המיזם היהודי שמאחד את העולם כולו

ממיזם קטן שהחל בשכונה יהודית בניו יורק, היום אין כמעט יהודי בעולם שלא נחשף לסגולה מימי הבעש"ט כתיבת ספר תורה לעצירת המגפה

יוסף ארנפלד , ו' באייר תש"פ

בערל יוניק
בערל יוניק
צילום: ללא

באחד הלילות קיבל בערל יוניק, תושב ברוקלין, ניו יורק, טלפון מאחד מאנשי החברה קדישא המקומית. "יש לנו הלילה סדרה ארוכה של לוויות, ונגמר לנו הציוד וחליפות ההגנה. האם תוכל לעזור לנו כדי שנוכל לרכוש את הציוד המינימלי לעריכת טהרה ולקיום הלוויות?"

למרבה המזל, כבר כשראה את ההתפרצות של הנגיף בסין, קנה יוניק מלאי גדול של חליפות הגנה, כך שהיה יכול לספק את הסחורה בקלות, בזמן שכבר לא היה ניתן להשיג ציוד הגנה באף מקום אחר.

"בשלוש לפנות בוקר אחד מאנשי החברה קדישא בכה לי בטלפון: 'אין לך מושג מה שאנחנו עוברים. אנחנו בלחץ גופני ונפשי. בחיים לא עבדנו ככה, 24 שעות, כל יום, ללא הפוגה. עשרות נפטרים ממלאים את בית הלוויות. שמו אותם על הכיסאות של המלווים מרוב שלא היה מקום. אנחנו לא מצליחים לעמוד בקצב'. האנשים הללו הם בעלי משפחות, שאין להם יום ואין להם לילה. בקצב הזה לא יצליחו להחזיק מעמד. גם הם בני אדם עם לב", מתאר יוניק בדמעות. סיפרו לו על נפטר צעיר בן 55 שהשאיר אחריו שמונה יתומים. כשהחברה קדישא ביקשו מהמשפחה להשתתף בעלות התכריכים, שצריכים להיות בבעלות הנפטר, בסכום סמלי של 50$, לא היה להם. אחד מהעובדים העניק להם את הסכום במתנה.

זה היה הקש ששבר את גב הגמל, והרגע שבו הבין יוניק שהגיעו מים עד נפש. שכונת ברוקלין, מקום מגוריו, הייתה מהראשונות שקיבלו את המכה של וירוס הקורונה בצורה כואבת במיוחד, מיד אחרי חג הפורים, עוד לפני שהווירוס התפשט במקומות אחרים. "אנשים התחילו להרגיש לא טוב והתאשפזו בבית הרפואה בקצב שאנחנו לא מכירים. אנחנו רגילים לשמוע על מצבי פאניקה במקומות אחרים, אבל הפעם הפאניקה הזאת הייתה שלנו", הוא מתאר בצער. "מצב החולים בקורונה התדרדר במהירות, עד שהגיעו לסכנת חיים ממשית. הכול התחיל לקרוס. הרבה מהרבנים והמנהיגים חלו בעצמם בנגיף, אף אחד לא ידע מה עושים ומה הולך להיות. הרגשנו את הלחץ הזה. רק אצלנו ברחוב חלו חמישים איש. לצערנו היו לנו הרבה אבדות, כולל רב הקהילה הוותיק הרב יעקב שווי זצ"ל, רבנים, ראשי ישיבות ומשפיעים. נשארנו יתומים. ידענו שצריך לעשות משהו, אבל לא ידענו מה".

