הצעת חוק של ח"כ שלמה קרעי: הפרטה או סגירת גלי צה"ל והתאגיד

חה"כ ד"ר שלמה קרעי מציע להפריט את תאגיד השידור הציבורי ואת תחנת גלי צה"ל.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י' באייר תש"פ

הצעת חוק של ח"כ שלמה קרעי: הפרטה או סגירת גלי צה"ל והתאגיד-ערוץ 7
גלי צה"ל
צילום: פלאש 90

הצעות חוק להפרטת תאגיד השידור הציבורי וגלי צה"ל של חה"כ שלמה קרעי מהליכוד הונחו היום על שולחן הכנסת.

"גל"צ עולה לנו כל שנה כ-50 מיליון שקלים, חוץ מכוח האדם הבלתי מוגבל העומד לרשותו על חשבון הצבא. זה אולי כסף קטן במונחי תקציב, אך אין שום סיבה בעולם שלמדינה דמוקרטית תהיה תחנה צבאית", מסביר קרעי.

"גם אם נאמר שלמדינת ישראל יש איזשהו צורך בכך, הרי שגלי צה"ל היא כבר מזמן תחנה רגילה לכל דבר ועניין שאין לה שום קשר לצבא. אין שום הצדקה לממן אותה מתקציב משרד הביטחון על חשבוננו ושחיילינו 'יילחמו' שם לביצור והגנה על עוד מעוז שלא מייצג חלק גדול מהעם. הפרטת גלי צה"ל תביא לפתיחת השוק לתחרות ולהקמתה של תחנת רדיו ארצית פרטית ראשונה בישראל".

על התאגיד הסביר ח"כ קרעי "תאגיד השידור הציבורי על שלל תחנותיו בטלוויזיה וברדיו עולה לנו כ-800 מיליון שקל בשנה. הון תועפות גם בימים כתיקונם, ובפרט בימים אלו. התקציב בנוי מהעברה ישירה מהמדינה (מתקציב המדינה) ותוספת (ישירה לא פחות) הכלולה בתשלומי אגרת הרישוי.

גם אילו היתה הצדקה לשידור ציבורי, תאגיד השידור הציבורי לא מספק את הסחורה ולא מייצג את הרבגוניות בשיח הישראלי אלא אליטה קטנה וסגורה ברוב המקרים. בוודאי ובוודאי כאשר אין שום הצדקה לשידור ציבורי כזה. בעידן רב ערוצי ואינטרנטי פתוח וחופשי כמו בימינו, שבו לכל אחד יש ייצוג במגוון רחב של תוכניות, בוודאי שאין הצדקה לסכום המטורף הזה".

"הציבור הישראלי ירוויח הרבה יותר, הן בחיסכון בעלויות והן מבחינת התוכן, אם התאגיד יהפוך לפרטי, או לחלופין שהשוק יפתח לחלוטין בלעדיו.

''יש לציין כי אם לא יהיה ביקוש למכרז על גלי צה"ל ו/או התאגיד ולא יימצא מי שירצה לקנות אותם, הרי שתוך זמן מסויים שניהם יסגרו והזרמת הכסף הציבורי תיפסק".