ג'סטין טרודו עם בני משפחתו
ג'סטין טרודו עם בני משפחתוצילום: רויטרס

פחות משבועיים לאחר מסע הירי הקטלני ביותר בהיסטוריה המודרנית של קנדה, ראש הממשלה ג'סטין טרודו הודיע על איסור למכירת נשק אוטומטי או חצי אוטומטי.

האיסור נכנס לתוקף באופן מיידי החל מיום שישי האחרון. במסיבת עיתונאים שערך באוטווה אמר טרודו כי "אתה לא צריך רובה סער מסוג AR-15 על מנת להרוג צבי במהלך ציד.

לכן באופן מיידי אסור יותר למכור לקנות, למכור, להעביר, לייבא או להשתמש בנשק תקיפה צבאי בקנדה. כלי נשק כאלו תוכננו למטרה אחת בלבד – להרוג את המספר הגדול ביותר של אנשים בזמן הקצר ביותר. אין שימוש ומקום לכלי נשק כאלו בקנדה. מחשבותיי ותפילותיי לקורבנות מסע הרצח כבר אין מספיקות, ולכן הממשלה בראשותי החליטה לפעול כעת".

תושבי קנדה שכבר מחזיקים בכלי נשק כאלו התבקשו להעביר אותם מיידית לרשויות, אך גם מי שיעשה זאת במהלך השנתיים הקרובות לא יועמד לדין. טרודו גם אמר כי תישקל האפשרות להעניק פיצוי כספי למי שייאלץ להחזיר את הנשק שרכש בכספו.

מסע הירי הקטלני שהתרחש בין 18 ל-19 באפריל החל כאשר גבריאל וורטמן, 51, התחזה לשוטר ויצא ברכב שהתחזה לרכב משטרתי, כאשר הוא עצמו לבוש במדי שוטר, למסע במהלכו רצח 22 בני אדם.

משטרת קנדה הודיעה כי וורטמן השתמש במספר כלי נשק אוטומטיים וחצי אוטומטיים במהלך מסע הירי הקטלני, ועל פי החשד הוא רכש את כלי הנשק בארה"ב. כבר במהלך מסע הבחירות בשנת 2015 התחייב טרודו להגביל את מכירת כלי הנשק בקנדה, וחזר על ההתחייבות במסע הבחירות שלו בסוף שנת 2019.