בהשגחה פרטית גילה השכן שלו, שלומי גרינוולד, סיפור שאירע לבעל שם טוב בשנת תקי"ב (5512), כאשר אנשים, נשים וטף חלו במגפה שפרצה בעיירה מז'יבוז' והגיעו עד שערי מוות. נציגי העיירה פנו אל הבעש"ט והתחננו בפניו להרבות עבורם בתפילה, אך הוא השיב שאינו יכול להושיעם, ורק בכוחם להחליש או לבטל את רוע הגזרה. הבעש"ט הסביר להם את פירוש התפילה 'ותהי לרצון תמיד עבודת ישראל עמך': עבודת ישראל היא זו שעושה רצון תמיד להחליש את הגזרה ולבטלה. ומהי עבודת ישראל שעומדת תמיד לפני ה' יתברך לעשות רצון? אלו האותיות שבתורה, בהשתתפות כל תושבי העיר. הנוכחים קיבלו על עצמם לכתוב ספר תורה על ידי כל תושבי העיר, והבעש"ט ציווה לסופרו, רבי צבי הצדיק, שיתחיל מיד בכתיבת ספר התורה. עם תחילת הכתיבה, החלו חולי העיר להירפא. קראו לספר התורה הזה בשם 'ספר התורה בעל המופת'.

"הסיפור הזה היה בשבילנו כמו אוויר לנשימה", מתרגש יוניק, "וכך, יחד עם שלומי גרינוולד ועם חבר נוסף בשם זלמי כהן, נפלה ההחלטה: אנחנו הולכים לכתוב ספר תורה לרפואת עם ישראל. החלטנו גם לממן מכספנו את כתיבת ספר התורה הזה למען עם ישראל. בשלב הזה בכלל לא תכננו לצאת בקמפיין, כי הרי אנחנו לא מגייסים כספים למוסד כלשהו. רק לאחר מספר ימים הבנו שלא כדאי שרק אנחנו נכתוב את ספר התורה, אלא שהוא יהיה של כלל ישראל כפשוטו, שנשתף בו כמה שיותר יהודים. מיד התקשרנו לסופר סת"ם בשם ר' משה קליין שגר אצלנו בשכונה, והוא התגייס למשימה. לא ידענו שגם אשתו ובנו חלו בנגיף והיו מאושפזים בבית הרפואה. המצב היה שמאות רבות מתושבי השכונות היהודיות בברוקלין היו מאושפזים, ואפילו לא היינו מודעים לכך".

עצרת תפילה מודרנית

"במציאות שאנו מכירים, אם הייתה מתפרצת מחלה קשה, אך לא כה מידבקת, היו מתארגנות מאות עצרות תפילה ענקיות בכותל המערבי, במערת המכפלה, באצטדיונים ובאולמות בתחינה לקב"ה שיסיר את המגפה מעל עם ישראל", מזכיר שלומי גרינוולד, "בתקופת הקורונה, עצרות התפילה הללו נעשות בדמות כתיבת ספרי התורה, הידועים בסגולתם לעצור את התפשטות המגפה, כפי שהורה הבעל שם טוב הקדוש".

המיזם החל התגלגל מפה לאוזן, עד שהוחלט שכדי להגיע לכמה שיותר יהודים ברחבי העולם, נכון להשקיע בקמפיין מקצועי. "התקשרנו לדוידי קרומבי, חבר ושכן שלנו שאיתו אנחנו עובדים בעסקים אחרים במשך השנה, ביקשנו ממנו להוביל את הקמפיין והוא הצטרף בשמחה. התחלנו בקמפיין וראינו את יד ה' ואת כוח הבעל שם טוב. בחיים לא היינו מצליחים כך בכוחות עצמנו. אני מאמין שרק כך ננצח את המחלה, הסגר והבידוד, וזה מה שיביא את הגאולה".

נכון לשעת קיום הראיון בערב יום העצמאות, נמצא ספר התורה לקראת סיום. 304,805 אותיות מתוך 304,974 האותיות שבספר התורה כבר נמכרו. בזמן שהעיתון יהיה בידיכם כבר יצא לדרך ספר התורה השני, והמטרה היא לסיים גם את כתיבתו לפני חג השבועות, בהתאם לסגולה שאמר פעם הרבי מליובאוויטש. כדי להצליח לסיים את כתיבת הספר החדש עד לחג השבועות, כבר סוכם עם שישה סופרי סת"ם שיתחילו במקביל את הכתיבה. כל אחד יתמקד בכתיבת יריעות אחרות, וכך הספר יהיה מוכן בזמן.

"הצלחנו לאחד יותר מ־300,000 יהודים מכל המגזרים, מכל מקום בעולם. עבדנו 18 שעות ביממה", אומר יוניק בהתפעלות. "יש משהו מדהים שמתפתח כאן: אחדות ישראל בכוח התורה. זו התרופה היום לעם ישראל שנמצאים במצב של דיכאון, שכונות וקהילות בכל רחבי העולם נמצאים בסגר, מצב כזה שלא זכור שהיה לנו בדור הזה. אני מרגיש שזה רק ההתחלה. לא חלמנו שמעל 300,000 יהודים יצטרפו. לא חשבנו שנתחיל לגלגל את הרעיון של כתיבת ספר תורה נוסף. הלב של עם ישראל פתוח כעת. הם רוצים אחדות. הם יודעים שברכת ה' מגיעה כאשר עם ישראל מאוחד. בואו נשים בצד את כל ההבדלים והמחלוקות ונתמקד בדברים שמאחדים אותנו: התורה והנשמה".

אחד הדברים שריגשו יותר מכל את זלמי כהן במיזם הזה הוא החיבור המיוחד ויוצא הדופן שנוצר בין יהודי התפוצות ליהודי ארץ ישראל. "ההירתמות וההיענות המדהימה בקרב כולם לקחת חלק במיזם הייחודי הזה, פשוט מרגשת. מבחינתי תפקידו של מיזם האחדות העולמי הזה הוא אחד: עצירת המגיפה, בזכות כתיבת ספרי התורה, שמאחדים את עם ישראל בכל רחבי העולם".

יוניק מספר כי כבר ראה באופן אישי תוצאות בשטח: "באחד הימים הראשונים להתפרצות המגפה, האווירה הייתה מאוד לחוצה. לא היה אדם אחד עם חיוך על הפנים. חבר טוב שחלה בקורונה שלח הודעה שהוא נמצא בבית ופתאום מתקשה לנשום בכוחות עצמו. מיד הזעקתי את כוחות הרפואה שפינו אותו לבית הרפואה וחיברו אותו למכונת הנשמה במצב קשה. מאז שהוא קנה אות בספר התורה, המצב שלו התחיל להשתפר".

לאן אתם מתכננים להכניס את ספר התורה?

"ספר התורה הזה לא שייך לאף אחד, הוא שייך לכולם", הוא מדגיש. "אנחנו מתכננים לפנות לכל אלו שרכשו אות בספר התורה ולשאול אותם לגבי מספר אפשרויות. אנחנו רוצים להכניס אותו למקום ניטרלי ששייך לכולם, כמו הכותל המערבי, מערת המכפלה, קבר רחל או ציון הרשב"י במירון. כך נמשיך בקו שהתחלנו בו. הייתי רוצה שספר כזה, אחרי שמכניסים אותו, יעבור בכל חודש-חודשיים לקהילה יהודית אחרת. שבאמת יהיה ספר תורה של אחדות ישראל, וגם השימוש בו יהיה של כלל ישראל".

מנדל"ן ומוזיקה לאותיות בספרי תורה

בימים כסדרם מתעסק דוידי קרומבי בכלל בפרויקטים בתחומי הנדל"ן והמוזיקה, ומקיים קשרי עבודה שוטפים עם בערל יוניק וחבריו בתחומים אלו. למרות זאת, כאשר ההצעה הפעם הייתה שונה - לגייס את הצוות שלו לקמפיין שיאחד את עם ישראל בספר התורה, הוא נרתם בשמחה. זאת גם בשל העובדה שמשבר הקורונה הגיע אל ביתו ממש, ועוד בתקופה מורכבת במיוחד - כשרעייתו נאלצת ללדת את בתם הבכורה בעוד שהיא עצמה חולה בנגיף.

בשונה משאר החולים בשכונת ברוקלין בניו יורק, שנדבקו בנגיף במהלך חג הפורים, אצל משפחת קרומבי המחלה תקפה מכיוון אחר לגמרי. "אשתי ואני הלכנו יחד לחלק משלוחי מנות בשכונה בפורים. אני לא נדבקתי, אבל היא נדבקה, לכן כנראה זה קרה במסגרת עבודתה כאחות בבית הרפואה במנהטן, כל זה כשהיא לקראת סוף החודש התשיעי להריונה. את בתנו הבכורה היא ילדה בתור חולת קורונה. היא נאלצה ללדת כשהיא לבד בחדר - לקח לצוות הרפואי עשר דקות של התארגנות ולבישת ציוד המיגון בכל פעם שנכנסו לחדר לתת אפידורל ואפילו ברגע הלידה עצמו. מובן שעליי אסרו בכלל להיכנס לבית הרפואה. פגשתי את בתי הבכורה רק יומיים אחר כך, אחרי שווידאו שהיא לא חולה בעצמה.

"כל זה קרה בשבוע הראשון של הקמפיין, וזה היה מפחיד מאוד", הוא מצטמרר. "הרב של בית הכנסת שבו אני מתפלל נפטר. חמיה של אחת העובדות אצלי במשרד היה מאושפז במצב אנוש, מורדם ומונשם. וכשזה הגיע גם אלינו הביתה, התחושות היו קשות מאוד. הקמפיין נתן לי כוח להתמודד בתוך המצב הבלתי נתפס וחיזק אותי נפשית. כשכולם יושבים בבית, מבודדים ומטפסים על הקירות, הקמפיין חיזק את כולנו ונתן תחושה שיש מה לעשות - בזמן שבארצות הברית אף אחד לא יודע מה לעשות. היה הרבה דיסאינפורמציה. ספר התורה היה הדבר היחיד שאפשר לעשות. האות בספר התורה היא התפילה והזעקה שלנו כלפי שמיא במתכונת קורונה.

"אני עושה עם האנשים היקרים האלה עסקים במשך כל השנה. אנחנו שכנים וחברים טובים שיודעים כל אחד את מעלותיו של חברו", ממשיך קרומבי לספר. "הם ניגשו אליי וניסו לעניין אותי במיזם ששונה מאוד ממה שהתעסקתי בו עד היום, לא קשור לנדל"ן או להפקות מוזיקליות: הם בקשו שאבנה צוות שיצליח להגיע לכל יהודי באשר הוא, בארץ ובעולם. גייסתי את אחי, ברל'ה קרומבי, שיש לו משרד פרסום בישראל למגזר הדתי־לאומי, ואת דבורי עמנואל, שיש לה את משרד 'אולטרה' לפרסום למגזר החרדי, לצורך הקמפיין בארץ. ההיענות הייתה לא רק בכלי התקשורת שהתגייסו למשימה, אלא גם על ידי מפורסמים שהחליטו להתחבר לפרויקט, חלקם אפילו מתוך יוזמה אישית".

קרומבי פנה אל אברהם פריד, מרדכי בן דוד, ישי לפידות ואומנים נוספים שהוא נמצא איתם בקשר מתוקף עיסוקו בתחום המוזיקה, ובקש מהם לערוך סרטון ולהעלות אותו לרשת החברתית. "חשבתי שכל אחד יעלה לחשבון שלו, אבל ההיענות עלתה על כל דמיון. אברהם פריד שלח חזרה תוך חמש דקות שני סרטונים, אחד בעברית ואחד באנגלית". בסרטון מציין פריד כי מדובר ביוזמה של חברים שהוא מכיר מארצות הברית, וכי הרעיון לכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל בשעת צרה היא אינה יוזמה חדשה, אלא עתיקת יומין, מימי הבעל שם טוב. גם הזמר מרדכי בן דוד נענה לכך בשמחה רבה בסרטון משלו. "המלחין יוסי גרין שלח סרטון ובהמשך התקשר לזמר אלי מרכוס, אחיין של אברהם פריד, שאותו אני מנהל, והציע להלחין שיר על ספר התורה הזה. השניים כבר עובדים על השיר וכנראה אפילו אברהם פריד יצטרף לביצוע שלו, שייתן עוצמות נוספות לספר התורה".

