אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליט צילום: Hadas Parush/FLASH90

בראיון לערוץ 7 מתייחס המשפטן הרב ד"ר חיים שיין לפרשת התנהלותו מעוררת השאלות של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדבליט, מול עו"ד דן אלדד, התנהלות המחזירה לתשומת הלב את פרשת הרפז.

"זה על גבול התדהמה", מכתיר ד"ר שיין את הפרשה כולה. "מה שקורה הוא, חוק שירות המדינה מקנה סמכות בלעדית לשר המשפטים למנות ממלא מקום לפרקליט המדינה והשר אוחנה מימש את סמכותו. כנראה שבעיני מנדלבליט הנושא לא מצא חן, והוא עשה מאמצים ניכרים למנוע את מינוי אלדד ולמנות את עו"ד למברגר במקומו, כאשר מישהו הגדיר את התנהלותו כ'התאבדות למען למברגר'. ככל שנקפו הימים התברר שלכאורה למנדלבליט יש סיבה טובה שלא להמשיך את המינוי של דן אלדד, כנראה משום שדן אלדד עלה על סוגיה קשה חמורה ובעייתית של מנדלבליט בפרשת הרפז שהיא כבר מזמן לא פרשת הרפז אלא פרשת מנדלבליט-אשכנזי".

"עשו מאמצים להזיז את אלדד מתפקידו והמאמצים האלה הצליחו ומנדלבליט באופן תמוה לקח לעצמו גם את תפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה, מתאר שיין בתמציתיות את השתלשלות האירועים, "שאת אומרת שידו בכל, הוא שולט בכל והכול הוא".

ד"ר שיין מציין כי דווקא בפרקליטות תקעו את הבדיקה בעניינו של מנדלבליט ומעורבותו בפרשת הרפז. "אמורה הייתה להיות פגישה בין מנדלבליט לדן אלדד, דן אלדד ביטל את הפגישה עם היועמ"ש וגייסו את השופט רובינשטיין כבורר בפרשה. אני מבין שהבוררות הצליחה ומנדלבליט ממשיך לפעול כראות עיניו".

שיין מציין כי אותו מצער מאוד שאלדד קיבל את תוצאות הבוררות שניהל רובינשטיין וחזר לתפקידו הקודם. "זה מצער כי אם עו"ד אלדד עלה על דברים חמורים הוא היה צריך להיאבק שהדברים יתבררו עד תום. כשאני שומע בתקשורת מאילה חסון, יואב יצחק ואחרים מה שמסתירים כנראה בפרשה הזו אני חושב שאי בדיקה והעלמת הנושא וטיוח זה מאוד מאוד חמור. זו אחת הסיבות לפגיעה האנושה במערכת אכיפת החוק במדינת ישראל".

על חוות דעתו של היועמ"ש הקודם, יהודה ויינשטיין, אודות התנהלותו של מנדלבליט בפרשה מזכיר ד"ר שיין: "ווינשטיין מדבר על רף פלילי נמוך לכאורה, ואני אומר שאם אדם מתמנה ליועמ"ש לא יתכן שעבירה ברף פלילי לא תיבדק ובכל זאת הוא ימונה. מה גם שלא כל המידע עמד בפני וינשטיין כשכתב את המכתב הזה. לכן אני יוצא מתוך חזקת החפות למנדלבליט, אבל כשבמשך שנים מסתירים וכשעושים מאמצים כאלה לטיוח וחיפוי הציבור זכאי דורש ורוצה לדעת את האמת".

"כבר שנים רבות אני עוסק בעריכת דין, שנים רבות אני מלמד סטודנטים למשפטים ואני בלי מענה אמיתי לשאלה איך מתאפשרת פעולת מערכת אכיפת החוק בנסיבות כאלה. זה פשוט קשה ומדאיג".

כשהוא נשאל אם הוא מצליח להבין מהרמיזות המופצות בתקשורת מה באמת קרה ומוסתר כעת מהציבור, משיב ד"ר שיין: "אני לא שופט ולא חוקר, אבל הרושם שאני מקבל הוא שבחומר המוסתר בקלטות יש ראיית זהב שמובילה לבעייתיות קשה בהתנהלות מנדלבליט. אני יוצא מתוך נקודת הנחה שהכול בסדר, אבל אני רוצה לראות שהכול בסדר, אבל כשאני רואה מערכת כזו של הסתרה וטיוח אני יותר מודאג. כנראה שיש דברים חמורים יותר מהדברים שרואים לכאורה".

באשר לתקשורת שלמעט מקרים בודדים אינה עוסקת בפרשה, אומר שיין כי הדבר אינו מפליא ואינו מפתיע: "התקשורת, יחד עם גורמים מסוימים בפרקליטות וגורמים במערכת המשפט פועלים יחד. הפרקליטות מדליפה מדי ערב את מה שקורה בחקירות נתניהו וכך אחד שומר על השני. הפרקליטות עובדת עם התקשורת שמגנה על המקורות שלה ולכן אף אחד לא מתעסק בזה. אם היה מדובר במישהו אחר אני בטוח שגיא פלג היה פותח עם זה כל מהדורת חדשות ודורש לדעת מה יש באותה קלטת, באותה ראיית זהב".