בעלי מוגבלויות. אילוסטרציה
בעלי מוגבלויות. אילוסטרציהצילום: פלאש 90

סקר שערכה עמותת 'נגישות ישראל' בעקבות משבר הקורונה בקרב אוכלוסיית אנשים עם מוגבלות מעלה כי 50% מבעלי המוגבלויות לא יודעים למי לפנות כדי לבקש סיוע ומדובר בלמעלה ממיליון וחצי בני אדם בישראל.

יובל וגנר, יו"ר ומייסד עמותת 'נגישות ישראל', מסביר לערוץ 7 עד כמה עמוקה הבעיה.

"חשוב לי לציין שאני בעצמי אדם עם מוגבלות. ברגע שהתחילה הקורונה כולנו קיבלנו את הגזירה של 'מעצר בית'. קראתי, שמה שאנשים עם מוגבלות עוברים, הוא הרבה יותר מפחיד ומסובך מאשר המצב המורכב של אנשים שאין להם מוגבלות".

"ביקשנו לעשות סקר מקצועי ופנינו לכ-500 משתתפים. הנתון העיקרי שממנו הכי נדהמנו והוא קשור למאבק שלנו כרגע היה ש-50% מאנשים שחיים בקהילה הם בעלי מוגבלויות, הם בקבוצת סיכון ואין להם מושג מי אחראי לעזור להם. זה גם נתון מאומת, כי מסתבר שמשרד הרווחה שעובד מול הרשויות המקומיות עובד מול הרשימות. הנעלם הוא כל מי שלא ברשימות, אלו שלא משתמשים בשירותי הרווחה של העירייה ואיש לא מתקשר אליהם. אם הם נכים בעלי מוגבלות קשה, הם נשארים לבד בבית, רעבים וללא תרופות", הוא מוסיף.

לדבריו, "אנחנו נאבקים כדי שמשרד הרווחה ינחה את פיקוד העורף לקחת על עצמו את הסיוע לבעלי מוגבלויות באופן פורמלי. לא שזה יהיה בטובות של שכנים ועמותות. הם אזרחי המדינה וזה צריך להיות לכתחילה".

וגנר מציין כי חשוב שכל אדם יהיה ער לבעלי המוגבלויות בסביבתו. "אני קורא לכל אחד ואחד מאיתנו: אם אנחנו מכירים שכן בעל מוגבלות שזקוק לעזרה או שאנחנו עצמנו כאלה, אל תתביישו, תתקשרו למוקד העירוני ותבקשו את העזרה. הישראלים הטובים הם שם, אבל אם הם לא ידעו עליך, לא תוכל לקבל עזרה".

לדעתו, במשבר הנוכחי, יש ניסיון לסייע לבעלי מוגבלויות. "יש מהלכים טובים ופותרים עוד ועוד בעיות. במשרד ראש הממשלה עם נציבות אנשים למוגבלות הקימו שולחן עגול שמציף את כל הבעיות שמתגלות ופועל לפתור אותן. מצד אחד יש למידה והשתפרות, מצד שני יש עוד המון דברים לעשות. מדובר באנשים שקשה להם בשוטף וכעת קשה להם שבעתיים".

"כאנשים עם מוגבלות אנחנו מדברים הרבה על נגישות ואנחנו לא מצליחים לעשות דברים בגלל שאינם נגישים. במשבר הזה, הציבור עצמו, חווה - להבדיל אלף אלפי הבדלות - שאתה רוצה לעשות משהו ולא יכול", מוסיף וגנר.

ולמרות הכל, יש במשבר הזה גם רגעים מקוממים מבחינתו. "במהלך המשבר הזה נחשפנו לכך שוועדה במשרד הבריאות קבעה מדיניות של מי יטופל ובאיזה סדר קדימות במקרה שיהיה עומס. יש מסמך שבא ואומר שאם אתה בעל מוגבלות, אתה במקום מאוד נמוך. זו אפליה נוראית".

"בריאות לא קשורה לזה שלאדם יש מגבלה פיזית כלשהי. יש עוד מה לעשות בקרב הציבור הרחב ובעיקר אצל מקבלי ההחלטות. להבין שאנשים הם אנשים בסופו של דבר. דווקא ממשבר כזה אפשר לצמוח למקום יותר שיוויוני ונגיש", הוא מסכם.