במהלך השבועות האחרונים הצטרפו אליהם עשרות אומנים, אנשי תקשורת, אישי ציבור ומובילי דעת קהל בציבור הדתי־לאומי ובציבור החרדי, אשר קובצו יחד לסרטון חובק מגזרים שמתפרסם ברשת בימים אלה וקורא לציבור להצטרף למיזם העולמי לכתיבת אות בספרי תורה לאחדות עם ישראל כנגד נגיף הקורונה. ביניהם ניתן למצוא את אברהם פריד, ישי לפידות, דוד ד'אור, שולי רנד, יצחק מאיר, מרדכי בן דוד, איש ערוץ 20 בועז גולן, העיתונאי יקי אדמקר ומגיש הרדיו והמנחה מנחם טוקר. גם סגני ראש העיר בעיריית ירושלים חגית משה ואריה קינג וחברי המועצה יהונתן יוסף ויהודה פרוידיגר, וראש מועצת שומרון יוסי דגן, הצטרפו לתמיכה במיזם.

אחדות בין המנהיגים בציונות הדתית ובעולם החרדי

הראשון מגדולי ישראל שתמך במיזם היה גדול הדור הליטאי רבי חיים קנייבסקי. באופן מפתיע תמך הרב קנייבסקי בסגולת הבעל שם טוב, ופורסם סרטון שבו הוא מברך על היוזמה. גם בקרב רבנים רבים בציונות הדתית זוכה המיזם לתמיכה. בראש התומכים נמצא זקן רבני הציונות הדתית, הרב חיים דרוקמן, שאמר בקול נרגש: "אני מצטרף בזה למיזם החשוב של כתיבת ספר תורה לאחדותו של עם ישראל ולרפואתו. זה חשוב, בעל ערך, וכל המשתתף בזה יבורך". גם הרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר אורות שאול, קרא לציבור להצטרף ליוזמה ולקנות אותיות בספרי התורה: "הרעיון היסודי של כתיבת ספר תורה, שיאחד באמת את כל עם ישראל, ללא מפלגתיות וללא עדתיות וללא כל הדברים המפרידים שזאת מהות נשמתנו, התורה האחת שניתנה לכל עם ישראל, הוא רעיון מבורך. אני מאוד תומך ברעיון שכולנו נצטרף מסביב לספר תורה אחד". בנוסף פרסם סרטון מרגש בעברית ובאנגלית הרב שלמה ריסקין, רבה של אפרת וראש ישיבת ההסדר ביישוב.

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, הצטרף גם הוא למיזם כתיבת ספרי התורה העולמי וקורא לציבור להיות חלק מהמיזם. "אשרי מי שזוכה לקיים את המצווה הגדולה ולהשתתף בה, בכתיבת ספר תורה, מצווה שעל ידה אנחנו מייחלים שיקוים 'ברוך אשר יקים את דברי התורה הזאת', והברכה לא תסור מביתו'", אמר הרב לאו בסרטון תמיכה נרגש במיזם שאותו פרסם לאחרונה.

כאמור, מדובר במיזם חובק עולם. כמעט שאין מדינה שמתגוררים בה יהודים שלא רכשו אותיות בספר התורה, בדגש על ישראל וארצות הברית כמובן. "בארצות הברית ההיענות היא כפולה מבארץ, גם באחוזים. שם לכל אחד יש שכן או מכר שחלה בקורונה, וכל אחד מכיר לפחות חמישה אנשים שנפטרו מהמחלה. 60 איש נפטרו בשכונות היהודיות של ניו יורק, שזו כמות אדירה, במיוחד כשמדובר בקהילות מגובשות שבהן כולם מכירים את כולם", מסביר קרומבי. "בארץ החשש הוא פחות רציני, אבל ההיענות היא מרשימה ביותר".

פרטיהם של רוכשי האותיות מעידים על ארצות מוצאם: אוסטרליה, צרפת, גרמניה, קוסטה ריקה, הודו, ובאופן מפתיע יש אפילו יהודים מאיראן שרכשו אותיות בספר התורה, "על אף שכמובן לא עשינו שום קמפיין בעיתונות המקומית וגם לא באתרים. אנשים באיראן שמעו על זה מפה לאוזן וקנו. זה מראה על העוצמות, עד להיכן זה הגיע. אין יהודי בארץ היום, ובטח בציבור הדתי והחרדי, שלא שמע על המיזם של כתיבת ספר התורה הזה".

