משבר האקלים: "תחזית אפוקליפטית"

דו"ח פסימי של מומחי אקלים: בתוך 50 שנה מעל למיליארד בני אדם ייאלצו לעקור מבתיהם או לחיות בתנאי חום בלתי נסבלים.

ניסן צור - ערוץ 7 , י"א באייר תש"פ

משבר האקלים: "תחזית אפוקליפטית"-ערוץ 7
אקלים בלתי נסבל?
צילום: ISTOCK

מחקר של צוות מומחי אקלים ממספר אוניברסיטאות באירופה טוען כי ההתחממות הגלובלית עלולה להביא בתוך 50 שנים בלבד לתוצאות הרסניות עבור לפחות מיליארד בני אדם שייאלצו לעקור מבתיהם או לחיות בתנאי חום בלתי נסבלים, ולהציב אתגרים קשים בפני יצרני המזון בעולם.

על פי המחקר, שפורסם בכתב העת National Academy of Sciences, בתרחיש הפסימי ביותר, בעוד 50 שנים בלבד תמצא את עצמה שליש מאוכלוסיית העולם חיה באזורים בהם הטמפרטורות יהיו שוות לטמפרטורות החמות ביותר במדבר סהרה.

אפילו בתסריט האופטימי ביותר, טוענים החוקרים כי 1.2 מיליארד בני אדם ברחבי העולם "יאלצו לצאת מנישת הטמפרטורות בה התגוררו בני אדם במהלך 6000 שנים לפחות" כדברי החוקרים.

מחברי המחקר טענו כי הם נדהמו לגלות עד כמה המין האנושי יהיה פגיע עקב שינויי האקלים בעשרות השנים הקרובות. "המספרים פשוט מדהימים. ממש בדקתי אותם שוב ושוב כאשר ראיתי אותם בפעם הראשונה. חקרתי בעבר נקודות מפנה באקלים, שנחשבות בדרך כלל לאפוקליפטיות. אבל זה קשה הרבה יותר. השינויים בחמישים השנים הבאות יהיו גדולים יותר מאשר ב-6000 השנים שלפני כן. זה מציב את האיום במונחים אנושיים מאוד", אמר טים לנטון, חוקר אקלים מאוניברסיטת אקסטר בבריטניה.

החוקרים טוענים כי שילוב של התחממות היבשה, שמתחממת באופן מהיר יותר לעומת הים, יחד עם העובדה כי מרבית הגידול באוכלוסייה העולמית יתרחש באזורים חמים מאוד כמו אפריקה ואסיה, יביא לכך שחלק גדול מאוכלוסיית העולם תחווה עלייה של 7.5 מעלות בממוצע בחמישים השנים הקרובות. השינוי עלול להביא למשבר הגירה ואתגרים קשים למערכת ייצור המזון העולמית.