האשמה של עולם האופנה בהפצת וירוס הקורנה, והתיקון שעוד יגיע

שבוע האופנה במילאנו היה במוקד ההתפרצות שלאחריה העולם השתנה. הסטייליסטית ליאת גרין הייתה שם וחזרה עם תובנות על מה שהיה ושיהיה.

חלי בן שחר , ז' באייר תש"פ

האשמה של עולם האופנה בהפצת וירוס הקורנה, והתיקון שעוד יגיע-ערוץ 7
אין לדעת איך יראה שבוע האופנה הבא
צילום: ISTOCK

שבוע האופנה האחרון במילאנו התחיל כסדרו והסתיים באקורד צורם של ביטולי תצוגות, פאניקה, ועליה אקספוננציאלית של וירוס הקורונה ברחבי העולם.

ליאת גרין, מפיקה וסטייליסטית, מרצה ללימודי סטיילינג ב"ירין שחף", היתה שם כדי לתעד את רגעי האופנה האחרונים שייתכן והיוו את מוקד ההדבקה הגדול ששינה את פני העולם.

בחודש ינואר השנה הייתה גרין בשבוע הקוטור שהתקיים בפריז, שם נכחה באחת התצוגות הגדולות של מעצבת אסייתית בשם Gue Pei, שהייתה עמוסה באנשי תעשיית האופנה שהגיעו מרחבי העולם בדגש על סין

כבר אז, היא מספרת, היתה תחושה של חוסר נוחות באוויר לנוכח העמיתים הסינים שחלקם הקטן עטו מסכות על פניהם.

לאחר כחודש נסעה לשבוע האופנה באיטליה, הדיבורים על הקורונה היו באוויר, אך כמעט ולא נראו נוסעים במסיכות.

"אני מספר שנים נוסעת לשבועות אופנה, הפעם התרגשתי במיוחד מהזמנות שקיבלתי לתצוגות מאוד נחשבות ביניהן 'ארמני' ו'דולצ'ה וגבאנה'. כן הייתה מודעות למושג הזה 'קורונה', במכס האיטלקי אפילו מדדו לנו חום, אך לא חשבתי לרגע שתוך יומיים משנחתנו יסגר שדה התעופה בברגמו, פסטיבל ונציה שהתקיים במקביל יבטל אירועים וגם בתוך שבוע האופנה במילאנו חלק מהמעצבים יחליטו שלא לקיים את התצוגה מחשש שלא יגיעו מוזמנים", מספרת גרין.

אימפריו ארמני
צילום: ליאת גרין

מתי הבנת שבירת האופנה הפכה לאזור סכנה?

"במוצאי שבת הייתה אמורה להיות תצוגה מאוד גדולה של פיליפ ליין, מעצב ידוע בקרב האלפיון העליון, מחוץ לתצוגה חיכו לפחות 5,000 איש. התצוגה התקיימה בפאר ענקי, עם הופעה וצפיפות חמימה כמו שהאיטלקים אוהבים, כאילו אין מגפה באוויר.

"בבוקר שלמחרת כבר קיבלנו הודעה שארמני יעשו תצוגה בדלתיים סגורות וחשבנו שהעניינים נרגעו כשבהמשך היום התצוגה של דולצ'ה וגבאנה התקיימה כמתוכנן.

"הנקודה שהבנו שזה הזמן לקחת את הרגלים ולחזור לארץ הייתה אחר הצהרים כאשר אירוע השקה של מייקל קורס שהיה אמור להיות מהמדוברים של שבוע האופנה עם הופעה של של בילי אייליש, התבטל בהתראה של שעה".

שבוע הקוטור בפריז
צילום: ליאת גרין


ההיסטוריה מראה שאירועים כמו מלחמת העולם לדוגמה שינו את פני האופנה, האם אנחנו הולכים לראות שינוי דרמטי בסגנון הלבוש שלנו?

"ימים יגידו מה יהיה גודל השינוי, אבל אין ספק שהאופנה תשתנה. אני לא חושבת שעולם הקוטור נכחד, עוד יהיו אירועים, אבל אני כן חושבת שמי שלא יתאים את עצמו למצב החדש ימצא את עצמו מחוץ למשחק.

"האסייתים הם קניינים רציניים של אופנה יוקרתית, וכבר בינואר בפריז ראיתי את החנויות הריקות מקונים, כלומר העדר התיירים יפגע במותגי היוקרה. אני עוקבת אחרי דמויות מעולם האופנה, כמו אנה וינטור עורכת ווג המיתולוגית שעושה עכשיו מפגשי זום לקהל הרחב. האופנה העילית תהיה יותר מונגשת, ואני בטוחה שכמויות הסחורה שנשארו בחנויות גם כן יביאו להורדות מחירים".

ומבחינת סגנון הלבוש?

"ככל שנצטרך להישאר בבית יהיה יותר דגש על הקז'ואל והפנאי, אבל השינוי יבוא מהשילוב של זמן בבית ואבטלה, שיגרום לרבים להרהר בהרגלי הצריכה שלהם.

"גם כשיפתחו החנויות נחשוב יותר טוב האם אנחנו צריכים להתחדש לקיץ? האם נוכל לצאת עד אז נראה שבעתיד הקרוב הדגש יהיה על נוחות ובהמשך אולי נראה אג'נדות של מינימליזם ושמירה על הסביבה".

דולצ'ה וגבאנה
צילום: ליאת גרין

איך תראה המכירה בעולם בו כל יציאה מצטמצמת למידת הצורך?

"מותג שאין לו עדיין אתר שימהר ויעשה. כסטייליסטית יכולה להגיד שכל עולם ההפקות ישתנה וההוצאות יקטנו. מותגי ענק רואים שלא חייבים לוקיישן מעבר לים או צוות של 400 איש, אפשר לעשות הפקה ברמה של 'ווג' עם מספר קטן של אנשי צוות גם בחצר.

"ונראה גם נקודות מכירה שלא נראו קודם. אני גרה בבניין שיש בו 108 דירות, וקבוצת הווטסאפ שהייתה בדרך כלל רוחשת ויכוחים הפכה לקבוצת רכישה לכל דבר מאבטיחים ועד כפכפי הוויאנס ולדעתי השיתופיות הזו של קניה חכמה רק תלך ותגדל".

מה יהיה על האופנה ישראלית ששורדת בקושי רב גם בימים טובים?

"דווקא עכשיו זה ה'מאני טיים' של המעצבים המקומיים. יהיה יותר קשה לייבא כשהשמים סגורים, חופשות שופינג לא יהיו בקרוב, גם המשלוחים מגיעים באיחור אם בכלל, וישראלים יעדיפו לקנות אופנה נגישה. אם המעצבים ישמרו על מחירים אטרקטיבים גם אם יתפשרו קצת על איכות בד בכדי להוזיל, אז אנחנו כקונים ישראלים נדע לפרגן.

"שבועות אופנה מהווים השראה לקולקציה שמגיעה יותר מאוחר לרשתות, עכשיו כשהעולם עובר טלטלה ולא ידוע מה יהיה על מותגים גדולים, אם יהיו שבועות אופנה ואיך יראו, זה הזמן ליצירתיות של הצעירים, האופנה תשאר בכל מצב".

ליאת גרין בטיסה חזור
צילום: ליאת גרין