היום בבג"ץ: סעיפי ההסכם הקואליציוני

שופטי בג"ץ ידונו בחוקיות סעיפי ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן. במידה וייפסלו סעיפים מרכזיים גובר החשש לבחירות נוספות.

ערוץ 7 , י' באייר תש"פ

ההסכם יאושר?
ההסכם יאושר?
צילום: דוברות

ההסכם הקואליציוני בין 'כחול לבן' לליכוד טרם אושר בין המפלגות ובים המפלגות השותפות לקואליציה, אך בבג"צ ידון הרכב השופטים בחוקיות פרטיו של ההסכם. פסילה של סעיפים מרכזיים של ההסכם עשויה להוביל למערכת בחירות רביעית.

בין הסעיפים המרכזיים שבחוקיותם ידונו השופטים נכלל הסעיף אודות מעמדו של ראש הממשלה החלופי, זה המקביל לראש הממשלה המכהן.

סעיף נוסף הוא סעיף החוק הנורבגי המדלג שיאפשר את הכנסתם לכנסת של חברי כנסת חדשים מרשימת כחול לבן בלבד תוך "דילוג" על חברי 'יש עתיד' שלכאורה מהווים מועמדים לכניסה לכנסת על פי הרשימה שהוצגה לציבור בטרם הבחירות האחרונות.

על פי ההערכות בזירה הפוליטית במידה ויורו שופטי בג"ץ על שינויים מינוריים בהסכם הקואליציוני יתכן וניתן יהיה לתקן אותם ולהציג סעיפים חלופיים, אך במידה והסעיפים המרכזיים יפסלו הדבר יוביל לביטול ההסכם כולו והמשמעות תהיה הליכה לבחירות נוספות, על אף משבר הקורונה.

יצוין כי ביום חמישי צפוי לפקוע המנדט שניתן לכנסת להרכבת ממשלה על ידי אחד מחברי הכנסת, מנדט שניתן על ידי נשיא המדינה. במידה ולא יושג הסכם עד יום חמישי ניתן יהיה לבקש הארכה מהנשיא, אך כאמור האפשרות השניה היא פיזורה של הכנסת והליכה לבחירות רביעיות.