הענקת תעודות ללומדים בלימודי דעת
הענקת תעודות ללומדים בלימודי דעת צילום: בן ציון שריף

בשנים האחרונות אנחנו שומעים את זה יותר ויותר: "התחלתי ללמוד הלכה".

פעם זה השכן שעוסק ביזמות נדל"ן, פעם זה בן הדוד שהיום עובד כרופא בכיר באחד המרכזים הרפואיים המוכרים, והרשימה רק הולכת ומתארכת.

כשהחלטנו לצאת מהד' אמות שלנו ולברר במה מדובר, גילינו שיש פה חתיכת סיפור (והוא בכלל התחיל כמה אלפי קילומטרים מכאן).

המסע שלנו התחיל מאלחנן, הנדל"ניסט המדובר. "ככל הידוע לנו השולחן ערוך אינו המצאה חדשה. מה קרה שפתאום כולם מדברים דווקא עליו?" שאלנו, והבנו מיד שאלחנן רק חיכה לשאלה... "טוב, העניין הוא כזה. במשך שנים השתתפתי בשיעורים שונים. בעבר גם באמצע השבוע ולאחר מכן כשנהייתי קצת יותר עסוק, בעיקר בשבת.

בשנים האחרונות גם ישנן יותר ויותר מסגרות מקוונות ללימוד: SMS עם דבר תורה לשבת מהחבר מהצבא, אפליקציה נחמדה ללימוד בדרך, ווארטים בוואטסאפ ועוד כהנה וכהנה."

האמת שדי נהניתי גם מהמגוון וגם מהקלילות. הנה, אני לומד גם גמרא, גם אגדה, גם הגות תורנית - הכל טוב. את שיעור ההלכה גיליתי במקרה כאשר נכנסתי פעם למשרד של חבר עו"ד וראיתי שם דפים עם שיעור מודפס.

תהיתי לפשר העניין ומפה לשם מצאתי את עצמי בלימוד בחברותא יחד איתו.

"אני זוכר עד עכשיו בדיוק אלו הלכות למדנו שם... לאחר השיעור המשכתי לביתי וכמעט ששכחתי מהעניין.

לאחר כמה שבועות נתקלתי בבית במקרה שאיך לא - היה בדיוק בנושא שבו עסקנו. כמובן שזכרתי את הפסיקה והסיבות וידעתי כיצד לנהוג, אבל אז נפל לי אסימון חשוב: קלטתי שאת הנושא ההוא שלמדתי לפחות חודש לפני אותו יום, זכרתי בצורה ברורה על כל פרטיו, ולעומת זאת דברי תורה קלילים, קצרים ואפילו מעניינים שלמדתי יומיים קודם - אני לא מצליח לשחזר כמעט בכלל!"

"ברגע אחד התחברו לי כל הקצוות. הבנתי שהשילוב בין משהו שרלוונטי לחיי היום יום לבין לימוד בצורה רצינית ומעמיקה יוצר סוג של קסם. היום אני כמובן מבין שזה לא קסם אלא מהותה של ההלכה. מפה לשם, התחלתי ללמוד בעצמי אותם השיעורים - בהתחלה בחברותא עם החבר המדובר ולאחר מכן לבד כי הזמנים לא התאימו לשנינו. מאז אני לא יכול להפסיק..."

הביטוי "לא יכול להפסיק" חזר שוב ושוב בשיחות שערכנו עם עוד לומדים. אגב, כל אחד מרקע שונה לחלוטין: יש בהם חיילים שלומדים בשיעורים קבועים בבסיס, בעלי מקצועות חופשיים ואפילו פנסיונרים. מסתבר שאותם השיעורים נולדו בכלל באנגלית, בארצות הברית.

עורך דין שחזר בתשובה ולמד הלכה, סיכם את השיעורים שלמד ושיתף בהם חברים שלו. המיזם הפרטי הפך ברבות הימים ל"בית מדרש מקוון" ולמעשה אפשר לומר שזהו בית המדרש המקוון הראשון בעולם להלכה - והגדול מכולם.

מאז שהוקם מכון "לימודי דעת" עברו דרכו אלפי לומדים, בהם שמקבלים את השיעורים באנגלית, בעברית, ברוסית ובשפות נוספות. החומרים המקיפים והמעמיקים מאפשרים גם למעוניינים בכך לגשת לבחינות הרבנות הראשית ולעבור אותן בהצלחה.

כיום מקבלים הלומדים המעוניינים בכך ליווי לקראת המבחנים (וגם באופן שוטף) ומענה לשאלות מרבני המכון, ואחוזי ההצלחה בין הניגשים לבחינות עומדים על 90%.

הופתענו לגלות שגם אלחנן עצמו ניגש לחלק מהבחינות, כמו גם חברו ורבים נוספים. "לא , אין לי שאיפות מיוחדות להיות רב ומורה הוראה בישראל, אבל זהו סוג של אתגר ו'דחיפה' נוספת ללמוד את החומר כמו שצריך.

בסופו של דבר הרווח כולו שלי - אני יודע את ההלכה לעומקה ולפעמים אפילו אחי שואל אותי שאלות קטנות. עד היום עברתי 3 מבחנים והיד עוד נטויה. מי יודע , אולי יום אחד אקבל גם תעודת רב..."

"בכל מקרה, התועלת האמיתית היא הסיפוק שלי ועצם העובדה שאני יודע הלכה. זה מלווה אותי בשבת בבית, ביציאה לנופש בחו"ל ואפילו בעצירה לקפה באמצע יום העבודה. לא משהו שהיה לי אי פעם. מזמין גם אתכם לטעום מההלכה, רק תיזהרו - לא בטוח שתצליחו להפסיק...", מסיים בקריצה.

לפרטים נוספים על המסלולים של "לימודי דעת" לחצו כאן

צילום: בן ציון שריף
צילום: בן ציון שריף
צילום: בן ציון שריף
צילום: בן ציון שריף
צילום: בן ציון שריף