שולחן רופא דיגיטלי
שולחן רופא דיגיטליבסדנו

קרן החדשנות של המרכז הרפואי תל־אביב ע"ש סורסקי, המפורסם יותר בשם בית הרפואה 'איכילוב', חתמה בשבוע שעבר עם חברת ההזנק אמטיטק (MTtech) הסכם לפיתוח שולחן רפואי חכם שישכלל עוד יותר את האפשרויות העומדות בפני רופאים ומטופלים במסגרת "רפואה מרחוק".

מגיפת הקורונה שתפסה את העולם לא מוכן, הביאה יחד עמה גל מרשים של מכוני מחקר וחברות הזנק בתחומים שונים שהתגייסו לסייע למאבק בווירוס מחד, ומאידך, לאפשר שגרת חיים תקינה (גם בזמן המגיפה) ככל שרק ניתן.

כבר היום ברור שהווירוס הזה שינה רבים מההרגלים הישנים שלנו. חוקרים רבים סבורים כי אחרי המגיפה כבר לא נחזור לשגרה של פעם. תחומים רבים בחיינו יעברו שינוי. שינויים רבים כבר החלו עוד טרם המגיפה, אך קיבלו משנה דחיפות עם הופעתה אם בשל הריחוק החברתי שנכפה עלינו ואם בשל שלל סיבות נוספות, חלקן אובייקטיביות לחלוטין. כך למשל ניתן לציין תחומים כמו למידה מרחוק, רכישות מקוונות, רפואה מותאמת אישית, ווירטואליזציה, מציאות רבודה ועוד.

אין זה סוד כי בשנים האחרונות אנו עדים לגידול ניכר הן כמותית והן מספרית בהשקעות שמופנות לטכנולוגיה הרפואית בכלל ולתחום הרפואה מרחוק בפרט. תחום הרפואה ללא מגע זינק דרמטית בעקבות המגיפה וגופים רפואיים רבים עמלים על פיתוח פתרונות שיאפשרו מתן מענה רפואי איכותי, מקצועי ויעיל באמצעים ווירטואליים.

עוד קודם לכן, בעקבות ההתקדמות הטכנולוגית הגדולה של עולם הרפואה יחד עם התבגרות האוכלוסייה, תוחלת החיים וכמובן צפיפות האוכלוסין, הלך וגדל הנתח של הרפואה הווירטואלית (רפואה מרחוק) עם פיתוחם ושיווקם של מכשירים רפואיים שמאפשרים בדיקות שונות מרחוק כך שבמקרים רבים מטופלים אינם נדרשים להגיע לרופא המשפחה.

גם המעבר המבורך לאשפוז בית, מעבר שנועד להציל חיים ולהרחיק את המחלימים מזיהומים אפשריים, תרם את חלקו למגמה המתהווה. מגיפת הקורונה הפכה את התחום הזה מחויב המציאות והוא נחשב היום לאחד מהתחומים הצומחים ביותר בתעשיית ההייטק. כך גם היקף ההון סיכון שעושה את דרכו לחברות הזנק הפעילות בתחום.

אמטיטק הישראלית שפיתחה שולחנות חכמים לשימושים שונים - החל משולחן המטבח החכם, עובר לשולחן המכירות הגאוני וכלה בשולחן הישיבות הדיגיטלי - היא אחת מהן. השולחנות שלה כבר הפכו לשם דבר והיא שוקדת על פיתוחים נוספים שיתנו מענה לצרכים שונים שרק הולכים ומתגברים. שיתוף הפעולה שלה עם איכילוב היה מתבקש והשולחן הרפואי שלה – ה'מֶד-דסק' (MedDesk), צפוי להציג אב טיפוס כבר בשבוע הקרוב.

השולחן האמור, המד-דסק, יאפשר לרופאים לשוחח עם המטופלים באמצעות הצג כאשר השולחן עצמו מתמלל את השיחה ותוך כדי אף מציג בפני הרופא חלופות טיפול באמצעות בינה מלאכותית. כאילו לא די בכך, הוא אף מכין את המרשם, מדריך את המטופל ולמעשה משמש עבור הרופא שילוב של מזכירה, עוזר אישי ומחשב על שחוסך לו ולמטופל זמן יקר.

באמטיטק מעריכים כי הפיתוח יעורר עניין רב בעולם הרפואי וכבר היום צופים לו מנהלי צוות החדשנות של איכילוב הצלחה רבה ועתיד גדול.