'נתוני הקורונה - לתפארת מדינת ישראל'

ד"ר יואב לוריה, מומחה למחלות כבד, גסטרו ורפואה פנימית, מציג את מיקומה הנמוך והמבורך של ישראל בגרף הבינלאומי של מספר הנפטרים מקורונה וקובע כי מדובר בנתונים שהם לתפארת מדינת ישראל, כהגדרתו.

"אפשר להתגאות בגרף הזה", קובע ד"ר לוריה. "בשקף הזה ישראל נמצאת במקום הנמוך ביותר בעולם מבחינת מספר המתים. למעלה נמצאת שבדיה. לתפארת מדינת ישראל. כל הכבוד. כך נראים הגרפים אחרי זמן רב. אנחנו עושים את הדברים הנכונים".

מוסיף ד"ר לוריה ומציין כי ישראל ממוקמת במקומות טובים מאוד גם בפרמטרים אחרים שבהם נערכת השוואה בין מדינות העולם בהתייחס להתמודדות עם נגיף הקורונה.

לוריה אינו ממהר לקבוע כי ישראל ראתה והבינה את מה שמדינות אירופאיות לא ראו ולא הבינו, אך לטעמו גם אם ראו והבינו שם את הדברים הרי שלא פעלו ולא עשו דברים בהתאם. בהקשר זה הוא מזכיר את איטליה וספרד שגם אמרו בעצמן שלא עשו את הצעדים שעשתה ישראל.

"יש מדינות שעשו אבל הודו ביושר שביצעו סיבוב פרסה כמו אנגליה", מוסיף לוריה. "לגבי שבדיה, קשה לקבוע מה בדיוק קורה שם. ישנו אדם אחד האחראי על ניהול המגיפה והוא מרגיע וקורא לעשות דברים בצורה מינימליסטית. מדובר באדם רגוע מאוד. מרוב פוליטקלי-קורקט לא יודעים מה באמת קורה שם, אבל היום מתפרסם מאמר שמספר שיש אופוזיציה מאוד רצינית לגישה הזו שם. קבוצה של 22 מדענים סבורה שצריך להפעיל אמצעים למניעה בצורה קשוחה יותר".

"אצלנו, הפעלנו את מה שידוע כבר 3000 שנה שזה בידוד וסגר חברתי. כשלא פוגשים אנשים לא נפגשים במחלות שלהם", אומר ד"ר לוריה.

באשר לסיכוי לגל הדבקה שני אומר הרופא הבכיר כי גל כזה בהחלט צריך להדאיג אותנו. "הקורונה לא מאחורינו. מחלות זיהומיות לא נעלמות ולא מוכחדות. המקרים שהכחידו מחלות כמו אבעבועות שחורות הם מיוחדים במינם כי היו כלים מאוד טובים הרבה ידע וניסיון. כך שהקורונה לא מאחורינו והגל השני צריך להפחיד אותנו, אבל מה שאנחנו יודעים מהדרך המצוינת שבה טופל הגל הראשון זה שאנחנו יודעים מה צריך לעשות ומה יעבוד. יהיה לזה מחיר לבד מהמחיר הכלכלי אבל אנחנו יודעים מה יעבוד אם יופיע הגל השני כפי שסביר להניח שיקרה".

לטעמו מאוד לא סביר שנצליח למגר את הנגיף באופן מוחלט, כך שלא נשמע עליו יותר. "דיברתי עם כמה רופאים מאוד ותיקים שסיפרו שכשהם היו סטודנטים דיברו על הכחדת השחפת ואנחנו יודעים שזה לא כל כך עובד. הטבע ימצא כמעט תמיד את דרכו ולחסל את הקורונה יהיה קשה מאוד. נצטרך ללמוד לחיות איתה".

על אסטרטגיית היציאה סבור גם ד"ר לוריה כי הצעדים צריכים לעשות באופן זהיר ביותר, עקב בצד אגודל. "לעשות צעד, לראות את ההשפעה שלו, לעשות עוד צעד. זו הדרך הנכונה. אנחנו בשדה מוקשים. נלך בזהירות".