לכשיפוצו

אחרי הגל הראשון של ההלם והצער, עולם התורה המציא עצמו מחדש והביא את הלימוד גם אל ביתם של הבוגרים ובעלי הבתים

יוסף ארנפלד , ו' באייר תש"פ

נוצרה הפריה הדדית מיוחדת בין בתי המדרש. שיעור תורה ב'זום'
נוצרה הפריה הדדית מיוחדת בין בתי המדרש. שיעור תורה ב'זום'
צילום: מתוך הזום

ראש חודש אייר הוא התאריך שבו תלמידי הישיבות, המכינות והמדרשות התורניות חוזרים לחבוש את ספסלי בתי המדרש. אבל השנה לא רק בתי הספר והקניונים ריקים מאדם - גם בתי המדרש דוממים. אתגר הלמידה מרחוק שאיתו מתמודדים בתי הספר הופך מורכב יותר כאשר מנסים ליצור דרך המחשב או הסמארטפון את המייתם של בתי המדרש המלאים חבורות חבורות העוסקות בתורה. משיעורים ב'זום', דרך חברותות בווטסאפ ועד קווי נייעס המשמיעים שיעורי גמרא ושיחות מוסר - עולם התורה מנסה לשמור על התמדה בצל מגבלות הקורונה.

ישיבות רבות בציונות הדתית החלו את תקופת הלימוד מהבתים. באתר 'ישיבה אחת' יכול תלמיד מכל ישיבה לשמוע את רבניו ושיעוריו הקבועים דרך הרשתות. מאחורי האתר עומד צוות של תלמידי ישיבות ומדרשות בשיתוף עם בוני אתרים. עידו ליסטנברג, תלמיד בישיבת ההסדר עתניאל, היה מהוגי הרעיון. בשיחה עם 'בשבע' הוא מספר: "אנחנו משתדלים לנצל את הבמה שנותנות הרשתות כדי לשמור על סדר יום ישיבתי, לקיים שלושה סדרי לימוד, שיעורי גמרא, הלכה ואמונה. לא קל להחזיק ככה יום ישיבתי, אבל אם זה עוזר באופן חלקי - זה גם משהו".

בעיני ליסטנברג, דווקא מיזם 'ישיבה אחת' פתח צוהר ללימוד תורה מעבר לכותלי בית המדרש, באופן שיש לאמץ גם אחרי משבר הקורונה. "הלימוד הזה מלמד את הישיבות והמוסדות התורניים להוציא את התורה שיש בהם החוצה, לעולם הגדול. יש לנו הזדמנות לחולל שינוי משמעותי בעולם התורה. אחד הרבנים אצלנו עבר לשמש כרבה של אוניברסיטת פרינסטון בארצות הברית, ופתאום הוא לוקח חלק בלימודי הישיבה ומעביר שיעורים קבועים מעבר לים. גם הבוגרים יכולים להתחבר לשיעורים, מהבית או מהעבודה. אחד הבוגרים כתב לנו תגובה באתר שזו פעם ראשונה מאז שעזב את הישיבה שהוא משתתף בשיעור כללי של ראש הישיבה. לא רק הגיע לביקור או לימוד דף יומי, אלא ממש היה בשיעור של הרב רא"ם הכהן עם כל התלמידים וחש חלק ממשי".

אריאל מונק, בונה אתרים ומתכנת, בנה את האתר ומשפר כל העת את האפשרויות בו. "מעבר לסדר היום והשיעורים של כל ישיבה וישיבה, יש אפשרות ליצור קהילות לומדים שלא קשורות למוסד כזה או אחר. אם כמה בחורים רוצים להתכנס לשיעור או שיחה - הם יכולים, גם אם הם מישיבות שונות. ככה התגבשו באתר קבוצות לימוד קבועות בלי תלות ישיבתית, וזה דבר מבורך, שאנחנו רוצים לשמור עליו. בנוסף אנחנו יוזמים ערבי לימוד בין־קהילתיים - בשבוע הבא צפוי לימוד עם קהילת ממפיס בארצות הברית, ואנחנו עובדים על יצירת עוד ועוד מפגשים מיוחדים".

