כמה יהודים מתו מקורונה בתפוצות?

מתוך אוכלוסייה גלובלית של כ-8 מיליון יהודים ברחבי העולם מספר המתים מגיע כבר לאלפים, וממשיך לנסוק. תמונת מצב מדאיגה.

אוריאל היילמן / JTA , י' באייר תש"פ

קורונה
קורונה
צילום: רויטרס

תחילת ההקלות בסגר והפתיחה מחדש ההדרגתית של בתי ספר, חנויות ובתי עסק, מעידה כי ישראל נמצאת במצב טוב יחסית לשאר העולם, בכל הנוגע להתמודדות עם התפרצות נגיף הקורונה.

אולם בקהילות יהודיות מחוץ לישראל, גובה המגיפה מחיר איום. מתוך אוכלוסייה גלובלית של 8 מיליון יהודים (יותר מ-6.7 מיליון היהודים שיש בישראל, אך פחות מאוכלוסייתה הכוללת של ישראל), מספר המתים מגיע כבר לאלפים, וממשיך לנסוק.

נתונים מדויקים על מספר היהודים שמתו מן הנגיף אינם בנמצא, משום שהממשלות אינן מונות את אזרחיהן היהודים שנפטרו בנפרד משאר מתיהן, וברוב המקומות אין לקהילה היהודית מידע מלא על הנפטרים מתוכה.

מה שברור הוא ששיעור המוות בין יהודים גבוה לאין ערוך בתפוצות בהשוואה לישראל, וכי הנגיף פוגע קשות בעולם היהודי. במקומות רבים בעולם, שיעור ההדבקה והמוות בין יהודים גבוה במידה רבה מאשר בקרב האוכלוסייה שאינה יהודית.

הנה תמונת מצב של ההתמודדות עם נגיף הקורונה, בקהילות יהודיות ברחבי העולם:

בריטניה

בבריטניה נפטרו עד כה לפחות 352 יהודים, המהווים כ-1.7% מכלל המתים במדינה, בעוד היהודים מהווים רק 0.3% מן האוכלוסייה. ישנן כמה תיאוריות המנסות להסביר מדוע שיעור התמותה בקרב היהודים גבוה כמעט פי שישה מן השיעור בציבור הרחב, וביניהן ייצוגם הגבוה בלונדון, שהיא מוקד התפרצות, גילם המבוגר יחסית, ואי הקפדה על הנחיות הריחוק החברתי בשלב הראשון בכמה שכונות חרדיות.

בין הנפטרים גם אברהם פינטר, אחד הרבנים המשפיעים ביותר בשכונת סטמפורד היל החרדית בצפון לונדון, שהיה הרב הראשון בבריטניה שכיהן כחבר מועצת העיר; הנדבן אירווינג קרטר, אחד התורמים הגדולים של מגן דוד אדום ושל עלה, העמותה לקידום ישראלים עם מוגבלויות; ויהודה יעקב רפסון, רב בכיר בחב"ד בעיר לידס.

ניו יורק

באזור ניו יורק שוכנת הקהילה היהודית הגדולה ביותר מחוץ לישראל, ובה כשני מיליון יהודים, אם כוללים את הפרוורים בצפון ניו ג'רזי, במחוז ווסטצ'סטר ובלונג איילנד. הנגיף הותיר בקהילות אלה שובל של חורבן.

אמצעי התקשורת החרדיים דיווחו על יותר מ-700 מתים בעיר ניו יורק לבדה. על פי הנתונים הסטטיסטיים של מחלקת הבריאות, אזורי המיקוד שבהם שיעורי ההדבקה בנגיף הקורונה הם הגבוהים ביותר מזוהים במידה רבה עם השכונות החסידיות בעיר: בורו פארק, וויליאמסבורג, קראון הייטס. בינתיים, המספרים מראים שמספר הפטירות בבית בבורו פארק ובוויליאמסבורג בחודש מארס ובתחילת אפריל היה גבוה פי עשרה ויותר מאשר בתקופה המקבילה אשתקד. רוב מקרי המוות האלה הם כנראה מנגיף הקורונה, אמר ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלאזיו.

הרב מאיר ברגר, מנהל התפעול באגודת חברה קדישא חסד של אמת בברוקלין, אמר שמספר המתים היהודים עלה פי ארבעה מאז תחילת המגיפה העולמית, והאגודה טיפלה ב-500 הלוויות בחודש שבין פורים לפסח. "זה לא באיראן ולא בסוריה או בסרטי וידאו מכל מיני ארצות שבהן רואים שורות של גוויות מחכות", אמר לעיתון ניו יורק טיימס. "כאן זה ניו יורק".

כמעט 300,000 בני אדם נבדקו ונמצאו חיוביים לנגיף במדינת ניו יורק, ויותר מ-17,000 נפטרו. בעיר ניו יורק, שאוכלוסייתה מונה 8.5 מיליון, רק מעט פחות מ-9.2 מיליון אוכלוסיהָ של ישראל, מתו למעלה מ-12,300. זהו שיעור תמותה הגבוה פי 60 מ-208 המתים בישראל מנגיף הקוביד-19. בהתחשב במחסור הקשה בבדיקות בארצות הברית, שיעור ההדבקה האמיתי הוא כפי הנראה פי שניים או שלושה משיעור ההדבקה המאומת, אומרים מומחים, ושיעור התמותה גבוה אף יותר.

במכון היהודי לשירותי בריאות ושיקום ע"ש פארקר, מוסד סיעודי יהודי בלונג איילנד, נמצאו על פי הדיווחים 179 חולים חיוביים לנגיף ולפחות 57 נפטרו, נכון לאמצע אפריל. אחיות דיווחו כי הן עוטות שקיות אשפה במקום חלוקי מגן (המוסד הכחיש טענות אלה) ועושות שימוש חוזר במסיכות בשל מחסור בציוד.

בניו ג'רזי, המדינה ובה שיעור ההדבקה השני בגובהו, נמצאו יותר מ-110,000 מהנבדקים חיוביים, ונרשמו יותר מ-6,000 מקרי מוות. לפחות 955 מביניהם היו במחוז ברגן, אזור עתיר אוכלוסייה יהודית ממש מול מנהטן, מעבר לנהר.

אזורים אחרים בארה״ב

באמריקה יש יותר ממיליון מקרים מאומתים ולמעלה מ-56,000 מקרי מוות מאומתים ממגיפת הקורונה. הנגיף, שהחל בהשתוללותו הרצחנית בניו יורק ובכמה מוקדי התפרצות אחרים, מתפשט כעת, בין היתר, בשל סרובם של כמה מן המושלים וראשי הערים לאכוף סגר.

במסצ'וסטס, המדינה ובה שיעור ההדבקה השלישי בגובהו, דיווחו שני מוסדות דיור מוגן יהודיים מאותה רשת, ליד בוסטון, על לפחות 32 מקרי מוות מנגיף הקורונה באמצע אפריל. יותר ממחצית מ-430 הנבדקים לנגיף בבתי אבות סיעודיים של רשת זו נמצאו חיוביים.

אחרי ניו יורק, ניו ג'רזי ומסצ'וסטס, המדינות הבאות שבהן שיעורי ההדבקה בנגיף הם הגבוהים ביותר תואמות במדויק את המקומות שבהם גרים יהודים: פנסילבניה (כולל פילדלפיה), אילינוי (כולל שיקאגו), קליפורניה, מישיגן ופלורידה. בשמונה מדינות אלה יחד מתגוררים כ-75% מן היהודים באמריקה, שמספרם נאמד בכ-7.5 מיליון. שיעור הקשישים בין יהודי אמריקה גבוה מן הרגיל. על פי מחקר משנת 2018, 26 אחוזים מהם הם מעל גיל 65, מה שמעמיד אותם בסיכון גבוה יותר למות במקרה של הדבקה בנגיף הקורונה.

בכמה מדינות בארצות הברית שבהן החלו המושלים לפתוח מחדש את הפעילות העסקית, כדוגמת טקסס, ג'ורג'יה ודרום קרוליינה, נוקטים בתי הכנסת גישה זהירה יותר ונשמעים לעצת רשויות הבריאות להימנע מפתיחה מחדש.

בין היהודים האמריקנים שנפטרו מנגיף הקורונה: הזמר והיוצר אדם שלזינגר; האדמו"ר מנובימינסק, הרב יעקב פרלוב; הפוליטיקאי הוותיק מברוקלין נוח דיר; סטנלי צ'רה, איל נדל"ן וידיד של הנשיא טראמפ שהיה מעמודי התווך של הקהילה היהודית יוצאת סוריה; המפיק המוסיקלי של התוכנית "סאטרדיי נייט לייב" האל וילנר; השחקן מארק בלום; והסוציולוג ויליאם הלמרייך.

איטליה

כשלושה שבועות לאחר שהחלה ההתפרצות הגדולה של נגיף הקורונה באיטליה, הלמה בקהילה היהודית במדינה הידיעה שהגיעה ב-16 במארס: מיקֶלֶה שיאַמָה, מאושיות הקהילה היהודית במילאנו ואחד מראשיה בעבר, מת מן הנגיף.

