מחיצות בבית המדרש
החזרה לישיבות: איך זה יעבוד?

בהנהלת הישיבות נערכים רבות לקראת החזרה ללימוד בבית המדרש בשגרת קורונה. איך זה יעבוד? הנה הפרטים.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ז' באייר תש"פ

החזרה לישיבות: איך זה יעבוד?-ערוץ 7
ישיבת מרכז הרב
צילום: פלאש 90

בקרב הישיבות החלה ההיערכות לקראת חזרה ללימוד בבתי המדרש בשגרת קורונה, לאחר שאישר ביום שלישי האחרון ראש הממשלה בנימין נתניהו את ההנחיות המיוחדות ללימוד בישיבות.

צוות מיוחד ומשותף הוקם על מנת לפקח על העמידה בהנחיות המחמירות. בראש הצוות יעמוד ראש האגף למדיניות ביטחונית, תא"ל (במיל') מרדכי כהנא, יחד עם גורמים ממשרד הבריאות, גורמים מלשכת שר החינוך וכן מנכ"לי איגודי הישיבות הגבוהות, ההסדר, המדרשות והמכינות.

להלן עיקרי מודל החזרה לישיבות: התלמידים יתחלקו לקפסולות של עד 26 איש בשלב הראשון וישהו כל קפסולה במתחם נפרד.

לכל קפסולה יהיה שטח מיוחד לה שבו יהיו בית מדרש, כיתת להעברת שיעורים, חדר אוכל, חדרי שינה, שירותים ומקלחות.

בדומה למקום מגורי משפחה, בשטח המיוחד לקפסולה יוכלו התלמידים להתהלך בחופשיות, ללא אמצעי הגנה מיוחדים תוך שמירה על היגיינה. בשטחים משותפים למספר קפסולות ידרשו התלמידים לחבוש מסיכות ולנקוט אמצעי זהירות בדומה להתנהלות במרחב הציבורי.

לאחר 14 יום יורשו כלל הקפסולות להתאחד לקפסולה אחת לתקופה של עד 30 יום. בסף הכל ישהו התלמידים בישיבה במשך 45 יום ללא מגע עם העולם החיצון. במידה ותלמיד רצה או נאלץ לצאת משטח הישיבה הוא לא יוכל לחזור לאותה קפסולה.

איגודי המוסדות הורו לחלק את בתי המדרש במחיצות גבוהות ואטומות ולהקפיד ששטח הבימה, ארון הקודש ועמוד החזן יהיו בשטחה של קפסולה אחת בלבד. כמו כן, שליחי הציבור יהיו תלמידים החברים באותה קפסולה למשך כל התקופה.

כפי שפורסם, לעת עתה לא תאושר חזרת אברכים לכוללים.

יש לציין כי בקרב איגודי הישיבות והצוות המיוחד עובדים נמרצות על מנת לסיים ולגבש הנחיות מדוקדקות לשגרת לימוד בימי קורונה.