הסיפור של ספר התורה של הבעל שם טוב צבר תאוצה ועבר מפה לאוזן, כך שיוזמות מקבילות לכתיבת ספרי תורה נוספים החלו להתפרסם, אבל את היוזמים זה לא ממש מטריד. להפך. "אנחנו שמחים שמיזמים אחרים של כתיבת ספרי תורה נוספים נהנים מאיתנו. העלינו למודעות את עניין אחדות עם ישראל על ידי כתיבת ספר תורה ברמה שמעולם לא הייתה כמותה, אבל אין לנו עניין שאנשים ישתתפו דווקא בספר התורה שלנו. אנחנו לא מגייסים כספים למוסד כלשהו, אלא פועלים נטו שלכל יהודי תהיה אות בספר תורה של עם ישראל. אין כאן אינטרס אישי. המטרה היא לעצור את המגפה".

ומה יקרה אם חלילה לא תיעצר המגפה בסיום כתיבת הספר?

"המטרה של כתיבת ספרי התורה היא לעצור את המגפה. כל עוד המגפה לא נעצרת, נמשיך בכתיבת ספרי תורה נוספים. מאחורי המיזם עומדים שלושה בעלי עסקים אמידים מאוד שהחליטו לממן את כל עלות כתיבת הספר, עד שהבינו שכדאי שכולם יהיו שותפים בו כפשוטו. את התקציב הם הפנו לטובת הקמפיין להגדלת המודעות לאחדות עם ישראל. בעולם יש 13 מיליון יהודים, ואפשר לכתוב עוד עשרות ספרי תורה. אם חלילה המגפה תימשך ואנשים יפסיקו להשתתף במיזם - השלושה לא מתכוונים להפסיק, גם אם זה אומר להוציא מיליונים מכיסם. זו המטרה הראשונית שלשמה יצא הקמפיין: לעצור את המגפה. אם יישאר כסף, הוא ייתרם לארגונים הפועלים למען הצלת החיים בארץ ובעולם".

תושב ברוקלין: "ספר התורה שמר עליי באשפוז במחלקת קורונה"

סיפור יוצא דופן שהתפרסם לאחרונה בארצות הברית מעיד על ניצנים ראשונים של סגולת ספר התורה. יוסי מאיורצ'יק, תושב אחת הקהילות היהודיות בניו יורק, אושפז לאחרונה במצב קשה בבית חולים בעיר, לאחר שכמו רבים מבני קהילתו ושאר הקהילות היהודיות, חלה בקורונה. בסרטון נרגש שפרסם מחדרו בבית החולים, מאיורצ'יק סיפר: "הייתי מאושפז במצב קשה כבר עשרה ימים. אחרי כמה ימים קשים של אשפוז בבית החולים המצב רק הלך והחמיר. עשו צילום רנטגן של הריאות ואמרו שהמצב מאוד חמור".

אלא שכאן חלה תפנית יוצאת דופן בעלילה: "חבר שלי, שלום סיימון, שאל אותי אם הוא יכול לקנות לי ולמשפחתי אותיות בספר התורה שכותבים להצלת העם ולעצירת המגפה. הסכמתי כמובן. ממש עשרים דקות אחר כך, הרופא נכנס ואמר לי שהמספרים התחילו לרדת והמצב התחיל להשתפר. וברוך ה', שבוע עבר, ומאז הכול רק משתפר. זה הכוח של האות", הוא מספר בהתרגשות, ומוסיף כי לאחר שקנה אות נוספת בספר התורה עבור חברו לחדר, יהודי חסיד קרלין, חל שיפור גם במצבו: "יש לי פה חבר לחדר, יהודי חסיד קרלין. קניתי לו אות והוא ממש התרגש, וסוף סוף גם הוא הצליח להניח תפילין, מצבו משתפר. יישר כוח לכל המארגנים של ספר התורה הזה. בעיניי ראיתי איך שזה עובד ומביא ישועות. מי ייתן ואף אחד לא יצטרך את זה, אבל עד אז - אנא תשתתפו בזה!" הוא חותם.