בתקופת הקורונה: יותר איומים על יהודי העולם

מסמך מדיניות חדש של קבוצת ראות מעריף כי "משבר הקורונה צפוי לשנות את מפת האיומים על העולם היהודי".

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט' באייר תש"פ

הפגנת BDS בוושינגטון
הפגנת BDS בוושינגטון
Istock

קבוצת ראות מפרסמת היום (ראשון) מסמך העוסק בהערכה מחודשת לגבי טיב האיומים, הכלים והיכולות העומדים לרשות ישראל ורשת הארגונים התומכים בה בעולם, לנוכח מגיפת הקורונה.

ערב משבר הקורונה, צבר קמפיין ה-BDS מומנטום והגיע למספר הצלחות חסרות תקדים. ב'ראות' אומרים כי ארגונים המקדמים דה-לגיטימציה פחות חשופים לפגיעתו הכלכלית של משבר הקורונה בהשוואה לארגונים פרו-ישראליים, משום שפעילותם נשענת הרבה יותר על מתנדבים ואינה תלויה במשכורות.

ערן שישון, מנכ"ל קבוצת ראות, מסביר כי "הדה-לגיטימציה היא בעיקר תופעה אירופאית, ואנחנו צופים שבעקבות המכה של הקורונה באירופה והברקזיט, הפוקוס של אירופה יהיה בעיקר על בעיות פנים וגם משקלה בזירה הבין-לאומית צפוי לחטוף מכה. עם ירידתה של אירופה עשויה לרדת גם ההשפעה הגלובלית של קמפיין הדה-לגיטימציה האירופי כך גם בארה"ב, הן בחוגים דמוקרטיים והן בחוגים רפובליקנים קיימת קריאה חזקה להתמקד יותר באתגריה הפנימיים".

מאידך, לדבריו, מגיפת הקורונה מביאה עימה גל נרחב של אנטישמיות 'קלאסית' שגזענות בה בוטה הרבה יותר והיא מלווה בשלל תיאוריות קונספירציה. "הפוטנציאל של אנטישמיות קלאסית לזכות בתמיכה רחבה ולחדור למרכז השיח הפוליטי והחברתי במערב, הוא נמוך הרבה יותר מזה של הדה-לגיטימציה. צריך גם לציין בעוד שסביב קמפיין הדה-לגיטימציה התקשו לעיתים קהילות יהודיות ליברליות להציג חזית אחידה ונחושה, הרי שמול האנטישמיות הקלאסית אתגר זה פשוט יותר".

אל אי-הוודאות של 'היום שאחרי קורונה', מתווספת גם אי-ודאות גדולה בנוגע להשלכות האפשריות של החלת ריבונות. "במקרה של סיפוח, שוב תעמוד למבחן יכולתם של הארגונים ברשת הפרו-ישראלית להבחין בין ביקורת לגיטימית על מדיניות ישראל, לבין דה-לגיטימציה".

שישון מוסיף כי "המעבר של מרכז הכובד מדה-לגיטימציה לאנטישמיות הקלאסית אינו אבחנה אקדמית גרידא. למרות המשותף ביניהן, הרי שמקורותיהן הפוליטיים והחברתיים של תופעות אלה, המאפיינים שלהן ומידת פוטנציאל החדירה שלהן למרכז השיח הפוליטי והחברתי במערב, הם שונים. כך גם סל הכלים והיכולות הרלוונטיות הנדרשות שונים גם הם".

לדבריו, "למרות שהאנטישמיות הקלאסית והדה-לגיטימציה הן 'בנות דודות' בממשלת ישראל הן מטופלות על ידי משרדים שונים. וכך, שינוי מפת האיומים עלול ליצור מתחים מבניים בין גופים שונים בממשלת ישראל, הנובעים מקרבות אגו ומחלוקות מיותרות על סימון טריטוריות לפעילות".