יאיר גולן לא פוסל מפלגה עם חלק מהרשימה המשותפת

ח"כ גולן מקווה ליצור פלטפורמה נרחבת לשמאל הציוני, "בתוך המשותפת יש אלמנטים שמבחינה אידיאולוגית יכולים להשתלב במפלגת שמאל גדולה"

103FM , י"א באייר תש"פ

יאיר גולן
יאיר גולן
Photo by Miriam Alster/Flash90

חבר הכנסת והאלוף במיל' יאיר גולן (מרצ) שוחח הבוקר (שלישי) עם ענת דוידוב וגולן יוכפז, התייחס למצב הפוליטי-משפטי ומתח ביקורת על התנהלותו של נתניהו.

"בגלל הצרכים המשפטיים של אדם אחד אנחנו נגררים למשבר פוליטי שהוא לא יעלה על הדעת. כל ההסכם הקואליציוני הזה נועד להקים לו רשת הגנה", טען גולן.

על הדיונים המתנהלים בבג"ץ אמר גולן, "אנחנו דנים בבג"ץ בעניין כזה או אחר כשבעצם העובדה היא שיש פה אדם עם שלושה כתבי אישום שמכהן כראש ממשלה, שמעצב הסכם קואליציוני שכל כולו נועד לתת לו רשת ביטחון מפני התערובת משפטית, שמקים ממשלת ענק, ממשלה בזבזנית, ולא יעילה במצב של משבר כלכלי חמור".

הוא הוסיף והעביר ביקורת על התנהלות ראש הממשלה עם משבר הקורונה. "מכיוון שאני די מומחה לענייני חירום בעורף, מדינת ישראל היא המדינה הכי מוכנה בעולם לענייני חירום בעורף. אין שום מדינה שיש בה כזה ממסד ענק שיודע לטפל בענייני עורף, והוא מנוהל לא טוב", אמר. עוד הוסיף האלוף במיל' כי אמנם "התקבלו כמה החלטות נכונות בהחלט, במיוחד בתחילת המשבר, אבל הניהול היה יכול להיות הרבה יותר טוב. אנחנו ערוכים הרבה יותר טוב. בין בינוני פלוס למצוין היינו צריכים להיות במצוין".

במפלגת הליכוד התריעו לא פעם מפני התערבות בג"ץ בהסכם הקואליציוני, ולטענתם כל שינוי בהסכם יוביל לבחירות רביעיות. ח"כ גולן פנה לחבריו במחנה השמאל ואמר כי אם אכן יהיו בחירות רביעיות, "לא נוכל ללכת לבחירות הבאות כפי שהלכנו בבחירות הקודמות. אנחנו צריכים לחשוב איך מתארגנים מחדש, ואיך מגדילים את מחנה השמאל באופן משמעותי". הוא הוסיף ואמר: "צריך לחשוב חזק, לראות מבחינת המסרים, הארגון, הגיוס. לראות שעושים את זה יותר טוב. אם נמשיך כפי שעשינו ב-3 מערכות הבחירות האחרונות - אנחנו בבעיה".

לדבריו, הוא לא פועל להקמת מפלגה חדשה, והוסיף כי הוא לא פוסל שיתוף פעולה עם חברי הרשימה המשותפת. "גם המשותפת עצמה היא ערב רב של רעיונות, הרי המשותפת לא נוצרה מאהבה גדולה בתוך הציבור הערבי אחד לשני, היא נולדה מתוך זה שאנחנו בעצם כפינו עליהם להתאחד. בתוך המשותפת יש בהחלט אלמנטים שמבחינה אידיאולוגית יכולים להשתלב במפלגת שמאל גדולה ורחבה, אין שום בעיה עם זה".

חבר הכנסת גולן הוסיף ואמר כי "צריך להפסיק לברוח. האידיאולוגיה שלנו, בעיני, היא הנכונה למדינת ישראל. חבל מאוד שבשנים האחרונות הפסקנו את הדיון האידיאולוגי ועברנו אך ורק לדיון של זהויות. את זה צריך להפסיק, לחזור לרעיונות הגדולים, לקדם את הרעיונות הגדולים שצריכים לשים את מדינת ישראל על דרך הישר".