ח"כ מתן כהנא: לא נהיה עלה תאנה ימני בממשלת שמאל

הליכוד וכחול לבן קברו את פסקת ההתגברות במהלך הדיונים על חוק הרוטציה. ח"כ כהנא לערוץ 7: "זה מראה לאן פני הקואליציה הבאה".

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"א באייר תש"פ

מתן כהנא
מתן כהנא
צילום: מירי שמעונוביץ

תרגיל פוליטי של הליכוד וכחול לבן בוועדה המסדרת בלם את הניסיון של 'ימינה' לאשר את פסקת ההתגברות. חבר הכנסת מתן כהנא תקף בחריפות את חברי הכנסת של הליכוד וכחול לבן על המהלך אותו כינה כ'תרגיל פוליטי מסריח'.

מבלי להיכנס לנבכי העבודה הפרלמנטרית מסביר כהנא את המהלך בו נקטו חברי הליכוד ו'כחול לבן': "בוועדה שדנה בהכנת הצעת החוק הם עשו תעלול שלא יאפשר לנו להביא אך הצעת החוק לדיון במליאה, כך הליכוד מנע מעצמו את המבוכה להצביע נגד פסקת ההתגברות אותה הצענו ומדובר בהצעה שהם העלו בעבר והם מאוד תומכים בה, אבל השותפים החדשים שלהם לקואליציה לא בדיוק זורמים עם ההצעות האלה".

כהנא מסכים לתחושה העולה מהאירוע ולפיה מדובר בסנונית ראשונה לאופייה של הקואליציה הבאה, כאשר שר המשפטים המיועד, אבי ניסנקורן, וחבריו למפלגה ימנעו ויבלמו מהלכים לריסון כוחו של בית המשפט. "חד משמעית. הרי בליכוד יש קונצנזוס מלא על פסקת ההתגברות, אבל כנראה שהשותפים החדשים לא "מתעלפים" על ההצעות האלה וזה רק מראה לאן פניה של הקואליציה החדשה מועדות, קואליציה שאנחנו לא רוצים להיות בה עלה תאנה ימני על תפיסות עולם של שמאל".

באשר לסיכוי להעברת החוק במליאת הכנסת לו הייתה ההצעה מקודמת בוועדה, אומר כהנא: "אם זה היה עובר בוועדה הסעיף היה עולה במליאה והיינו רואים מי בעד ריסון הכוח הבלתי נתפס שבג"ץ ניכס לעצמו ומי זורם עם זה שבג"ץ משתלט על עבודת הכנסת ורצון העם, אבל לצערי זה לא הולך לעלות ואני מקווה שהבהרנו היטב אתמול בערב את הסיטואציה. הדגשתי את השמות של חברי הליכוד שישבו בוועדה כדי שכל העם יראה מה הם מצביעים".

בדבריו דוחה חבר הכנסת כהנא את הטענות הנשמעות בליכוד ולפיהן הם אמנם תומכים בפסקת ההתגברות אך יש לאשרה לאחר דיון מעמיק יותר ולא במהלך בזק ובתקופה שבה אין ממשלה קבועה. "על מה הם מדברים? מדובר הרי בהצעות שהם הציעו. לא מדובר במשהו שצריך ללמוד. הרי כל הציבור דן בזה שמונה שנים והבאנו הצעות שהליכוד כתב. אתם רוצים את ההצעות שלכם או לא? מה הסיפור שלכם? כנראה הם לא רוצים את ההצעות שלהם ולא דחוף להם להתמודד עם בג"ץ".

על הסיכוי שאכן מדובר במהלך שמעיד על הכיוון אליו הולכת 'ימינה', דהיינו אל מחוץ לממשלה, אומר כהנא: "אנחנו מאוד רוצים להיות חלק מהקואליציה. לא באנו כדי לחמם ספסלי אופוזיציה, אבל כמו שזה נראה כעת נתניהו רוצה אותנו כעלה תאנה ימני לתפיסות שמאל, שמאל כלכלי, שמאל מדיני ושמאל משפטי אז חבל על הזמן שלנו. נראה שיש אלטרנטיבה ימנית ממלכתית ואם אלה החיים אז אלה החיים".

כהנא מודע לכך שגם באופוזיציה יהיה כוחה של מפלגתו נמוך שכן רובה המוחלט של האופוזיציה מורכב מאנשי שמאל, ועל כך הוא מבהיר שוב כי השאיפה היא להיות בקואליציה "אבל אם נגזר להיות באופוזיציה נראה איך ימין צריך להתנהל. אף אחד הרי לא מאמין שבממשלה כזו, כמו שהיא נראית כרגע, יש סיכוי להחלת ריבונות על ההתיישבות ביו"ש, אף אחד לא מאמין שהמהפכה שאיילת שקד התחילה בעולם המשפט תימשך וגם אף אחד לא מאמין שנוכל לבצע רפורמות כלכליות נחוצות כל כך למשק כששני ראשי ההסתדרות לשעבר הם שרים בכירים בממשלה".