד מדבר על גושי התיישבות, וכך גם יו"ר תל"מ ח"כ יעלון. המיעוט שבמיעוט בחברי הכנסת הנוכחית מדבר על התנתקות שנייה. זוהי בשורה להתיישבות.

אחרי למעלה משנה וחצי של מערכות בחירות שבהן חידדו את הקיטוב בין דתיים וחילונים, ימין ושמאל, מתנחלים ושאינם - ממשלת אחדות יכולה לאחות את הקרעים, להוריד מעט את הלהבות, ובתוך כך להפוך אותנו המתיישבים לפחות שנואים גם בקרב הקבוצות שאינן מסכימות איתנו. ממשלת האחדות שקמה גם מאפשרת באופן נדיר מפגש אינטרסים של השלטון בארה"ב והשלטון בישראל. ממשל טראמפ הולך לבחירות בנובמבר, הוא רוצה להביא תוצאות לגרעין הבוחרים המשמעותי שלו, אותו גרעין שהוא תומך נלהב בישראל. דווקא ממשלת האחדות היא זו שיכולה להביא את החלת החוק הישראלי ביו"ש כקונצנזוס ישראלי רחב לממשל האמריקני שמשווע להצלחות בזירה הבינלאומית, במיוחד אם אלה יוציאו מצביעים לקלפי ויגרמו להם לפתוח את הארנק לטובת הקמפיין.

כאן נכנס היתרון הנוסף. ממשלת האחדות מאפשרת לדבר על הריבונות במובן הרחב הישראלי, היא אינה עוד נחלת הימין בלבד, אלא כוללת אפילו את המרכז-שמאל בישראל. אני מאמין שבהתנהלות נכונה, בשיח משותף ובראייה רחבה, נדע להוביל לביצור ההתיישבות ולחיזוק החברה הישראלית. עם הקמת הממשלה כדאי לנו לאמץ את אמירתו של פרידריך ניטשה: "רבים נוהגים בעקשנות במרדף אחר הדרך שבחרו לעצמם, מעטים במרדף אחר המטרה".