פטירת הרב נחום רבינוביץ'
הרב דוד סתיו סופד: ''בקיאות עצומה, גאון ברגישות אנושית''

הרב דוד סתיו מספר על גדלותו של הרב רבינוביץ' בתורה, בהשכלה וברגישות אנושית ומדוע לא קיבל מהרב הסכמה על ספרו 'בין הזמנים'.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ב באייר תש"פ

הרב נחום רבינוביץ'     
הרב נחום רבינוביץ'     
צילום: Hadas Parush/Flash90     

עם ישראל נפרד היום מראש ישיבת 'ברכת משה' שבמעלה אדומים, הרב נחום אליעזר רבינוביץ' שהלך לעולמו. על דמותו ותרומתו הייחודית לעולם התורה וההלכה שוחחנו עם ראש רבני 'צהר', הרב דוד סתיו.

הרב רבינוביץ' זצ"ל היה, מספר הרב סתיו "תלמיד חכם הבקיא בכל חדרי ההלכה. חיבורו 'יד פשוטה' ומגוון התחומים שהוא עוסק בהם שם אותו בשורה ראשונה של הפוסקים שעוסקים בכל חדרי התורה. נוסיף לזה את החיבור שלו לעולם ההשכלה ואת הרגישות האנושית המדהימה ונקבל שילוב נדיר של גאונות בהלכה, בקיאות עצומה בספרות ההלכה השונה, לצד ידע כללי רחב וגאונות ברגישות אנושית. זו תופעה מדהימה".

בדבריו מדגיש הרב סתיו כי אמנם תשומת לב ציבורית מיוחדת ניתנת לרגישותו האנושית המיוחדת של הרב רבינוביץ' בפי שהיא באה לידי ביטוי בנושא הגיור, אך נושא זה הוא רק דוגמא אחת לכך. "אמנם כידוע מאוד תמכתי והייתי כמעט השופר שלו בנושא הגיור, אבל זו רק דוגמא אחת. רגישותו האנושית למצוקות אנושיות הייתה הרבה מעבר לנושא הגרים.

''הוא חשב שבנושא הגרים אנחנו עושים טעות היסטורית שתגרום להתבוללות גדולה, אבל זה היה רק תחום אחד. היה רגיש בנושאי זוגיות בין איש ואשתו ועשה הרבה כדי לאפשר לזוגות להמשיך לחיות יחד גם בתנאים לא פשוטים. הוא היה רגיש מאוד לכבוד נשים וילדים. הרגישות האנושית מצאה את ביטויה באינסוף תחומים שהם הרבה מעבר לגיור. כבוד הבריות היה ערך מרכזי ודומיננטי אצלו".

האם זכה הרב רבינוביץ' להכרה והוקרה בעולם ההלכה כולו? על כך מציין הרב סתיו כי תשובתו תתייחס לעולם ההלכה הציוני דתי שכן בעיני העולם החרדי תלמידי החכמים של הציונות הדתית פחות משמעותיים "אבל בעולם תלמידי החכמים של הציבור הדתי לאומי הוא היה בשורה הראשונה ובצמרת שלה. גם בפסיפס הדתי-לאומי אין ספר שעוסק בענייני הלכה, מכל מגוון, שלא יזכיר את עמדות הרב רבינוביץ', כך כל גוף הלכתי כמו 'פועה' ואחרים. כל גוף שמוציא ניירות עמדה ותשובות הלכתיות הרב רבינוביץ' נושא אצלו מקום של כבוד כבעל עמדה בכירה מאוד".

"לא תמיד דעתו מוסכמת. יש גם רבנים אחרים, אבל הוא בשורה הראשונה. אין גורם שהתעלם ממנו. גדלותו התורנית הייתה מוסכמת על כולם", אומר הרב סתיו ועל האומץ שלו הוצרך הרב רבינוביץ' בהכרעותיו הוא מבהיר כי אומץ זה נדרש משום אותה התנגדות של פוסקים אחרים לעמדותיו. "לצאת בעד גיור קטינים המוני נגד עמדת הרבנות הראשית, בשעה שעבור חלק מהציבור בציונות הדתית הרבנות הראשית היא כמו סנהדרין, זה מצריך אומץ, וכך גם בנושאים אחרים.

''להגיד משהו חדש שלא נאמר לפניך זה מצריך אומץ. לפרש פשטים ברמב"ם באופן שמסתמך על גרסאות אחרות זה מצריך אומץ לב אינטלקטואלי ציבורי. לצאת למלחמת עולם בנושא הגיור בגיל 85 זה מצריך גדלות נפש. אדם יכול להעדיף בגיל הזה לשחק עם הנכדים או ללמוד תורה, אבל נושא הגיור היה בנפשו. הוא חשב שזה חלק מההצלה הרוחנית של עם ישראל כדי למנוע התבוללות".

הרב סתיו מספר על שיחות טלפון שהרב רבינוביץ' קיים אתו כדי להתעניין ולשאול על קצב התקדמות נושא הגיור שהעסיק אותו כל כך. "מה ששימח אותו והחיה אותו כשהוא היה חולה היה דיווח על כמה גרים גיירנו".

עוד מספר הרב סתיו על ההיכרות הראשונית שלו עם הרב רבינוביץ'. היה זה כאשר התמודד הרב סתיו על תפקיד ר"מ בישיבת מעלה אדומים. "אחרי שהעברתי שם שיעור הוא ראיין אותי לשיחה ארוכה מאוד על איך מלמדים תורה וגמרא וראינו את הפערים שיש בינינו. באתי מישיבת מרכז הרב עם הניסיון לחבר עולם של רוח ועולם של לימוד גמרא וראיתי שהשקפת העולם השכלית שלו היא משפטית ולא רוחנית. הוא סירב בכל תוקף לחיבור בין עולמות רוחניים לעולמות הלכתיים".

"מאוחר יותר היינו בשיח לקראת הבחירות לרבנות הראשית. הוא היה מהתומכים הגדולים שלי. בספר 'בין הזמנים' ביקשתי ממנו הסכמה. הוא קרא את הספר ואמר לי ש'האמת היא שאני לא רואה בספר שום חידוש ואני לא מבין למה צריך לתת הסכמה לדברים פשוטים'. אחר כך כשראיתי את הסערה שהספר עורר הבנתי שיש פער בין העולם שבו אני נמצא לעולם שבו הוא נמצא". מאוחר יותר קיבל הרב סתיו הסכמה גם על ספרו זה מהרב רבינוביץ'.