הרשויות המקומיות הערביות ישבתו: מפלים אותנו בתקציבי הקורונה

מתוך תקציב של 2.82 מיליארד שקל שיועד לשיפוי הרשויות המקומיות בעקבות אובדן הכנסות, רק 47 מיליון ש"ח הועברו לרשויות בחברה הערבית.

ניסן צור - ערוץ 7 , י"א באייר תש"פ

הרשויות המקומיות הערביות ישבתו: מפלים אותנו בתקציבי הקורונה-ערוץ 7
ארכיון
פלאש 90

ועד ראשי הרשויות החליט לפתוח בשביתה ללא הגבלת זמן במחאה על אפליה חמורה מצד ממשלת ישראל באשר לחלוקת התקציבים בעקבות משבר הקורונה.

בוועד טוענים כי מתוך תקציב של 2.82 מיליארד שקל שיועד לשיפוי הרשויות המקומיות בעקבות אובדן הכנסות- רק 47 מיליון ש"ח הועברו לרשויות בחברה הערבית.

לטענתם, העיר אילת זוכה לבדה למענק של 45 מיליון ש"ח, סכום שגבוה רק במעט מהמועצה המקומית תמר בה מתגוררים 1100 תושבים.

בוועד מוסיפים כי הרשויות מעולם לא הוכנו כראוי על ידי הממשלה להתכונן לשעות חירום וקיים מחסור עצום בתקציבים למימון ציוד מיגון, הסברה, כוח אדם לניהול חדר מצב ולפיקוח.

שיעור האבטלה ביישובים הערבים זינק מ-13% ל40% ומספר המשפחות שיבקשו סיוע ממחלקת הרווחה והיקף ההנחות בארנונה שהרשות צפוי להיות מוכפל. כיום היקף ההנחות עומד על כ-30 אחוזים מהחיוב השנתי ובוועד מעריכים כי בעקבות המשבר הוא צפוי להגיע לכדי 60%-50% מהחיוב.

העסקים בחברה הערבית נמצאים בקריסה טוטלית עקב קושי בגיוס אשראי מהבנקים וההערכה היא כי 30% מהם לא יחזרו לעבוד לאחר המשבר. לנוכח זאת מעריכים בוועד ראשי הרשויות כי היקף הפגיעה בהכנסות הרשויות הערביות לחודש הוא 70 מיליון ש"ח.