יוסי צור
יוסי צורצילום: פלאש 90

בחמישה במרץ 2003, בשעה 14:15 התפוצץ מחבל מתאבד באוטובוס 37 בחיפה. שבעה עשר אנשים נרצחו. תשעה מתוכם תלמידי בית ספר.

אסף צור (בלונדי) הבן שלי היה באוטובוס ונרצח בפיגוע, הוא היה תלמיד כיתה י"א כמעט בן 17.

אחרי הפיגוע נתפסה חוליית החמאס מחברון ש"הפיקה" את הפיגוע. נתפסו אלה שגייסו, הדריכו, מימנו, הלינו והסיעו את המחבל. חלקם פתחו באש על חיילי צה"ל שבאו לעוצרם ונהרגו. שלושה נתפסו נשפטו ונכלאו בכלא בישראל.

שלושתם שוחררו בעסקת שליט אחרי שישבו בכלא הישראלי, שמונה וחצי שנים, משנת 2003 עד 2011. 

שמונה וחצי שנים על רצח של שבעה עשר ישראלים. ששה חודשים על כל נרצח. זה היה העונש בפועל שהוטל עליהם.

במהלך השנים שישבו בכלא, הגיע ארצה צוות של ערוץ 4 הבריטי לעשות סרט דוקומנטרי, "במוחו של מחבל מתאבד". הם דיברו עם רבים, כאלה שהיו מחבלים מתאבדים ונתפסו לפני שביצעו את זממם וכאלה שגייסו ושילחו מחבלים מתאבדים.

מבין השלושה שנשפטו על הפיגוע באוטובוס בחיפה, רואיינו שניים שהופיעו בסרט. מג'די עמרו שניהל את הפיגוע, הלין את המתאבד, העביר אותו מחברון לירושלים לפני הנסיעה לחיפה, דאג לו לדירת מסתור והדריך אותו. השני מאווז אבו שרח היה אמור להיות המתאבד אבל גייס מתאבד חלופי שיבצע את הפיגוע.

בימים האחרונים התפרסמו כתבות ופוסטים של משפחות שנפגעו ממשוחררי עסקת שליט. משפחות שיקירן נרצח והן נפצעו בפיגועים שהוצאו לפועל על ידי משוחררי עסקת שליט. הדס מזרחי שנפצעה ובעלה ברוך מזרחי נרצח בדרך לליל הסדר בקרית ארבע, דבורה גונן שבנה דני נרצח בעין בובין, אילנית מוריוסף שבנה יובל נרצח בגבעת אסף. ומשפחות נוספות.

אנחנו ידענו מה הולך לקרות עוד לפני ביצוע העסקה. איך ידענו? הן מניסיון העבר ועסקאות קודמות שבהן כחצי מהמשוחררים חזרו לטרור ועשרות ישראלים נרצחו ממשוחררים אלה, אבל גם מהסרט של ערוץ 4 הבריטי, כי בסרט המחבלים אומרים במפורש, אנחנו לא נרצה בכלא את מלוא העונש, נצא לפני הסוף ונמשיך לרצוח יהודים.

לפני עסקת שליט, נפגשנו עם רוה"מ נתניהו בלשכתו. הגענו מצוידים בחומר עזר, בספר שלו "מקום תחת השמש" שבו הסביר למה לא משחררים מחבלים ואיך נלחמים בטרור. ספר ששכח לגמרי מרגע שנהיה רוה"מ.

הבאנו גם עותק של הסרט מערוץ 4 לנתניהו שנתן אותו לניר חפץ שאז עוד היה ראש מערך ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה. הוא גם הבטיח לנו שיראה את הסרט.

בסוף כשהממשלה שחררה את הרשימות של המשוחררים נהיה לנו שחור בעיניים ובלב. הרוצחים של הילדים שלנו הולכים הביתה, חלקם לעזה, חלקם לחו"ל. איפה הצדק, איפה המוסר?

איפה ההבטחות של נתניהו שכישבנו אצלו הבטיח לשמור על בטחון כל אזרחי המדינה? יש כבר עשרה נרצחים מהעסקה הארורה ההיא. איפה ההבטחות של נתניהו לא לשחרר מחבלים כמו שכתב בספר שלו?

מה הוא אומר לאחיו יוני שנהרג בפעולה לחילוץ חטופים באנטבה? נהרגת לשווא! היום הייתי משחרר אלף מחבלים ולא היית נהרג! האם יוני היה מקבל את זה? היה מסכים שמדינת ישראל תיכנע ללא תנאי ותשתחרר שוב ושוב מאות מחבלים? רוצחים?

אנחנו עמדנו והפגנו ומחינו וצעקנו ועשינו ככל יכולותינו, ללא הצלחה. גם המעט שקיווינו לו על מימוש מסקנות ועדת שמגר לאחר עסקת שליט – עוד הבטחה של נתניהו שהופרה – שתאפשר מו"מ מעמדת כוח, עם כללים ברורים, קריטריונים ברורים, שקיפות וביקורת, כל זה נזרק לפח על ידי נתניהו.

נתניהו אוהב שידו בכל ושהוא יכול לנהל בזאר טורקי עם מי שהוא רוצה, ללא חוקים, ללא כללים, ללא שקיפות.

מסתירים מהעם מידע שמשותף עם המצרים והחמאס. לא כי זה מידע סודי שיפגע בביטחון המדינה. מפעילים צנזורה כדי שלא תקום צעקה ומחאה מהציבור. משתמשים בצנזורה נגד הציבור בישראל ולא כדי לשמור עליו.

שיטת ביבי היא שהוא יודע הכי טוב והוא יעשה והוא יחליט ושכולם ישתקו ויתיישרו לפי הקו שלו.

אז זה הולך להיפסק. המחאה שקמה עכשיו תהיה גדולה ורעשנית וציבורית. המחאה לא תיפסק.

הפעם אנחנו הולכים לנצח.