בשל רעידות האדמה:
מאות תושבים בצפון עוברים לבתים ממוגנים

בשל ריבוי רעידות האדמה שאירעו בארץ בשנתיים האחרונות, מאות תושבים בצפון עוברים לבנות בתים ממוגנים.

תגיות: רעידת אדמה
ערוץ 7 , י"א באייר תש"פ

נזקי רעידות האדמה באלבניה
נזקי רעידות האדמה באלבניה
צילום: reuters

חברת GSB שפיתחה את טכנולוגיית הביצוע לבניית הבתים הממוגנים, מדווחת כי לאחר רעידות אדמה חזקות, מתגבר מאוד קצב הפניות מצד תושבים באזורים שבהם מורגשות הרעידות.

טכנולוגיית הבניה הממוגנת של הבתים, פותחה ע"י אילן ליאור, שהתבסס על טכנולוגיית בניה קיימת, שנקראת טכנולוגיית ICF - Insulated Concrete Forms. הוא הכניס בה התאמות ושינויים כדי להתאימה לתנאי האקלים בארץ.

הבתים הממוגנים בנויים מקירות בטון מזוין בעובי 15 ס"מ, ומצופים בחומר בידוד, שמבודד היטב מחום ומקור. מחקרים שפרמו חוקרים מאוניברסיטת קולורדו, מאוניברסיטת המדינה של פנסילבניה שבארה"ב ומאוניברסיטת לימריק שבאירלנד, קבעו כי בתים הבנויים בטכנולוגיית ICF הם בעלי עמידות גבוהה לרעידות אדמה.

אסף שטרן, תושב קיבוץ כפר בלום, בו הורגשו בשנים האחרונות רעידות אדמה, כולל רעידת אדמה הגבוהה מדרגה 4 בסולם ריכטר, מספר על ההחלטה לבנות בית ממוגן. "הצורך במיגון היה בהחלט שיקול בהחלטה שלנו לבחור את שיטת הבניה וכן העובדה שמדובר בבית ירוק. אני זוכר שבמהלך אחת מרעידות האדמה הכי חזקות, ישבנו על המרפסת ולא הרגשתי כלום. לא חששתי, אני סומך על המבנה של הבית ויודע שאם תהיה רעידת אדמה אנחנו בטוחים".

עידו שחם, עו"ד ושמאי, חבר הנהלת לשכת השמאים, מציין כי "יש קשר מובהק בין נושא של ביטחון אישי לבין שווי הנכס; ואנשים שגרים באזור שמועד לרעידות אדמה מוכנים לשלם יותר עבור בית ממוגן. המצב הזה דומה למצב שהיה מיד לאחר מלחמת המפרץ. בתקופה ההיא, כמעט ולא בנו בתים עם ממ"ד. לכן, אותם בתים שכן היה להם ממ"ד – הערך שלהם קפץ. להערכתי, בצפון הארץ, באותם אזורים הנמצאים לאורך השבר הסורי אפריקני ומועדים לרעידות אדמה, בניית בית ממוגן מפני רעידות אדמה תעלה את ערך הנכס ב-10% לפחות".

אילן ליאור מנכ"ל
צילום: רוני ינקוביץ'