דבורה גונן
דבורה גונןצילום: חזקי ברוך

שלום לך אדוני ראש הממשלה מר בנימין נתניהו,

שמי דבורה, אני אימו של דני גונן הי"ד. דני נרצח לפני כחמש שנים כשבא לטבול במימי המעיין' עין בובין', היום 'עין דני'.

כן, זה אותו המעיין בו נרצחה גם רנה שנרב הי"ד. אני רוצה לספר לך על שיחה שהתקיימה ביני לבין דני בזמן שהתחוללה בארץ  כמעט מלחמת אזרחים בין אלו שבעד ואלו שנגד שחרורו של גלעד שליט. אודה על האמת, הייתי בין אלו שבעד.

כאמא, הבנתי לליבה של גברת שליט. היא רצתה את בנה בחזרה. דני היה נגד! אחרי ויכוח ארוך, הוא הסתובב לכיווני ואמר: "אני לא מאמין עלייך, את מוכנה שילד של אמא אחרת ישלם בחייו ולו שאת תקבלי את מבוקשך? תקבלי את חייו של בנך. לא אכפת לך שירצח יהודי אחר, ילד של אמא אחרת?! אני לא רוצה אמא כזו! אני לא מאמין עלייך שאת לא חושבת מה טוב לקהילה או לעם לטווח הרחוק".

ואז הביא לי נוק אאוט "תחשבי על הראל (היה אז בן 7-האח הקטן) את מבינה שאת רוצה שישתחררו מחבלים שיש סיכויים שירצחו אותו. את מבינה שהשחרור פשוט מסוכן לחיי כל יהודי ויהודי במדינה הזו? וחוץ מזה.. מי אמר שהדם של א' טוב יותר מדמו של ב'?.

אני כחייל במלחמה נמצא בשליחות של המדינה שלי, המדינה לא מתחייבת להחזיר אותי בחיים". יותר מכך הוסיף ואמר: "אם חלילה אהיה חייל חטוף או אזרח חטוף תבטיחי לי שלא תפעלי למען שחרורי במחיר שחרור מחבלים". היה מוכן לחתום על כך. גם אני וכן, גם אתה אדוני ראש הממשלה יודעים שיותר מחמישים אחוז ממשוחררי עסקת שליט חזרו לכלא. ב"זכות" משוחררים מהעסקה המטורפת הזו נוספו משפחות נוספות למעגל השכול.

כן, אדוני ראש הממשלה, גם דני שלי נרצח מאחד כזה! האמת היתה נר לרגליו של דני שלי. ואתה אדוני ראש הממשלה, אם האמת נר לרגליך וכל עוד הנר דולק תוכל למנוע מסע נוסף של סבל וכאב למשפחות השכולות הקיימות ולאלו שעתידות להצטרף.

משפחות שנתנו את אמונן בך, שלא תהיה עסקת שליט נוספת. שלא ישוחרר ולו מחבל אחד. וכל זה עוד לפני שננקטו צעדים רבים כל כך שאפשר לנקוט  מול החמאס: פעולה צבאית.

יש לנו את הצבא הכי חזק בעולם הומניטרי מול הומניטרי: להפסיק כל סיוע  עד שלא יתקבל מהם מידע אמיתי על השבויים החיים והמתים.

איזו דוגמא אישית אתה מהווה לכל אזרח ואזרח במדינה הזו? של תבוסתנות! של כניעה מראש לארגון טרור! של הבנה שכדי לקבל תמונה טובה אתה מוכן לשלם בדמים! אני יכולה להעיד על עצמי, על דני לא הצלחתי להגן, אבל על כל שאר המשפחה שלי וכל אזרח ואזרח במדינה הזו כן.

אני מאמינה שנעשה הכל כדי למנוע שחרור רוצחי יהודים. מחבלים לא משחררים. מי כמונו יודעים שלטרור אין חיסון .

גונן: בעסקת שחרור מחבלים נוספת לא מנצחים את הטרור