מתפלל בודד ביום ההילולה
מתפלל בודד ביום ההילולה צילום: אהלי צדיקים

העיר קולומייא נחשבה מלפנים לאחת הערים החשובות ביותר בגלילות בוקובינה שבאוקראינה בה התגוררו מאות חסידים ואנשי מעשה.

אולם כיום השיממון הרוחני שולט במקום. גם בית הקברות העתיק של קולומייא חרוש כולו בלי זכר לאלפי המצבות היהודיות שהיו בו עד לפני עשרות שנים.

לא יאומן כי יסופר, אבל המקום הפך כיום לפארק ענק המשמש את תושבי המקום לאתר משחקים ובעיקר למסלול מעבר מהרחוב הראשי לרחובות הקטנים השוכנים בהמשכו של בית החיים.

רק בחודש אב האחרון נחשפו עשרות מצבות של יהודים בני 200 שנה בשטחה של המכללה המקומית בקולומייא, כאשר המצבות התגלו באקראי על ידי פועלים שעסקו בתיקון החימום בשטח המוסד החינוכי.

ראש הקהילה היהודית המקומית, יעקב זלישרקר, סיפר כי התגלו בין 120 ל-130 מצבות של יהודים ובימים אלו מומחים שהוזמנו לשטח עוסקים בפירוק המצבות והחזרתם לבית העלמין היהודי באזור.

בטבורו של בית החיים השומם עומד מיותם אוהל קברו של רבי הלל מקולומייא זצ''ל, שנבנה לפני מספר שנים לאחר מציאת מקום קבורתו של הצדיק.

רק מלראות את האוהל הבודד על פני כל השטח העצום של בית החיים היהודי, אוחזת חלחלה כדי להבין כמה גדול הוא ההרס האכזרי שבוצע כאן בידי אנטישמים. עם זאת, חשוב לציין כי המקום מתוחזק כראוי על ידי מקומית המתגוררת בסביבה והיא גם מפעילה את בנין הכנסת האורחים השוכן צמוד לכניסה הימנית של בית החיים.

לא פחות מ-3 פעמים חולל אוהלו של רבי הלל מקולומייא במהלך השנים האחרונות על ידי שונאי ישראל.

במבט אל ההווה, לנוכח מיקומו של האוהל במרכזו של בית העלמין הענק, ממש צמוד למעבר ההולכים בתוך המתחם, לא קשה להבין איך האוהל הקדוש מחולל שוב ושוב למרבה הצער, אולם למרות זאת המקום משומר היטב בשליחותו האישית של הרב ווינברגר אב"ד קולומייא, המפעיל את המקום בשלט רחוק ואף מבקר בקולומייא פעמים תכופות לעקוב מקרוב אחר כל התפתחות מקומית.

בשנים האחרונות התחולל בקולומייא מאבק ציבורי נגד כומר מקומי שהציב בכוונה תחילה צלב מול האוהל. בתקופה האחרונה ממש התקבל פסק הדין המפתיע מבית המשפט המחוזי בלבוב (עיר המחוז הסמוכה לקולומייא), שמעמדו של בית החיים היהודי תקף עד ימינו למרות הריסת המצבות היהודיות, ולכן אין מקום להתיר להעמיד בו סממני טומאה מובהקים הנוגדים את הדת היהודית.

יצוין כי הכרעתו של בית המשפט התקבלה בשמחה רבה בקרב קהילות ישראל בכל התפוצות, היות ופסק זה יכול לשמש עוד מאות ואלפי בתי קברות יהודיים שהגויים הניחו בהם את צורת טומאתם.

לרגל יום הילולא הגיע אתמול הרב ישראל מאיר גבאי להתפלל היום על ציון הצדיק בקולומייא. עם הגעתו מצא עצמו לבדו ובעקבות נגיף הקורונה המתפשט במחוזות אוקראינה בקצב מהיר.

"בימים כתיקונם כמו בכל שנה ושנה מהשנים האחרונות, רחובותיה של קולומייא מלאים ביום שכזה, י' אייר, בעשרות חסידים ואנשי מעשה המגיעים מרחבי תבל, מארץ הקודש ומארה"ב ואירופה, להשתטח על ציון קודשו של הגה"ק רבי הלל מקולומייא זי"ע, שמקום מנוחתו נודע כתל תלפיות לכל המצפים להיפקד בדבר ישועה ורחמים. יחד עם ידידנו הגרש"ל ווינבערגער שליט"א אב"ד קולומייא, זכינו לבנות ולהקים בקולומייא את האוהל ואת הכנסת האורחים, ואי"ה עוד היד נטויה לשפץ ולשכלל את המקום לשם לתפארת ולתהילה", אמר.