שלושה שבועות נוספים למעקב הדיגיטלי של שב"כ

הכנסת אישרה לממשלה להמשיך להשתמש בכלים הדיגיטלים של השב"כ למאבק בקורונה, על מנת לאפשר קידום הליך חקיקה לשימוש באמצעים הללו.

ערוץ 7 , י"א באייר תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

ועדת המשנה למודיעין של ועדת חוץ וביטחון אישרה היום (שלישי) לממשלה ארכה של שלושה שבועות לשימוש במעקב הדיגיטלי של השב"כ למאבק בקורונה, על מנת לאפשר קידום הליך חקיקה לשימוש באמצעים הללו.

הממשלה ביקשה מהוועדה ארכה של שישה שבועות לצורך קידום חקיקה ראשית שתאפשר את השימוש בכלי האיכון של השב"כ למאבק בקורונה, אולם לאחר דיון מפורט אישרה הוועדה ארכה של שלושה שבועות בלבד.

בתחילת הדיון הסביר ראש המל"ל מאיר בן שבת לחברי הכנסת כי "למרות שהנתונים טובים ומעלים שאלה, דווקא בעת כזו משום שפוטנציאל ההדבקה גדל אנחנו צריכים כלי שיאפשר פעילות כירורגית, מהירה שתקטע את שרשרת ההדבקה ולאפשר לאוכלוסייה להמשיך בחייה.

''אין לנו חלופות זמינות מתאימות בשלב זה לצורך הזה. אנחנו ממשיכים לחפש חלופות והאפשרות להפעיל את שב"כ איננה עדיפות ראשונה, אם יהיה כלי שייתן מענה בהחלט נאמץ אותו", הבטיח בן שבת.

יו"ר הוועדה ח"כ גבי אשכנזי אמר בדיון: "נכון להגן על הציבור מפני הדבקות, דווקא עכשיו כשפתחנו את המשק. עניין החלופות הוצג בפנינו ועולה מכך שבעת הזאת אין חלופה אחרת שנותנת מענה.

''אני ממליץ לאפשר לממשלה להתקדם בתהליך החקיקה ויחד עם זאת להגביל את ההארכה של השימוש בכלי לשלושה שבועות (עד ה-26 במאי 2020), תוך המגבלות והריסונים שאישרה הוועדה בעבר, במקום 6 השבועות שביקשה הממשלה - זה האיזון הנכון שיאפשר להותיר שימוש בכלי לניטור בסוגיית שרשראות ההדבקה''.

לדברי אשכנזי ''מדובר בצעד מידתי, שיאפשר ניטור חולים או שוהים בסביבתם וגם לבחון את המשמעות וההשפעות של פתיחת המשק".

בעד הצעתו של היו"ר אשכנזי הצביעו גם ח"כ גדעון סער, ח"כ יואב קיש, ח"כ איילת שקד, ח"כ יואב בן צור וח"כ עמיר פרץ. לעומתם, חברי הכנסת יאיר לפיד, רא"ל (מיל') משה יעלון ואלי אבידר התנגדו – והצעתו של אשכנזי אושרה.