איילת שקד לערוץ 7: בלי השפעה לא נהיה בממשלה

מפלגת ימינה תהיה באופוזיציה אם ראש הממשלה לא יסכים לתת לה תפקידי מפתח. "מוטרדים מהעברת כל הנושאים החשובים לנו לשליטת השמאל".

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ב באייר תש"פ

איילת שקד
איילת שקד
Flash 90

שרת המשפטים לשעבר, חברת הכנסת איילת שקד, מבכירי 'ימינה', מתייחסת בראיון לערוץ 7 לסיכויי שילובה של מפלגתה בקואליציה הבאה, לאפשרות הפילוג במפלגתה, לדברי השגריר האמריקאי אודות הריבונות והמדינה הפלשתינית ולמחלוקת מנדלבליט-אלדד.

בראשית הדברים נשאלה שקד אם מפלגתה תצטרף לממשלה בה ניסנקורן הוא שר המשפטים ושנראה כי בלימת פסקת ההתגברות על ידי הליכוד היא רק הסנונית הראשונה של הטבעת מעשי ידיה שלה בים.

"בכלל לא בטוח,, משיבה שקד, "בוודאי לא נהיה בממשלה שבה אין לנו השפעה. הנושא המשפטי נמסר בצורה מלאה ומוחלטת לגוש השמאל וברור ששום שינוי לא יתרחש ויצטרכו לעשות מאמץ גדול גם כדי לשמר את הקיים".

עוד היא מציינת כי את מפלגתה מטריד גם התחום הכלכלי "בעקבות השליטה של ניסנקורן ופרץ", וכך גם התחום הביטחוני-ההתיישבותי "נושאים שעוברים גם הם לגוש השמאל. נרצה לשמוע מהליכוד האם תהיה לנו השפעה. כרגע לא קיבלנו שום הצעה שבמאפשרת השפעה כלשהי בממשלה ויכול להיות שהפעם נהיה באופוזיציה".

על הצפוי להתרחש בהיבט הפרוצדורלי לנוכח החובה של ראש הממשלה להגיש 61 חתימות שיאשרו את עיקרי המתווה הקואליציוני הבא, אומרת שקד כי לפי שעה מפלגתה לא תצביע בעד חוקי הרוטציה אלא תימנע. "ההערכה שלי היא שבג"ץ לא יתערב בהסכם בצורה שתביא לביטולו ולכן אני מעריכה שנתניהו יקבל את המנדט מחר ואז יהיו לו שבועיים להרכיב ממשלה ואני מעריכה שבשבועיים האלה הוא יפנה אלינו בצורה כזו או אחרת, אבל שוב, אם נקבל הצעות שלא מאפשרות לנו להשפיע בתחומים שחשובים לנו לא ניקח חלק בממשלה הזו".

על ההצעה המדוברת בימים אלה להעביר את משרד הבריאות לידי מפלגתה אומרת חברת הכנסת שקד כי אכן "משרד הבריאות חשוב ומשמעותי כמו החינוך והתחבורה שגם הם חשובים ומשמעותיים, אבל עד עכשיו לא ניתנה הצעה שנותנת לנו השפעה וזה לא בהכרח דרך תיקים. לדוגמא, כשנכנסתי למשרד המשפטים לקחתי על עצמי את נושא התשובות של המדינה לבג"ץ בנושא ההתיישבות ביהודה ושומרון כי עד אז המדינה נתנה תשובות רעות מאוד בנושא הזה ושיניתי את זה. זה תחום שנרצה להיות אחראים עליו וזה לא אומר שבהכרח צריך להיות שר המשפטים או שר הביטחון לשם כך. אפשר שיהיה שר מ'ימינה' שיהיה אחראי לתשובות המדינה לבג"ץ בעניין הזה. זו דוגמא למשהו שהוא לא תיק אבל מאפשר לנו השפעה בתחום שחשוב לנו".

לפי שעה, היא מדגישה, לא הגיעה ל'ימינה' כל תשובה בסוגיה זו. "גם בליכוד צריכים להבין שאם העבירו לצד השני את כל התיקים החשובים לימינה, משפטים וביטחון, אז בהחלט נרצה השפעה מסוימת על התחומים האלה".

עוד נשאלה חברת הכנסת שקד אודות ההתייחסות לדבריו של שגריר ארה"ב בישראל אודות החלת הריבונות כחלק בלתי נפרד מהסכמתה של ישראל למו"מ על הקמת מדינה פלשתינית. "בוודאי לא נכיר במדינה פלשתינית ולא נסכים להיות חלק מממשלה שתצביע בעד הכרה כזו. חשבנו לאורך כל הדרך וגם הבנו מגורמים אמריקאים שנוכל להחיל ריבונות על שטחי הבקעה ועל ההתיישבות ביהודה ושומרון בלי הכרה במדינה פלשתינאית. נצטרך לבדוק את זה שוב, ולעשות את מה שאנחנו חשובים כנכון, כלומר לנצל את ההזדמנות ההיסטורית שבה נשיא אמריקאי מוכן לתת גיבוי להחלת החוק הישראלי על ההתיישבות בשטחי C ולבצע את הפעולה הזו שניתן לעשות אותה בהחלטת ממשלה, בהחלטה עם הצהרה בכנסת, בחקיקה בכנסת, כל אחד מהערוצים הללו אפשרי".

על קביעתו של פרידמן כי ההסכמה האמריקאית מותנית בהסכמה ישראלית לתקופה של ארבע שנות מו"מ מדיני עם הפלשתינאים ובתקופה זו תתקיים הקפאה בפועל להרחבתה הגיאוגרפית של ההתיישבות, מזכירה שקד: "ישבנו בממשלה שקיימה מו"מ, הממשלה עם ציפי לבני. מעולם לא הסכמנו למו"מ הזה ומעולם לא הסכמנו להכיר במדינה פלשתינית, אבל באותה ממשלה היינו חברים ונתניהו ולבני קיימו מו"מ מדיני מתקדם עם הרש"פ ועם אבו מאזן. לאורך הדרך הנחנו שהמו"מ לא יבשיל אבל היינו חלק מממשלה שניהלה מו"מ תוך התנגדות להקמת ממשלה פלשתינית".

עוד נשאלה חבר הכנסת שקד כיצד היא רואה את סוגיית מנדלבליט ודן אלדד, והאם אכן סמכויות פרקליט המדינה צריכות לעבור לידי היועמ"ש? האם אין חשש מניגוד עניינים כאשר מעורבותו של מנדלבליט עצמו בפרשת הרפז נבחנת בפרקליטות?

"הדבר הנכון הוא למנות כמה שיותר מהר פרקליט מדינה. עוד כשהייתי שרת משפטים התבטאתי ואמרתי שיכול להיות שבסיטואציה שנוצרה נכון להביא מינוי מבחוץ וצריך להתחיל בהליך המינוי ולמצוא את האדם המתאים". באופן ממוקד על הפרשה האחרונה היא אומרת: "אני מכירה את מנדלבליט ואת אלדד שהיה מנהל המחלקה הכלכלית ועבד טוב מאוד עם אביחי מנדלבליט".

לקראת תום הדברים נשאלה אם קיים סיכוי לפיצול בימינה ותשובתה נחרצת: "לא. אנחנו מאוחדים, הולכים יחד ומתואמים. אני לא מעלה על דעתי שמישהו מהסיעה ירצה לפצל או להתפצל. למדנו לקח מכל הפיצולים הללו ואנחנו צריכים להמשיך יחד לקואליציה או לאופוזיציה".