השר צחי הנגבי: בג"ץ צריך להבין - הכנסת היא המחליטה

שר החקלאות צחי הנגבי מודאג מהבג"ץ נגד ההסכם הקואלציוני ומספר לערוץ 7 על מבצע ההצלה המיוחד של יבולי ההדר בישראל.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ז' באייר תש"פ

השר צחי הנגבי: בג"ץ צריך להבין - הכנסת היא המחליטה-ערוץ 7
השר הנגבי
צילום: חזקי ברוך

בסיוע של משרד החקלאות וארגון 'השומר החדש' ניצל יותר מ-85% מיבול ההדרים של ישראל, על רקע המחסור בידיים עובדות בענף החקלאות.

שר החקלאות, צחי הנגבי, מביע שביעות רצון גדולה מהמבצע המיוחד בראיון לערוץ 7. "מגיפת הקורונה גרמה למצב יוצא דופן. החקלאים מצאו את עצמם עם מחסור עצום בידיים עובדות כתוצאה מהעובדה שפועלים תאילנדים, שהם עיקר העובדים בחקלאות, לא יכלו להיכנס לארץ. גם מספר העובדים הפלסטיניים ירד בלמעלה מ-50% והיתה סכנה של ממש שלא יהיו מספיק אנשים לביצוע קטיף ההדרים והוא ירד לטימיון".

"ארגון השומר החדש, בהובלת המייסד המיתולוגי והנמרץ מאוד יואל זילברמן, התגייס למשימה הזה. פרסמנו במשרד החקלאות קול קורא לעמותות שתהיה מעוניינת לגייס מתנדבים לטובת הקטיף. השומר החדש גייס אלפים כאלה שבאו ועזרו והצלחנו להציל 85% מיבול ההדרים. כתוצאה מזה ניצלו מאות מיליוני שקלים שחיזקו הן את החקלאים והן את כלכלת ישראל", מוסיף השר הנגבי.

ימים אחדים לפני הכרעת בג"ץ אם להתערב בהסכם הקואליציוני ובשאלה האם ראש הממשלה יכול בכלל להרכיב ממשלה, קורא השר לשופטים לנהוג בהגינות.

"בדרך כלל בג"ץ לא מתערב בהסכמים קואליציוניים ואני לא חושב שיש אפילו דוגמה אחת חריגה. יש כאן תרבות חדשה של עתירות חוזרות ונשנות שמנסה לחבר את העולם הפוליטי עם העולם המשפטי".

"אני מקווה שבית המשפט העליון ישים קץ לתופעה הזו ויקבע אחת ולתמיד: יש כנסת שמחליטה, יש ציבור שבחר הנהגה שאמורה לקבל בעוד ימים לא רבים את אמון הכנסת. כל החלטה אחרת תהיה משגה שתוביל אותנו לבחירות רביעיות בתקופה שמדינת ישראל סוף סוף מצאה מכנה משותף. אני מקווה שבית המשפט יימנע מזה", דברי הנגבי.

הוא מודאג בעיקר מאפשרות שהמדינה תיאלץ, בלית ברירה, ללכת לבחירות נוספות. "זה התרחיש החמור ביותר שאפשר להגיע אליו. שקלנו אותו במהלך המשא ומתן כי ידענו שהעתירות האלה עמדו לפתחנו. לצערנו, בית המשפט העליון הותיר את העתירות שהוגשו אליו בחיים ולא דחה על הסף את הניסיונות להתערב בעבודת הכנסת".

"לכן עמדנו על כך בהסכם הקואליציוני שאם בג"ץ מתערב ומעקר את ההסכם הפוליטי מתוכן ופועל נגד הרוב אזי התוצאה המעשית המהירה תהיה הליכה מיידית לבחירות שבהן יהיה ניתן לגבש מספק תמיכה כדי להעביר בכנסת, לאחר שתוקם ממשלה חדשה, את פסקת ההתגברות".

לשאלה על הויתורים של הליכוד במסגרת האחדות עונה הנגבי, "כרגע מה שראש הממשלה החליט וכל אחד מבין את ההיגיון בזה, הוא שלמרות שהסקרים מחייכים אליו וניתן להעריך שבבחירות נוספות כוחו של הליכוד יגדל, משבר הקורונה כופה עלינו חיבורים. זה מה שראש הממשלה עשה, אני מכבד את ההחלטה הזו ואני מקווה שכשנסתכל אחורה נראה שישראל הצליחה למצוא מכנה משותף בתקופה קשה. אני חושב שזו תהיה תעודת כבוד למדינת ישראל אם תצליח לשלב כוחות ולגייס את כולם יחד להתמודד עם משבר חסר תקדים כמו הקורונה".