שעון המים
שעון המים דרור ישראלי, תרמיטק איתור נזילות

נזילת מים בבית עלולה לגרום לנזקים רבים, משינוי צבע בקירות עד היווצרות עובש שעלול לפגוע בבריאות דיירי הבית.

אמנם לא כל נזק רטיבות הוא תוצאה של נזילת מים: יתכן שמי גשמים חלחלו מן בגג דרך סדקים בקירות, או שפיצוץ בצנרת של שכן גורם נזקי מים לדירות הסמוכות; אולם זינוק חד בחשבון המים הוא בהחלט אחד הסימנים העיקריים המעוררים חשד לקיומה של נזילת מים בבית.

הדמיה באינפרה אדום נראה נימיות מים על קירות
צילום: דרור ישראלי, תרמיטק איתור נזילות

בתמונה רואים בהדמיה אינפרה אדום נראה נימיות מים על קירות מעל שיפולי פנלים, מה שמלמד על ערך לחות גבוה מהרגיל במצע מתחת לאריחי הריצוף.

אם זה אכן המצב וקיימת נזילת מים, אזי לנזקים הקוסמטיים והבריאותיים מתווסף גם נזק כלכלי, ואותה נזילה עשויה אף להעיב על היחסים בין השכנים – במיוחד אילו אתם הם השכנים שהפגיעה בצנרת שלהם משפיעה על הדירות הסמוכות. לכן במקרה של חשד לנזילה חשוב לפעול במהירות.

מה עושים כאשר חשבון המים מתנפח?

ראשית יש לוודא שאכן הסיבה היא נזילת מים, שכן אם מדובר בברז מטפטף אזי כל מה שנדרש לעשות או לסגור אותו היטב; אם מדובר בניאגרה שהידית שלה בעייתית יתכן שצריך רק להקפיד להחזיר אותה למקומה כראוי או להחליפה. כלומר, לא כל עליה בחשבון המים פירושה נזילה, אולם אפשר לבצע בדיקה פשוטה כדי להבהיר את המצב.

בדקו את שעון המים

זו הדרך הפשוטה, היעילה והנפוצה ביותר לוודא את קיומה של נזילת מים: מאתרים את מונה המים של הדירה שלכם ורושמים את המספר שמופיע עליו. לאחר מכן סוגרים את כל הברזים בבית, לרבות הניאגרה בשירותים, מכונות כביסה ומדיחי כלים, ממתינים כשעה ומשווים את המספר המופיע על המונה למספר שהופיע קודם. אפשר לערוך את הבדיקה הזו גם בין הלילה והבוקר שלאחריו, או לפני שיוצאים לחופשה ולאחריה.

כך או כך, אם אין נזילת מים אזי המונה אמור להציג את אותו מספר לפני ואחרי הבדיקה. אם יש נזילה, המונה יציג מספר גבוה יותר בבדיקה השניה.

שעון המים
דרור ישראלי, תרמיטק איתור נזילות

בתמונה רואים שעון המים מסתובב כאשר כול הצרכנים סגורים.

יש נזילה! מה עכשיו?

אם כל מקורות המים בבית סגורים ועדיין יש תנועה במונה המים, סימן שיש נזילת מים סמויה בדירה.

אזור נזילה סמויה
צילום: דרור ישראלי, תרמיטק איתור נזילות

בתמונה רואים חשיפת הכשל באספקת המים המוליכה לבניין. אזור נזילה סמויה עי מערכת לאיתור בגז.

כעת עליכם להזמין איש מקצוע שיאתר את המיקום המדויק של אותה נזילה ויתקן אותה במהירות. זכרו: לא כדאי להתמהמה - אחרי הכל, אתם לא רוצים להסתכסך עם השכנים בגלל קצת מים.

איתור נזילות ע"י סוקר מוסמך מכון התקנים, עד מומחה מקצועי מטעם ביה"ש ובוחן נזקי מים>>

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו