הרבנות תחשוף הבירורים על רבני חו"ל

בית המשפט המחוזי בירושלים חייב את הרבנות למסור לתנועת נאמני תורה ועבודה את המידע הנוגע לבירורים שהיא עורכת על רבני חו"ל.

ערוץ 7 , ט' באייר תש"פ

הרבנות הראשית
הרבנות הראשית
צילום: פלאש 90

בית המשפט המחוזי בירושלים, בשבתו כבית הדין לעניינים מנהליים, קיבל את עתירת חופש המידע שהגישה תנועת נאמני תורה ועבודה בנושא מעמד רבני חו"ל.

בעתירה בקשה התנועה מהרבנות הראשית לישראל לקבל את כל התכתובות אותן עורכת הרבנות עם גורמים בארה"ב, בכל הנוגע לאישור גיורים, נישואין וגיטין של רבנים שונים ולחשוף את המידע שהתקבל מחו"ל אל הרבנות הראשית, שהביא לפסילת רבנים בעבר.

בפסק הדין חייב בית המשפט את הרבנות להגיש את כל התכתובות (ללא ציון שמות נותני המידע) בתוך 60 יום מתום תקופת החירום בבתי המשפט וכן פסק הוצאות משפט בסך 10,000 ש"ח, לטובת תנועת נאמני תורה ועבודה.

בעבר פורסם, כי הרבנות הראשית לישראל אינה מאשרת רבנים שונים מהזרם האורתודוקסי מודרני וכי היא עורכת "תחקיר" על אותם רבנים, באמצעות רבנים אחרים בחו"ל (כגון רבני ה-RCA).

לטענת העותרת, מהפרסומים עלה חשד כבד, כי ההחלטות המתקבלות על ידי הרבנות לגבי אישור רבני חו"ל אינן ענייניות, בלשון המעטה, ומתקבלות ללא כל הליך מסודר ושקוף. את העותרת יצגו עוה"ד אסף בנמלך ואלעד לוביץ.