שידור חי: הכנסת מצביעה על "ממשלת החילופים"

במליאת הכנסת מתקיימת בשעה זו הצבעה בקריאה שניה ושלישית על חוק יסוד הממשלה כולל רוטציה בין נתניהו וגנץ. הצטרפו לשידור החי.

ערוץ 7 , י"ב באייר תש"פ

מליאת הכנסת סיימה את הדיון הממושך בהנמקת ההסתייגויות לחוק יסוד הממשלה, שהחל אתמול (שלישי) בשעה עשר בבוקר.

הערב מתקיימות במליאה ההצבעות הרבות על ההסתייגויות ועל סעיפי החוק, שצפויות לקחת שעות ארוכות.

יוזם הצעת החוק ומי שעמד בראש הוועדה המיוחדת שהכינה את החוק ח"כ איתן גינזבורג סיכם את הדיון ואמר, "אני לא מתרגש מה מהאשמות הסרק שהוטחו, גם לא התרגשתי כשחברי כנסת שחבר מסוימים בחרו להתבטא בצורה מזלזלת כלפי הצעות החוק וכלפי דיוני הוועדה תוך ניסיון להטיל דופי ברצינות ובכנות של התהליך שרצינו להוביל שהתקיים בכנסת בשבועות האחרונים. גם לא התרגשתי שהיו מי שנכנסו לדיוני הוועדה רק כדי לצלם את עצמם נזעקים בדבר סופה של הדמוקרטיה, בלי להבין בכלל מה כתוב בהצעת החוק".

"היו כאלה שבחרו במקום לנצל את הזמן שלהם גם בוועדה וגם במליאה ולהקדיש אותו לדיון מעמיק, דיון רציני בתוכן של ההצעות היו כאלה שהעדיפו לשים את התהליך הפרלמנטרי של חקיקת חוק היסוד ללעג, להגיש אלפי הסתייגויות קיקיוניות ומבישות, רק כדי להקשות על עמידה בסד זמנים שנתון לחקיקה, ולהוביל את ישראל למערכת בחירות רביעית, הדבר האחרון שאנחנו צריכים היום במדינת ישראל", הוסיף גינזבורג.

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, תקף את החוק המוצע ואמר, "הרגע הזה שבו אנחנו עומדים להצביע על ריסוק חוקי היסוד של מדינת ישראל לא קורה בחלל ריק. במשך 3 שנים מאז שנפתחו החקירות נגדו רוה"מ מנהל מערכה נגד שלטון החוק בישראל. הוא, שדרני הרדיו שלו, העיתונאים שלו, השרים והח"כים שלו מסבירים לנו כבר 3 שנים שאסור לסמוך על הדמוקרטיה. לא הוא החשוד, כל המוסדות הבסיסים של הדמוקרטיה הם החשודים - בתי המשפט, הכנסת, התקשורת והאקדמיה. את כל יסודות השיטה המשטרתית שלנו מחליפים היום בסיסמה פשוטה הרוב קובע, אני מסכים שהרוב קובע, זה הבסיס המהותי של הרעיון הדמוקרטי, אבל זה לא כל הרעיון הדמוקרטי. אין דמוקרטיה אם האזרחים אינם יודעים מה היא האמת עם כל הזמן משקרים לציבור".

"אין דבר כזה ממשלת חירום של 36 שרים ו-16 סגני שרים דווקא עכשיו דווקא כשהעצמאים מתרסקים ומעמד הביניים קורס מקימים את הממשלה הגדולה ביותר הבזבזנית ביותר בתולדות המדינה שלשום בבית המשפט נתניהו גנץ ואשכנזי נאבקו בכל כוחם נגד התביעה להגדיר קווי יסוד לממשלה כי אין להם. קו היסוד היחיד שהם מסכימים לו זה שכולם נורא נורא רוצים לשבת על כיסא של שר. אם זו היתה ממשלת חירום היינו חוזים עכשיו במאבק הירואי על תיק הבריאות, האוצר, הכלכלה, הפנים, ועדת הכספים. כל התיקים שרלוונטיים באמת למשבר כלכלי. כל התיקים שעליהם לא התקיים שום ויכוח. אלה שעליהם כולם ויתרו מראש. מי שחושב שהמשבר הכלכלי מאחורינו, לא מבין על מה הוא מדבר. ההשפעה מתחילה עכשיו", הוסיף לפיד.

ח"כ אילת שקד (ימינה) התייחסה בדיון לאי חקיקת פסקת ההתגברות. "אנו סיעת ימינה רצינו לנצל את זה שמתעסקים בחוקי יסוד, בחוקי הרוטציה ולהעלות לדיון והצבעה את פיסקת ההתגברות שאנו מדברים עליה כל כך הרבה זמן. אני 8 שנים כאן, מאז שאני חברת כנסת וכשרת משפטים, כל פעם אנחנו מנסים להעביר את פיסקת ההתגברות גם בחוק יסוד כבוד יסוד האדם וחירותו ולא רק בחוק יסוד חופש העיסוק ועוד אף פעם לא היה לנו רוב. תמיד היו פחות מ61 חברי כנסת שתמכו בזה והפעם לראשונה יש רוב בכנסת לפיסקת ההתגברות. כך לפחות חברי כנסת מהליכוד טוענים שהם תומכים בפיסקה, כך גם החרדים וישראל ביתנו".

"לכן אני תוהה מדוע לא נמצא זמן בדיוני הועדה גם להקדיש יום או יומיים לפיסקה הזו. ומאחר שזה לא קרה והליכוד הורידו את זה מסדר היום, אני מאוד מקווה שבשנה הקרובה, בין אם נהיה בקואליציה או באופוזיציה, יצטרפו אלינו גם הליכוד וגם הסיעות החרדיות כדי לנסות להעביר את הפיסקה הזו שבסה"כ מאזנת את היחסים בין הרשויות ובעיני משפרת את הדיאלוג בין הכנסת לבין בית המשפט העליון", דברי שקד.טוען....