האתרים בעמק יזרעאל מוכנים

לאחר תקופה מורכבת וממושכת של עצירת פעילות אתרי התיירות בכל הארץ, אתרי התיירות בעמק יזרעאל מתחילים להיערך ליום שאחרי.

תגיות: תיירות
קובי פינקלר - ערוץ 7 , י' באייר תש"פ

מוזיאון  העמק יפעת
מוזיאון העמק יפעת
צילום: תומר פולטין

בחודשיים-שלושה האחרונים ענף התיירות קיבל מכה אנושה עקב התפרצות נגיף הקורונה, וכשגלגלי היציאה מהמשבר מתחילים להסתובב, זה הזמן לצאת לדרך חדשה.
אתרי התיירות בעמק יזרעאל, עובדים בימים אלה על מתכונת הפתיחה ביום שאחרי המשבר ומכינים את עצמם לקבל תיירות פנים ברגע בו יאשרו לפתוח אותם.


אז איך זה בדיוק יעבוד? הנה כמה פרטים מתוך ההיערכות למצב החדש:

'ברווזים בכפר' בכפר ברוך- ברווזים בכפר מציעה חוויה ייחודית הכוללת מסע אל חיי הברווזים מתהליך הגירה, הבקיעה והגידול.

איריס לוין, בעלת המקום מספרת כי הם ערוכים לפתיחה מחודשת בהתאם להנחיות משרד הבריאות, "יוצבו עמדות חיטוי לידיים, נחלק מסכות למבקרים, יהיה חיטוי באזורי הישיבה המשותפים, נרווח את מקומות הישיבה כך שיהיו פחות צפופים, ניערך להדרכה של משפחות וקבוצות קטנות יותר ובבתי ספר- נעבוד עם כל כיתה בנפרד".

מוזאון העמק ביפעת- המוזאון מספר את סיפורם של חלוצי העלייה השנייה והשלישית בעמק יזרעאל . מעין אבידן, מנהלת המוזאון מספרת ש"צוות המוזיאון מכין פעילויות אינטימיות למשפחות, פינות פיקניק משפחתיות, עמדות חיטוי ואלכוג'ל, פעילות אינטראקטיבית לילדים ולמשפחות הכוללת פעילויות בשביל הפריחה המונגש, המאפשר שילוב מושלם בין פעילות טבע לביקור חוויתי במוזיאון. ההרשמה למוזיאון תתאפשר דרך הנייד ותאפשר חווית הזמנה קלה ונגישה. צוות מתנדבים צעירים כבר צובעים, מנקים ומחדשים את המוזיאון לכבוד המבקרים שלנו!".

בית חנקין בכפר יהושע- בית חנקין הנו מרחב מוזיאלי המשלב ישן וחדש, מורשת, טבע, אקולוגיה וגלריה לאמנות עכשווית המציגה תערוכות מתחלפות עם מיטב אמנים מרחבי הארץ. "כשתאושר פתיחת מוזיאונים על-ידי משרד הבריאות נחזור לשעות פעילות הקבועות. לטובת המבקרים יוצבו חומרי ניקוי וחיטוי, הכניסה תהיה מבוקרת לקבוצות קטנות של עד 10 מבקרים בחלל בו זמנית (עד שיתאפשר אחרת), קבוצות שיגיעו יחולקו לקבוצות ויפוזרו בשלושת המתחמים בו זמנית".

סיורי הדרכה בעקבות אלכסנדר זייד- את הסיורים עורכת טלי זייד שמספרת כי "מתכונת הסיור תיעשה בקבוצות קטנות או משפחות בלבד ובכל מקרה לא יותר מ-15 אנשים בקבוצה. הסיור נעשה בחוץ, בחיק הטבע ולכן מתאים לימים אלו של שמירת מרחק חברתי".

'להציל את שיך אבריק' חדר בריחה בשדה יעקב- אמונה כפיר, בעלת המקום מספרת שהיא כבר ממתינה שיאשרו לפתוח את המקום, "אני מכינה ציוד מיגון, מסיכות, אלכוג'ל, כפפות, מגבוני חיטוי ורכישת מדחום דיגיטלי". עוד היא משתפת כי ההיערכות כנראה תכלול קבוצות של משפחות בלבד, שמירה על מרווחים בין המשחקים כדי שיהיה זמן לחטא בין משחק למשחק".

משטרת נהלל ההיסטורית ותחנת הרכבת בכפר יהושע- המועצה לשימור אתרים בונה בימים אלו תוכנית היערכות לכלל אתרי המורשת בארץ ליום שאחרי. ברכבת העמק ובמשטרת נהלל ההיסטורית, הביקור בימי שגרה הינו מודרך ומותאם לקבוצות. "עיקר הקבוצות הן של גמלאים ותלמידים, נראה שלקבוצות אלו ייקח קצת זמן לחזור ולבקר באתרים", אומרת דקלה ליאני, מנהלת תחנת הרכבת בכפר יהושע, "אנו נערכים לקבל ביקורי משפחות, שאחרי תקופה כה ארוכה בבית מחכות לצאת ולהתאוורר באופן בטוח. הביקורים ייערכו במסגרת שונה, בקבוצות מצומצמות של שתיים- שלוש משפחות ואולי אף רק במסגרת המשפחה הגרעינית - הכל יהיה בהתאם להנחיות הגורמים הרלוונטיים".
ענת יוניוס מנהלת תחנת נהלל ההיסטורית מוסיפה "תוכנית ההדרכה והביקור תותאם לכל קבוצה שתבקש לבקר במסגרת מצומצמת, תוך שמירה על הנחיות משרד הבריאות בנוגע להיגיינה, מדידת חום, שמירה על מרחק שני מטרים ועוד".

'בית בד גלילי' בבית לחם הגלילית- "אנחנו ערוכים לחזרה לשגרה, בית הבד הוא חנות מזון ולכן אנו פתוחים גם בשעת חירום, בכפוף להנחיות" אומרת תמר גלילי, בעלת המקום. "עשינו ספר התאמות- הביקור נעשה בתאום בלבד. במידת הצורך ובהתאם להנחיות נקצה מכסות למבקרים לפי שעות קבועות. אין פינת טעימות חופשית כמו בעבר, הטעימה נעשית בכוסיות אישיות בלבד כשהמזיגה עם כפפות".

'אופק בשטח טיולי אופניים וג'יפים' בית לחם הגלילית- "אנחנו עובדים על הכנת מסלולים אטרקטיביים למשפחות וילדים סביב בית לחם הגלילית ונחל ציפורי . כל קבוצה תצא בנפרד ותכלול משפחות בלבד".

מנגד, ישנם תיירנים שהודיעו כי לא יוכלו לפתוח את האתר במתכונת מצומצמת. עבור נטלי פרץ מ'הקרקס החקלאי' במושב היוגב, המצב אחר: "אנחנו מתרכזים כרגע רק בחקלאות כי עד שלא יתחילו לאפשר הגעה של לפחות 100 איש, לא נוכל לפתוח שוב את הקרקס. מבחינתנו השינוי העיקרי הוא שאי אפשר לפתוח בינתיים, אז אנחנו מנסים לייצב את החקלאות כהכנסה עיקרית. עוד לא הגענו לכך אבל אנחנו שמחים שאנחנו משק יצרני בנוסף לתיירותי, זה מה שמחזיק אותנו כרגע".

גם במסעדת 'קפה קפה' בקיבוץ יפעת נערכים לקראת הבאות, "אנו משפצים בימים אלו את המקום שעובר גם ניקוי יסודי, חושבים על התאמת התפריט למשלוחים, לרבות בניית תפריט ארוחות למשפחות והכנסת תפריט נוסף של אוכל ביתי", אומר איתמר שרעבי מבעלי המקום, "בזמן שהמסעדה הייתה סגורה עבדנו על הכנת פיצה משפחתית והגדלת מבחר ההמבורגרים".

אייל בצר, ראש המועצה אמר: " חשוב לתת רוח גבית לאתרי התיירות המקומיים, חשוב להיערך לקראת הבאות ומרגע הפתיחה, להצביע ברגליים- להגיע לבקר, לטייל ולקנות מהעסקים המקומיים כדי לייצב ולחזק אותם ואת הכלכלה המקומית. נחכה לכל עם ישראל בעמק יזרעאל הירוק, היפה והפורח".