בין המוסדות ששיעוריהם מתפרסמים ומשודרים באתר נמצאות הישיבות אור עציון, בית אל, מעלה אדומים, מרכז הרב, מכינת קשת ומדרשות אורות עציון, שבות רחל, שירת חברון, מגדל עוז ובתי מדרש רבים נוספים.

מונק מספר כי בתוך ימים אחדים הצליח האתר להגיע ל־15,000 כניסות מדי יום. "זה התחיל מדף פייסבוק עם מספר שיעורים והתקדם משם לפלטפורמה משמעותית יותר, שמאגדת עשרות ישיבות, מכינות ומדרשות וכן ארגוני רבנים כמו בית הלל ואחרים. מדובר בנתונים מרשימים לאתר צעיר כל כך".

שיעור כללי בטלפון

למידה מרחוק היא גם נחלתם של תלמידי ישיבות שאינם מורגלים בשימוש ברשת. ישיבת פוניבז', ספינת הדגל של הציבור החרדי, מפעילה גם היא מערך שיעורים בשידור חי, אך לא דרך 'זום', אלא בקווי טלפון - בדומה לקווי ה'נייעס' המשמיעים מבזקי חדשות במספרי טלפון המיועדים לכך. הרב יעקב אדלשטיין ראש ישיבת פוניבז' הודיע כי המערכת הטלפונית של שיעורי הישיבה, 'דברי מלכים', תפעל לשידור שיעורי רבני הישיבה בשידור חי, במתכונת של חדרי ועידה שבהם יוכלו הבחורים להשתתף בשאלות תוך כדי השיעור. גם נשיא הישיבה הרב אליעזר כהנמן השתתף ביוזמה, ואת שיחת פתיחת הזמן המסורתית העביר דרך מוקד הטלפון. עוד החליטו ראשי הישיבה כי כדי לשמור על התמדת הבחורים והאברכים, יעברו הלימודים למסכתות קלות יותר, שאפשר לצלוח ללא חברותא וללא אווירת בית המדרש.

ומה קורה בעזרת הנשים של לימוד התורה? אריאל חדד, בוגרת מדרשת אורות עציון, הצטרפה גם היא ליוזמת 'ישיבה אחת' במטרה לחבר אליה את הנשים הלומדות ואת לימודי המדרשות. "האמת היא שבלימוד התורה ב'זום' אנחנו מוצאות פתרון לבעיה שהעסיקה אותנו לא מעט, והיא הקשר למדרשה. נשים רבות נמצאות בשלבי לימודים, עבודה והורות, ולא יכולות להגיע למפגשי בוגרות. השנה היחידה שלמדו במדרשה לא מספיקה להן, ועכשיו פתאום יש להן מסגרת המשך. אפילו בנות בכיתה י"ב או בנות שירות נחשפו בימים האחרונים לשיעורים ורוצות גם להגיע בשנה הבאה למדרשה לשנה של התחזקות רוחנית נשית".

עוד ועוד יוזמות ללימוד תורה בצל הקורונה נרקמות, לא רק בניסיון לקיים שיעורים קבועים אלא גם לשדך צמדים ללימוד חברותא.

הלל דרשן ותמימה קליין ראו במצב הנוכחי הזדמנות ליצור חיבור של תלמידי ותלמידות תיכונים ללימוד התורה בישיבות ובמדרשות. השניים פתחו קבוצות ווטסאפ המדמות חבורות לימוד בנושאים שונים כמו הלכה, גמרא, חסידות ואמונה. שם יכולים לחבור אלה לאלה חברותות המשלבות תלמידי ישיבות, תיכונים ואולפנות עם בחורי ישיבה או בנות מדרשה.

