הרב אהרון כץ לערוץ 7: לא אלחם, רמת גן נותרה ללא רב

הרב אהרון כץ כואב את האופן בו החליטה הרבנות הראשית להפסיק את העסקתו. "אם כך מתנהלת רבנות בארץ ישראל, אני לא יכול לתקן את זה".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב באייר תש"פ

הרב אהרון כץ לערוץ 7: לא אלחם, רמת גן נותרה ללא רב-ערוץ 7
הרב אהרון כץ עם ראש עיריית רמת גן
צילום: דוברות

הרב אהרון כץ, ששימש בשנים האחרונות כאחראי על הכשרות ועל רישום הנישואין ברבנות רמת גן, תוקף את החלטת מועצת הרבנות הראשית להדיחו מתפקידו ללא הודעה מוקדמת.

הוא גם זועם על טענת דוברות הרבנות הראשית לפיה כלל לא הודח מתפקידו אלא למעשה לא היה בתפקיד מוגדר.

"חתמתי על תעודות הכשרות ללא הסמכה?", תוהה הרב כץ בשיחה עם ערוץ 7. "שלוש שנים חתמתי על אלפי תעודות נישואין ומאות תעודות כשרות. שאגיב על דברי ההבל האלה?".

הרב כץ מספר כי לא קיבל מכתב כלשהו והמידע הגיע אליו מדיווח של חבר הכנסת לשעבר מוטי יוגב.

"אף אדם לא עדכן אותי. הייתי אמור להגיע מחר בבוקר למשרד ולהמשיך בעבודה שלי בכשרות ובנישואין על פי האישורים הברורים שניתנו לי ברבנות הראשית. אלו דברים שללא סמכות, לא הייתי יכול לתת.תעודת נישואים היא מסמך נוטריוני לחלוטין שניתן לחתום עליו רק לאחר שיש כשרות לרב עיר, מעבר בחינות לרישום נישואים וקבלת מינוי מפורש מהרבנות. כך היה. עוד לפני שהרב אריאל פרש, ישבה מועצת הרבנות הראשית ושלחה לי את מכתבי ההרשאה המקובלים", מציין הרב כץ.

לדבריו, הוא מתקשה להבין את התנהלות הרבנות הראשית. "יש להם טענה שעברתי גיל שבעים. זו טענה פורמלית, אבל אני לא רוצה להיכנס לעניין. כבר שלוש שנים אני עובד כממלא מקום. אנחנו בשלושה חודשים שהעולם התהפך - ומי טיפל במכירת חמץ? בכשרות? עבדתי 24 שעות 6 ימים בשבוע. על מה מדובר?".

הרב לא מייחס את ההדחה בשל שיוכו לציונות הדתית. "יש כאן משהו אחר לגמרי", הוא אומר ומסרב להגיב על ההתנהגות כלפיו. "אני לא רוצה להגיב ולהתייחס, אני לא רוצה להיות חלק ממערכת שכך מתנהגת לבני אדם".

"אני לא אדם אנונימי. אני כבר 42 שנים רב מרכזי ברמת גן. גם בתקופה שהיה הרב אריאל כולם ידעו שאני הכתובת לענייני הרבנות המעשיים. הקמתי את המכון הגבוה לתורה בבר אילן, ניהלתי אותו עשרות שנים, עשיתי דברים נפלאים", אומר הרב כץ ושולל את האפשרות שמישהו חש שנוכחותו במערכת מפריעה לו. לדבריו יחסיו עם נציג ש"ס, דוד מנחם, טובים לחלוטין וגם אנשי ש"ס המומים מההדחה כמו גם ראש העיר.

"כשאין דרך ארץ אין גם דברים אחרים", הוא אומר ומוסיף, "אני לא מתכוון להילחם על העניין. לא מדובר בי, למרות הפגיעה האישית והצורה. לא הבעיה האישית היא החשובה, אלא הבעיה של העיר. אין ברמת גן היום רב אחד, פרט לשני רבני לשכה, שאחד עזר לי בענייני כשרות ואחד עזר לי בענייני מקוואות ועירובין, אין אפילו רב שכונה אחד בעיר כי משרד הדתות לא ממנה. כל מה שהיה בעיר היה על הכתפיים שלי". כאשר שולחים אותי הביתה, מביאים רב שלא מכירים אותו ומה טיבו אבל לפי השם אני מבין שהוא שייך לאנשים המתאימים ולעדה המתאימה ולחבורה המתאימה. אם כך מתנהלת רבנות בארץ ישראל, אני לא יכול לתקן את זה".

הרב כץ כי עבודתו אינה מסתכמת בחתימה על מסמכים אלא בבירור מעמיק של כל נושא ונושא, וגם לאנשי מחלקת הכשרות ברור שהמשמעות של העברתו מתפקידו חמורה.

