נתניהו ופרידמן בשומרון
נתניהו ופרידמן בשומרון REUTERS

יעל פתיר, מנהלת סניף ישראל של שדולת השמאל האמריקנית J Street, תוקפת את שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן בעקבות דבריו בעד החלת ריבונות ביהודה ושומרון ובקעת הירדן.

"באמצעות השגריר פרידמן מודיע ממשל טראמפ שהוא נותן אור ירוק לאסון", טענה. ''בחסות תנאי מפוברק לניהול שיח עם הפלסטינים, מאשר הממשל מהלך שמשמעותו גדיעת התקווה הפלסטינית להגדרה עצמית וסיכון המשך קיומה של מדינת ישראל כמולדתו הדמוקרטית של העם היהודי''.

לדברי פתיר, ''סיפוח לא יביא עימו שיח אלא מערבולת מסוכנת שעלולה לערער את יציבות האזור כולו. פרידמן מתעלם גם מעמדתו החד משמעית של בית הנבחרים האמריקאי ומהחלטה 326 שהתקבלה בתמיכת מחוקקים משתי המפלגות, הקובעת כי ארצות הברית מחויבת לקידום פתרון שתי המדינות ולהתנגדות למהלכי סיפוח חד צדדיים".

כאמור, השגריר פרידמן אמר בראיון ל"ישראל היום" כי אם ממשלת ישראל תכריז על כך, ארה"ב מוכנה להכיר כבר בשבועות הקרובים בריבונות ישראל על בקעת הירדן ועל ההתיישבות הישראלית ביהודה ובשומרון.

פרידמן מסביר כי יש כמה תהליכים שצריכים להסתיים, התלויים בעיקר בישראל, אך מבהיר שלא יהיו תנאים חדשים מצד ארה"ב.

"כאשר תהליך המיפוי יסתיים, כאשר ממשלת ישראל תסכים להקפיא את הבנייה באותו אזור בשטחי C שלא מיועד להחלת ריבונות, וכאשר ראש הממשלה יסכים לשאת ולתת עם הפלשתינים על בסיס תוכנית טראמפ - והוא הסכים לכך כבר ביום הראשון - אנחנו נכיר בריבונות של ישראל באזורים שעל פי התוכנית יהפכו להיות חלק ממנה".

פרידמן מדגיש כי "המרכיב החשוב ביותר הוא שממשלת ישראל צריכה להכריז על הריבונות. לא אנחנו מכריזים ריבונות אלא ישראל, ואז אנחנו מוכנים להכיר בכך. אבל, כפי שאמר מזכיר המדינה, זו מלכתחילה החלטה ישראלית (אם להכריז ריבונות), כך שאתם צריכים להיות הראשונים".

לשאלה האם יש התניה חדשה של התחייבות ישראלית להסכים להקמת מדינה פלשתינית, ענה: "בנושא הזה התנאי הוא שראש הממשלה - וזה לא מישהו ספציפי אלא כל ראש ממשלה של ישראל - יסכים לשאת ולתת עם הפלשתינים, יזמין אותם לפגישות וידון איתם בשיחות פתוחות ובתום לב למשך ארבע שנים".

עוד הוסיף: "הוא צריך להמשיך בכך. נכון לעכשיו, הפלשתינים לא רוצים לבוא לשולחן. אם בעוד שנתיים הם ישנו את דעתם ויסכימו, ראש הממשלה יהיה מחויב לקיים את הדיונים. זה פרק זמן מוגדר, ואנו רוצים שהאפשרות תישאר על השולחן לארבע שנים".

בנוגע להקפאת הבנייה ביישובים המבודדים, הסביר השגריר כי מדובר רק על מניעת הרחבת השטח, אך לא על עצירת הבנייה לגובה: "הרוב המוחלט של ההתיישבות, כ־400 אלף איש, יחיו לפי אותם כללי בנייה, שיש בתוך הקו הירוק. כ־10,000 עד 15 אלף מהתושבים שיהיו תחת ריבונות ישראל יהיו ללא אפשרות להתרחב. עם זאת, יהיה אפשר להרחיב למעלה".

השגריר הוסיף כי מקומות כמו בית אל וחברון הם הלב ההיסטורי של יהודה ושומרון, וגם אנשי שמאל בישראל לא מעוניינים לוותר עליהם במסגרת הסכם שלום: "משיחות עם ישראלים מכל הדרגים אני למד שהם חושבים שזו התוכנית הכי טובה לישראל. אם לא הייתי שומע זאת, לא הייתי רגוע בעצמי. ברור לנו כי כשם שאנחנו, האמריקנים, לא נוותר לעולם על פסל החירות, אפילו שזה שטח קטן מאוד, כך אתם לא תסכימו לוותר על המקומות האלה".