סייעו לוורמאכט. תמונת ארכיון
סייעו לוורמאכט. תמונת ארכיון צילום: iStock

לראשונה: הכנסיה הקתולית בגרמניה מודה בשותפות לפשעי הנאצים. מועצת הבישופים הקתוליים של הכנסיה הקתולית בגרמניה פירסמה דו"ח ובו היא מודה בפעם הראשונה באחריות של הכנסיה הקתולית הגרמנית לפשעי הנאצים בכך שלא התנגדה למעשיהם.

לאורך עשרות השנים שחלפו מאז סיום מלחמת העולם השנייה, האשימו רבים בעולם את ראשי הכנסיה הגרמנית כי שתקו לאור מעשי הנאצים ובכך "חיזקו את הרייך השלישי" לדבריהם.

בדו"ח של מועצת הבישופים הקתוליים בגרמניה נכתב כי "ככל שהבישופים אז לא התנגדו למלחמה בעזרת 'לא' ברור, ורובם חיזקו את רצון האומה הגרמנית להחזיק מעמד, הם הפכו את עצמם לשותפים במלחמה. הבישופים אולי לא היו שותפים להצדקת הנאצית למלחמה על בסיס אידיאולוגיה גזענית אך המילים והתדמית שלהם העניקו לחיילים ולמשטר שביצעו את המלחמה תחושת ייעוד נוספת".

המגזין הבריטי "טיימס" המביא פרטים מהדו"ח בן 23 העמודים, פירט כי ראשי הכנסיה הקתולית הנוכחית מודים בדו"ח כי "מאות כמרים קתוליים התלוו לחיילי הוורמאכט בקווי החזית על מנת להציע הדרכה ותמיכה רוחנית".

בדו"ח נכתב גם כי "אלפי נכסים של הכנסיה הקתולית הוסבו לבתי חולים צבאיים, ועשרות אלפי נזירות ביצעו את חובתן למולדת בכך ששירתו כאחיות".

היסטוריונים שונים ברחבי העולם טוענים לאורך השנים כי האפיפיור פיוס ה-12 ששירת בתפקידו בין השנים 1939-1958 לא הוקיע את היטלר, לא התנגד לפעולותיו, ולא פעל מספיק על מנת להציל את חייהם של היהודים בשואה. היסטוריונים אחרים טוענים כי האפיפיור פעל מאחורי הקלעים והשתמש בדיפלומטיה שקטה על מנת לשכנע מוסדות קתוליים לסייע ולהסתיר יהודים.