ככל הידוע, כתריסר מיהודי איטליה נפטרו לאחר שחלו בנגיף, שקטל עד עתה 27,000 איטלקים. הקהילה היהודית האיטלקית הסבה את אתר הקהילה באינטרנט לדף הנצחה לנפטרים ומצאה דרכים אחרות לתחזק את הקהילה באופן מקוון. במילאנו, אירגנה הקהילה משלוחי מזון ותרופות ליהודים קשישים שנאלצו להישאר בבתיהם.

באיטליה חיים כ-20,000 יהודים; הקהילה הגדולה ביותר היא קהילת רומא, אחריה מילאנו ולאחר מכן פירנצה.

צרפת

בצרפת שוכנת הקהילה היהודית הגדולה ביותר באירופה, ומספר חבריה נאמד ב-500,000. לא ברור כמה מהן נמנים על 23,000 הנפטרים מנגיף הקורונה במדינה, אולם החלקה היהודית בבית הקברות תִייֶה (Thiais) שליד פאריס, שתוכננה להספיק לשנים, התמלאה בשבועות האחרונים והגיעה כמעט למלוא קיבולתה.

נציגי אגודת הרופאים היהודית, AMIF, סיפרו לעיתון ״הארץ״ כי שיעור ההדבקה בין היהודים היה כפי הנראה גבוה באופן לא פרופורציוני, אולי משום שחגיגות הפורים שימשו זירה להפצת המחלה ומשום שרוב יהודי צרפת חיים בפאריס או בשטרסבורג, שם שיעורי ההדבקה גבוהים יותר מאשר בשאר המדינה.

בחודש מארס העניק יואל מֶרגי, רופא ונשיא ארגון הקונסיסטוריה המנהל את בתי הכנסת, בתי הספר היהודיים וכשרות המזון בצרפת, ריאיון רדיו שבו דיבר בקול בוכים מן היחידה לטיפול נמרץ בבית החולים עם תחנת הרדיו היהודית רדיו J, והפציר בקהילה להישמע להנחיות הריחוק החברתי. מאז שוחרר מבית החולים. אחד הנפטרים בקהילה היהודית בגלל הנגיף הוא אנדרה טובול, רב חב"ד שניהל את אחד מבתי הספר היוקרתיים ביותר של צרפת בפאריס.

הולנד

בניגוד לשאר אירופה, הולנד לא הורתה על סגר מלא עם תחילתה של התפרצות הקורונה. בית אבות יהודי באמסטרדם, בית שלום, שיש לו בית כנסת ומרכז קהילתי משלו, ובסמוך לו נמצא מרכז דיור מוגן, נקט גישה דומה. הוא דבק במדיניות הדלת הפתוחה שלו עד ה-20 במארס, גם כאשר שיעור ההדבקה במדינה החל לטפס. כתוצאה מכך, הפך למוסד היהודי שנפגע בצורה הקשה ביותר, עם 26 מקרי מוות מדווחים עד כה, מתוך אוכלוסייה של 120 דיירים.

כעת בית שלום נמצא תחת סגר, ורבים מדייריו רתוקים לחדריהם. כדי להקל על הדיירים את בדידותם, חברת מפעילי עגורנים הולנדית, הנמצאת בבעלות איש העסקים הישראלי-הולנדי דורון לבנת, שלחה אל המרכז עגורן, כדי להניף בני משפחה אל חלונותיהם של הדיירים, כך שיוכלו לבקרם בלי סכנה לבטיחותם. בהולנד גרים כ-40,000 יהודים. עד כה, דווח במדינה על יותר מ-4,500 מקרי מוות מתוך אוכלוסיה של 17 מיליון.

מרוקו

אף על פי שגרים בה רק 1,500-2,000 יהודים מתוך אוכלוסיה של 36 מיליון, איבדה הקהילה שיעור מזעזע מבניה - 1%, לפחות 15 נפטרים - אחרי שחתונה בעיר אגאדיר שימשה על פי הדיווחים אתר הדבקה. בין הנפטרים גם שני קרובי משפחה של מנהיג מפלגת העבודה בישראל עמיר פרץ. מספר הנפטרים במרוקו כולה עומד על 162 בלבד.

ארגנטינה

כ-10 יהודים נפטרו מנגיף הקורונה בארגנטינה, מתוך סך של 200 מתים במדינה כולה. בארגנטינה, שבה כ-200,000 יהודים, שוכנת הקהילה היהודית הגדולה ביותר באמריקה הלטינית. רובם מתגוררים בבואנוס איירס, שהיא גם מוקד הקרונה במדינה. המדינה, שאוכלוסייתה מונה 40 מיליון נפש, נמצאת בסגר מאז ה-20 במארס, מה שמסייע לשמור על שיעור הדבקה נמוך יחסית.