בית עלמין יהודי בפראג, צ'כיה
בית עלמין יהודי בפראג, צ'כיה צילום: ISTOCK

עשרות חלקי מצבות של יהודים שחוללו והפכו לאבני מדרכה אותרו במהלך עבודות שיפוץ בעיר פראג בירת צ'כיה.

העירייה המקומית החלה אתמול (שלישי) בפרוייקט מתיחת פנים לכיכר ואצלב בעלות של למעלה מ-12 מיליון אירו.

הרב חיים קוצ'י, מרבני העיר, עבר במקום כדי להסתכל בעבודות המרשימות ונדהם לגלות שאבני הריצוף הישנות שהוצאו על ידי הפועלים, כללו מצידן האחר כתובות בעברית ובהן מועדי פטירה, שמות ואף מגיני דוד.

העבודות נעצרו באופן מיידי וחלקי המצבות הועברו לידי רבני פראג.

כבר שנים ארוכות טוענים מנהיגים יהודים בצ'כיה כי בתקופת השלטון הקומוניסטי חוללו באופן קבוע בתי קברות יהודיים לשם שימוש באבנים ליצירת כיכרות מפוארות המרוצפות בשיש.

החשד שחלק מהאבנים נלקחו מבית קברות יהודי הועלה לראשונה על ידי מנהל המוזיאון היהודי בפראג, ליאו פבלט, שזכר שכבר נתקל בעבודות דומות להחלפת ריצוף שבהן התגלו חלקי מצבות.

מועצת עיריית פראג שקיבלה פנייה מהקהילה היהודית לאחר הגילוי אישרה לנציגי הקהילה לבדוק כל אבן שתצא מאתר הבנייה.

"אנו מרגישים שזה ניצחון עבורנו כי עד עכשיו היו חשדות בנושא. אנחנו עושים את מה שחשוב כדי להציל את ההיסטוריה שלנו", אמר הרב קוצ'י.

למרבה הצער, שמות הנפטרים שהמצבות שלהם הפכו לחלק מהריצוף בכיכר ואצלב לא ניתנים לזיהוי, משום שאבני השיש נוסרו בצורות שונות. התאריך של שנת 1877 מופיע על אחת המצבות ואילו על אחרת מופיע תאריך משנות ה-70 של המאה הקודמת וניכר שהן נלקחו מבתי קברות שונים.

בקהילות היהודיות ערכו ישיבה מיוחדת בה הוחלט שמחלקי המצבות תוקם אנדרטה גדולה בבית העלמין היהודי הישן של פראג ברובע ז'יצ'קוב בעיר, שחלקו חולל בתקופה הקומוניסטית.