"התפיסה היא מי יחתום. זו הבעיה, מי יניח את החותמת שלי? הבעיה היא מי יילך ממקום למקום ומעסק לעסק, מי יראה שהדברים מתנהלים, מי יפתור בעיות של משגיחים ומפקחים. זו עבודה סביב השעון, אבל כל זה פחות חשוב. העניין הוא שלוקחים אדם שעובד 42 שנה ואפילו לא מספרים לו שאין לו מחר מה לעשות במשרד. זו תרבות שאני לא יודע מניין היא לקוחה", הוא מסכם בעצב.

מוקדם יותר פרסמנו כי מועצת הרבנות הראשית, בהצבעה טלפונית, אישרה את הדחתו של הרב אהרון כץ מתפקיד האחראי על הכשרות ורישום הנישואין בעיר רמת גן וזאת מבלי שהרב קיבל הודעה על כך.

בשלוש וחצי השנים האחרונות מילא הרב אהרון כץ את מקומו של הרב יעקב אריאל שסיים את תפקידו כרבה הראשי של העיר.

הרב כץ היה אחראי על הכשרות ורישום הנישואין בעיר וכן מילא את מקום רב העיר באופן לא פורמלי ובהתנדבות, בנושאים שונים.

ליעד אילני, ממלא מקום ראש העיר רמת-גן הגיב בחריפות לחשיפת ערוץ 7 לפיה מועצת הרבנות הראשית הדיחה את הרב אהרן כץ שניהל את מערך הכשרות ורישום הנישואין העיר.

"חבורה של מנותקים, הזויים וחסרי הכרת הטוב. שיתביישו להם חברי מועצת הרבנות הראשית על החלטתם למנות רב רושם נישואין וממונה כשרות ברמת-גן, מבלי להתייעץ עם נבחרי הציבור בעיר ולשמוע את עמדתם ועל הדרך לנהוג בדרך משפילה במי שהשקיע שנים רבות מחייו, בהתנדבות מלאה, למען הציבור".

"מבחינתי ואני בטוח שגם מבחינתו של ראש העיר - הרב אהרן כ"ץ הוא רבה הראשי של העיר רמת-גן לכל עניין ודבר עד אשר יתקיימו בחירות לפי חוק לתפקיד זה, על אפכם ועל חמתכם", דברי אילני.

ראש עיריית רמת-גן, כרמל שאמה הכהן, אמר לערוץ 7: "מבחינת עיריית והעיר רמת גן כבוד הרב כץ הוא רב העיר רמת גן. כל ניסיון לפגוע במעמדו או ביצוע של מחטף פוליטי עסקני נגדו לא יקדם אף אחד ובטח שלא את הדת בעיר. הרב כץ מהווה סמל ומופת לחכמה עמוקה וידע מפליג, שמשולבים באהבת הציבור ובשליחות ציבורית מסורה אותה הוא מבצע כבר מעל שנתיים בהתנדבות. הרב כץ מקבל את כולם באהבה ומקובל על כולם, הוא מסוג הרבנים שיש לשכפל ולא לדחוק ולמחוק. מדובר במעשה נפסד שלא יעשה בין אדם לחברו".

"אין לי מושג מי עומד מאחורי המעשה המכוער והנפסד הזה נגד הרב כץ אבל הוא יזכה לתגובה יצירתית ולא קונבנציונלית שתבחן משפטית כבר מחר", דברי שאמה הכהן.

ח״כ אופיר סופר (ימינה) הביע זעם על התנהלות מועצת הרבנות. "לצערי מדובר בשיקול פוליטי ולא ענייני. עצוב שאנחנו שוב עדים לביזוי תלמידי חכמים וחילול ה׳ שאינו בורר ומבדיל בין סוגי הכיפות, השקפות ובתי המדרש".מוקדם יותר

מהרבנות הראשית לישראל נמסר בתגובה: ל"הרב אהרון כץ שימש מ״מ זמני לעניין רישום נישואין ברמת גן במקומו של הרב יעקב אריאל ששימש כרב העיר עד לפני שנתיים. הרב כץ יצא אף הוא לגמלאות לפני כשנה, בהתאם לכך הורתה הלשכה המשפטית ברבנות והגורמים המוסמכים במשרד לשירותי דת כבר לפני כחצי שנה כי על מועצת רבנות הראשית למנות מידית רב מוסמך לחתום על התעודות והודיעה כי המצב הקיים הוא בניגוד לחוק. כיום לאחר עיכוב של חצי שנה כאמור יושמה ההנחיה ומונה רב מחליף זמני לחתימה על תעודות נישואין עד למינוי ובחירת רב עיר קבוע".