הרבנות הראשית חוששת:
שומרי כשרות ידירו את עצמם מבתי החולים

ברבנות הראשית תוקפים את החלטת בג''ץ להתיר הכנסת חמץ בפסח לבתי חולים, ומתכוונים לבקש דיון נוסף. "פגיעה בצביונה היהודי של ישראל".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ו' באייר תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: משה שי, פלאש 90

הרבנות הראשית לישראל הגיבה על החלטת בג''ץ להתיר הכנסת חמץ בפסח לבתי חולים.

''למרבה הצער'', אמרו ברבנות, ''בפסק הדין לא ניתן משקל מספק למרבית אזרחי מדינת ישראל אשר נמנעים מצריכת ומגע עם חמץ בפסח ונזקקים להתאשפז בבתי החולים בחג הפסח והועדפה עמדת המיעוט ובכך נוצרה פגיעה אנושה ברוב הציבור''.

ברבנות הראשית חוששים כי מעבר לפגיעה בצביונה היהודי של מדינת ישראל, הכנסת חמץ לבתי החולים במהלך חג הפסח תגרום לשומרי כשרות להדיר את עצמם מבתי החולים תוך הימנעות מקבלת טיפול רפואי, ובכך אף לסכן את בריאותם.

''למרבה הצער וכתוצאה מפסק הדין הרבנות הראשית תתקשה להבטיח מזון כשר בבתי החולים", הוסיפו ברבנות וציינו כי ''בכוונת הרבנות הראשית לפעול להגשת בקשה לבית המשפט לקיים דיון נוסף בתקווה שיביא לשינוי ההחלטה המצערת''.

החלטת שופטי בג''ץ להתיר הכנסת חמץ לבתי החולים בחג הפסח זכתה לתגובות חריפות בימין. ח"כ גדעון סער (ליכוד) אמר כי "כך נראה אקטיביזם שיפוטי על סטרואידים. בפחות משבוע: ביטול חוק הפקדון למסתננים. ביטול איכוני שב״כ - קורונה. צו בינים למניעת הארכת כהונתו של מ״מ פרקליט המדינה. ביטול איסור הכנסת חמץ לבתי חולים בפסח. בשתי מלים: שכרון-כוח", חתם סער את המתקפה.

יו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני מסר בתגובה לפסק הדין, "אני מציע שיהיה פריימריז לשופטי בג"ץ ולקבוע שבדברים שנוגעים לחקיקה של הכנסת שהנושא יעבור את תהליך החקיקה כמו בכנסת".

"השופטים חצופים גדולים. את מה שאנחנו המחוקקים עושים באינספור דיוני ועדות וארבע קריאות במליאה, הם מבטלים במחי החלטה שאין בה שום הגיון, ופוסקים על פי השקפת עולמם ככל העולה על רוחם. אם חפצי חיים דמוקרטים ויהודים אנחנו - יש לעשות סוף לתהליך הזה", הוסיף גפני.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הגיב גם הוא בחריפות, "בג"ץ ממשיך לחרב את עקרונות המדינה היהודית ולהשליט עליה עקרונות פרוגרסיביים מטורללים בצורה לא דמוקרטית ובחוסר סמכות. ובכלל, נראה שבג"ץ מנהל כאן את המדינה ומקבל החלטות בעוד ועוד נושאים בצורה שמייתרת את המערכת הדמוקרטית ואת העם. השאלה מתי העם יתעורר ויפסיק לחשוב שזה גשם".