"יש לנו שלוש מאות זוגות לומדים. כשש מאות איש סך הכול לוקחים חלק במיזם שלנו", מספרת קליין. "דווקא עכשיו, כשנערים רבים בבית ויש להם זמן פנוי, יש הזדמנות לחבר אותם ללימוד תורה לשמה, מעבר לחומר הנלמד לבגרות בתנ"ך או בגמרא. זו גם ההזדמנות לבני הישיבות והאולפנות לא רק ללמוד תורה, אלא גם ללמד ולחבר לבתי המדרש נערים צעירים. דרך הווטסאפ מתקבלים דפי הלימוד - כל קבוצה על פי הנושא שלה, ומעת לעת מתקיימים שיעורים מסכמים. זו חוויה מיוחדת שמאפשרים הימים האלה".

לחשמלאי ולשופט

לא רק יושבי בית המדרש מנסים לשמור על שגרת לימוד. גם בעלי בתים המבקשים לקבוע עיתים אחרי יום העבודה, מוצאים את עצמם מחפשים מסגרת לשמור על השגרה. עמותת 'חי בהם', המפעילה בתי מדרש ברחבי הארץ ללימודי ערב בתחומים תורניים שונים, עברה גם היא למקד את עיקר פעילותה ברשת.

"במהלך השנה אנחנו מציעים לאנשים עובדים ולומדים לימוד תורה שמתאים להם דרך ליווי אישי צמוד, מפגשים ושיעורים וכן לימוד דרך הרשת", מספר המנכ"ל חיים איטח. "בשל הניסיון שצברנו בלימוד דרך האינטרנט אנחנו יכולים להציע בימים אלו שיעורים, חברותות ותוכניות לימודים שקשורים למקצועות של הלומדים, כמו משפט, כלכלה ותורת הנפש, ובימים אלה הגדלנו משמעותית את מעגל הלומדים. לדוגמה, בשיעור ה'זום' של תורה ומשפט מצאנו לפתע סטודנט למשפטים, חשמלאי ושופט שרצה גם הוא ללמוד תורה והצטרף לשיעור. מעבר ללימודי הרבנות והגמרא שאנשים לומדים אצלנו, המפגשים האלו מתייחדים, בייחוד בתקופה הזאת, בכך שהם מאפשרים חיבור גדול לעולם התורה גם למי שאינו יושב כל היום בבית המדרש".

ובחזרה לבתי המדרש הישיבתיים, צוותי ההוראה מנסים למצוא את הדרך שבה הלימוד מהבית יהיה אפקטיבי ודומה ככל האפשר לסגנון הישיבתי. "לפני שנכנסים ללימוד חשוב מאוד להתלבש ולנעול נעליים, לבחור את הבגד הכי יפה, להקפיד על חולצה בתוך המכנסיים. לא לבוא עייפים ללימוד", אמר הרב חיים גנץ, ראש ישיבת מעלה אליהו בתל אביב, למאתיים מתלמידיו בשיחת זום לפתיחת הזמן. "בדרך כלל אומרים 'חרב אל הבדים ונואלו', יש ביקורת בחז"ל על לימוד התורה לבד, אבל אם העצה האלוקית יעצה שאת לימוד התורה יעשה כל אחד בעצמו, והקב"ה תומך בעצמו בתהליך הזה - זה אומר שיש סייעתא דשמיא מיוחדת להשתחרר מהמארה הזו של חרב אל הבדים. יש לנו יכולת להפיק אור מיוחד מהעובדה שאדם עומד רק מול עצמו, בביתו, בעולם היחידני שלו. אם מהשמיים שמים אותנו במקום הזה, כנראה שאנחנו מקבלים חיזוק וצורך לחשוב איך אנו מתקדמים כתוצאה מהמציאות המיוחדת הזו. אנחנו מאמינים שהעולם כולו מעורר את האדם מתוך יכולותיו לצמוח לגדולות, ולהיעזר באמצעים שהקב"ה מביא לו עם הזמן בשביל הצמיחה מיוחדת לזמן הזה".

ועדיין, על אף ההזדמנויות שנוצרו והמיזמים הייחודיים שבהם מתחדש עולם התורה בצל הקורונה - בבתי המדרש מקווים כי במהרה תיעצר המגפה, ולכל הפחות את חודש אלול יוכלו לפתוח שוב בבית המדרש.