מי שצודק – חזק ​​​​​​​

במלחמת ההתשה שכופה עלינו החמאס, להיות נחמד זו חולשה. אל תגידו לי שאנחנו לא יכולים לכפות עליו את החזרת החיילים והאזרחים.

תא"ל (מיל') צביקה פוגל , י"ב באייר תש"פ

חמאס
חמאס
צילום: Hassan Jedi, פלאש 90

כשהסתכלתי בעיניהם של אביבה ונעם שליט לפני 10 שנים וראיתי את החרדה, הייאוש והכאב, הייתי מוכן לתת הכל כדי להחזיר את גלעד בנם משביו אצל החמאס.

אני אבא לשלושה בנים ששרתו כלוחמים בצה"ל, ולמרות שידעתי כי שחרור כל כך הרבה מחבלים עם דם על הידיים יעודד חטיפות נוספות בעתיד, חשבתי אז כי לא חסרים לחמאס מחבלים רוצחים ולכן עוד 1,000 או פחות 1,000 זה לא מה שישפיע על החובה הערכית והמוסרית שלנו להחזיר את חיילנו הביתה.

המציאות השתנתה. החמאס מיסד בתשע השנים שחלפו מאז חזרתו של גלעד שליט מדינת טרור ברצועת עזה עם גרורות ביו"ש. היום אנחנו מנהלים משא ומתן עם מדינת החמאס ולא עם ארגון מחבלים. היום חלה עלינו החובה לנצל את כוחנו הצבאי ואת המנופים האזרחיים כדי לכפות על מדינת החמאס את החזרת החיילים והאזרחים, בלי שחרור טרוריסטים עם דם על הידיים.

עם מדינת החמאס עלינו לנהל משא ומתן מעמדה של כוח ולא מעמדה של שווים. הרתעה בונים לא רק בזכות הפעלת כוח צבאי, אלא גם בעוצמת הנחישות המנהיגותית.

הגענו עד אנטבה, היינו מוכנים לסכן חייהם של לוחמים רבים אלפי קילומטרים מהבית כדי לשחרר חטופים, אל תגידו לי שאנחנו לא יכולים למצוא את הדרך להגיע לאן שצריך ולכפות את החזרת החיילים והאזרחים. במלחמת ההתשה שכופה עלינו החמאס, להיות נחמד זו חולשה.

אם אנחנו מאמינים בצדקת דרכנו, צריכים להיות נחושים ולהפגין סמכות וריבונות. אנחנו יכולים ואולי אף מחויבים לעצור את המחוות ההומניטריות היומיומיות. נהיה נחמדים כשזה מתאים לנו.

כשאני מסתכל היום בעיניהן של המשפחות שיקיריהם נרצחו ע"י טרוריסטים משוחררי עסקת שליט, אני יודע כי נתנו רוח גבית ועידוד לחמאס ושותפיו להמשיך לפגע בנו. כך לא מתנהלת מדינה שחרטה על דגלה להגן על אזרחיה, כך לא מתנהלים מול אויב שמעולם לא הכיר בזכותנו לחיות פה.

זה כואב, זה לא פשוט אבל אנחנו חייבים לקבוע כללים חדשים וחד משמעיים כדי להוביל לעתיד טוב יותר.

תמורת שני האזרחים אברה מנגיסטו והישאם שעבאן, אנחנו נחזיר שני אזרחים. תמורת גופותיהם של חיילנו נחזיר גופות של טרוריסטים. אם הצעה זו לא תתקבל, נפעל בכל הדרכים האחרות האפשריות עד לפדיון השבויים בתנאים שלנו.

תא"ל (מיל') צביקה פוגל, תנועת הביטחוניסטים