כאמל עם ד"ר סמואל מוסקווסי
כאמל עם ד"ר סמואל מוסקווסי צילום: דוברות הדסה

עשרות שעות של ניתוחי ראש, אוזן, גולגולת ומוח מורכבים וצנתור מוחי – היו מנת חלקו של כאמל שנפצע באורח קשה ביותר, ועדיין לסוף של הסיפור הזה אף אחד לא האמין.

לאחר שפונה כאמל עבדל רחמן בן ה- 46 מאבו גוש ליחידת הטראומה, כשבראשו מוט ברזל מאסיבי היה ברור שרק ניתוח מורכב יציל את חייו ויאפשר לו לשוב לביתו על שתי רגליו.

"לפני ארבעה שבועות, ביום שישי בשעות הצהריים, הלכתי עם האחים שלי לראות איך מתקדמת הדירה אותה אני בונה למשפחתי. כשהסתובבתי באתר הבניה מעדתי ונפלתי מהקומה השנייה של הדירה לקומה הראשונה עם הראש על מוטות ברזל", סיפר כאמל.

"לא הצלחתי לזוז אז קראתי לעזרה בצעקות. הייתי בהכרה ולא הרגשתי בכלל כאב, אני לא יודע להסביר איך זה. אחי הגיע ומיד שאר בני המשפחה וכל האנשים שהיו במקום. ראיתי את ההבעה על הפנים שלהם ואת ההלם ושמעתי אותם צועקים והבנתי שהמצב חמור. ראיתי שאחי לא מצליח לתפקד ופשוט התחלתי לתת לו הוראות. אמרתי לו שזה לא הזמן להיות בהלם ושהוא צריך להזמין לי מד"א ומכבי אש כי חייבים לחתוך את מוט הברזל על מנת שיוכלו לפנות אותי. ממש תפקדתי שם בהבנה מלאה", הוסיף כאמל, "צוות מד"א הגיע למקום תוך מספר דקות ובשטח כבר הרדימו אותי. מאז אני לא זוכר כלום עד שהעירו אותי מהניתוח במחלקה לנוירוכירורגיה בהדסה".

מה שפספס כאמל באותם ימים, זה את ד"ר סמואל מוסקווסי, נוירוכירורג בכיר בהדסה עין כרם, שנקרא ע"י צוות הטראומה להגיע במהירות לחדר המיון, מאחר והגיע מטופל עם מוט ברזל בראשו.

מצבו של המטופל היה קשה מאוד התחיל להתדרדר כבר בדרך לבית החולים מאחר והמוט חסם לו את קנה הנשימה. כשהגיע לעין כרם - צוות הטראומה הצליח לייצב את מצבו.

ד"ר מוסקווסי מספר: "כשהגעתי לחדר הטראומה ראיתי גבר עם מוט ברזל בראשו – שממש חצה אחד של הראש לצד שני. אחרי שהמטופל יוצב נשימתית, עשינו לו בדיקות הדמיה שונות על מנת לדעת איפה עובר המוט, ממה עלינו להיזהר, במה הוא פגע ואיך עלינו להוציא אותו".

"בבדיקות ההדמיה ראינו כי במזל רב המוט נכנס בין שני העורקים החשובים המספקים דם למוח ולא נראה שהם נפגעו. החשש שלנו היה שיש קרע שאנחנו לא רואים, כי המוט חוסם אותו, וברגע שנוציא את המוט העורק יתחיל לדמם, מה שעלול לגרום מוות מיידי. לאחר דיון ממושך של הרופאים החלטנו לעבוד בניתוח לפי הפרוטוקול הכי מחמיר, ובעצם להתכונן לתרחיש הכי גרוע שיכול לקרות בניתוח בו העורק יקרע והמטופל יתדרדר", הוא מציין.

לדבריו, "במשך שעות ארוכות ניתחנו את הפצוע והוצאנו לו את המוט מהראש בזהירות רבה. במקביל, רופאי מחלקת אף אוזן גרון ניתחו את אזור החדירה של המוט ליד האוזן. אחרי שהוצאנו את המוט, פרופ' חוסה כהן, מנהל יחידת הצנתורים בהדסה, ביצע צנתור מוחי על מנת לוודא שהעורקים במוחו לא נפגעו ואכן כך היה. סגרנו את האזור וחיכינו מספר ימים שתרד הבצקת בראשו על מנת שנוכל לנתח אותו בשנית ולתקן את הנזקים הכבדים שנגרמו כתוצאה מהפגיעה, ביניהם דליפת נוזל CSF, נוזל המוח והשדרה, שיכולה לגרום סיבוכים קשים כגון דלקת קרום המוח ואף מוות".

צילום ההדמיה של המוט נעוץ בגולגולת
צילום ההדמיה של המוט נעוץ בגולגולת צילום: דוברות הדסה