נכדה וסבתא
נכדה וסבתא צילום: ISTOCK

הימים האחרונים משנים בהמון מובנים את האופן בו אנחנו חיים. ההסתגלות למצב החדש, שעשוי ללוות אותנו זמן לא מבוטל, דורשת שנשנה מהיסוד הרבה הרגלים.

במובן הזה, זו גם הזדמנות לא רעה לערוך בדק בית ולהתחיל בכל מני שינויים שכבר מזמן רצינו לעשות.

בתוך כל התהליך האינטנסיבי הזה, חשוב שלא נשכח את קרובי המשפחה שלנו, בני הגיל השלישי, וננצל את ההזדמנות להתקרב אליהם ולדאוג שבתוך הימים המבודדים והמדאיגים האלו, תהיה להם אוזן קשבת ותמיכה מהאנשים שאוהבים אותם.

לחלק מאיתנו, שיח מתמשך וקבוע עם סבא וסבתא הוא דבר חדש, והוא עשוי להיות מביך בהתחלה. ייתכן שהחוויה העיקרית שלך מסבא וסבתא היא ביקורים קצרים בסופי השבוע, או בארוחות החג. הנקודות הבאות יכולות להקל ולעזור לכם להתחיל בתהליך לשינוי היחסים עם הסבא והסבתא.

שאלות שמקדמות שיח

הרבה פעמים, התקשורת עם הסבים והסבתות יכולה להיתקע דווקא מכיוון שאנחנו רגילים לשיח מאוד מוגבל. שאלות כמו "מה שלומך?" או "איך את/ה מרגיש/ה?" לא מחזיקות שיחה ובטח שלא מזמינות להמשיך דיאלוג. כדי לצאת מתחומי שיחת החולין ומתשובות כמו "הכול בסדר" שעליהן כבר אין מה להשיב, חשוב שנשאל שאלות שיקדמו אותנו בשיחה.

במידה והם דיירי דיור מוגן, אפשר להתעניין בפעילויות שנעשות ולשמוע איך חוו אותן, אפשר להתעניין האם קראו ספר או צפו בסרט מעניין לאחרונה, אולי על איזו הרצאה מעניינת שהקשיבו לה ועוד. שאלות מהסגנון הזה יכולות לקדם שיח, ללמד אותנו הרבה על תחומי העניין שלהם ולהוביל משם למציאת נושאים מעניינים משותפים.

העלאת זיכרונות

למרבה הצער, אנחנו נוטים הרבה פעמים להמעיט בערך התוכן ושאר הרוח שאנשים מבוגרים יכולים להביא איתם. אנחנו מזהים אותם כזרים בעידן בו הם נמצאים ועלולים לטעות ולחשוב שהם מחזיקים בדעות שמרניות ומיושנות. חשב שנזכור, הסבים והסבתות שלנו חיו בתקופות היסטוריות מעניינות מאוד וכנראה חזו באירועים משמעותיים.

זו הזדמנות נהדרת לשאול ולהתעניין על הימים ההם ואיזה חלק הם לקחו בהם. ייתכן שנגלה כאן הרבה דברים שלא ידענו עליהם ונגלה כמה הם אנשים מעניינים. גם הם מצידם ירגישו שהדור הצעיר מתעניין בהם ובהישגיהם ושיש להם מה להעביר הלאה. העלאת זיכרונות היא משמעותית מאוד, בעיקר בגילאים המבוגרים יותר, כדי לאמן את התפקודים הקוגניטיביים ושמירה על מיקוד וצלילות.

שיתוף כנה

כדי לבנות קשר משמעותי, חשוב שנשתף את הסבים והסבתות שלנו בחיינו. ככל שנביא יותר עניין מחיינו ונשתף בדברים מרגשים ומשמעותיים שקורים, כך הם יכירו אותנו טוב יותר. סביר להניח שבהרבה מובנים הם עדיין רואים אותנו כילדים שישבו להם על הברכיים והשיתוף הזה ילמד אותם יותר על מי שאנחנו כבוגרים.

השיחות האלו יכולות להיות שבועיות, ואפילו יומיות, על מנת לבנות בסיס יציב וחזק, ועם הזמן יכולות להתגלות כהרבה יותר משמירה על קשר – אלא כחוויה מעצימה לכל הצדדים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו